تأثیر مواد رادیواکتیو بر سلامت انسان - آکا

مواد رادیواکتیو

انفجار یک بمب موجب آزاد شدن مقادیر زیادی تأثیر مواد رادیواکتیو بر سلامت انسان - آکا

بمب هیدروژنی

تأثیر مواد رادیواکتیو بر سلامت انسان - آکا

زلزله

آزمایش بمب هیدروژنی در جزایر ژاپن

>
آزمایش بمب هیدروژنی در جزیره بی کی نی در تاریخ اول مارس 1954و تأثیر تشعشع مواد رادیواکتیوو حاصل از انفجار روی ماهیگیران ژاپنی که در فاصله 80 مایلی آن جزیره مشغول صید ماهی بودند، بهترین نمونه است.

عوارض تشعشع ممکن است چند ماه تا چندین سال پس از انفجار بمب ظاهر شود.

 

این عوارض عبارتند از:

کلوئید (Cheloide)، آب مروارید (Cataract)، لوسمی (Lusemie)، سرطان، اختلال در رشد جنین، نابودی سلول نسل و... .

که  این عوارض به 3 دوره تقسیم می شوند:

دوره اول از هنگامی که انفجار صورت می گیرد تا آخر هفته دوم. در این دوره نیروهای حاصل از انفجار به اشکال متفاوت در یک زمان روی بدن انسان تأثیر می گذارند (ضربه، سوختگی، تشعشع) که درصد کشته ها در این مرحله صورت می گیرد.

دوره دوم از ابتدای هفته سوم تا آخر هفته هشتم. در این دوره بیماری تشعشعی با تمام علائم مخصوص خود ظاهر می شود و بیماری های مرسوم حاصل از تشعشع هسته ای از ماه سوم، چهارم و پنجم شروع می شود.

دوره سوم تشعشع رادیو اکتیو روی جنین تأثیر می گذارد، سلول های تناسلی را نابود می کند و سبب تغییرات در نسل های آینده و تولد نوزادان ناقص الخلقه می شود.

 

علت مرگ تمام کسانی که در روزهای اول پس از انفجار تلف شدند سوختگی و زخم های عمیق همراه با بیماری تشعشعی بوده است. گلبول های سفید خون آنها کم می شود، گلبول های قرمز و ترومبویست ها یا پلاکت های خون نیز روبه نقصان می گذارند و به همین علت، انعقاد خون و خونریزی های مختلف عارض می شود. ریزش موهای تن افراد در دوره دوم صورت می گیرد و در بیماران خونریزی معده و روده، خونریزی مغز، ریه و مثانه مشهود بوده است.

 

 

فرآوری: محسن مرادی

بخش دانش و زندگی تبیان


منابع: 

 rocketnews  خبرنامه گویا،فلیکر

 

منبع : tebyan.net

گردآوری توسط بخش مقالات فیزیک سایت آکاایران
  • فال
  • بازار
  • تست هوش آنلاین
تبلیغات