,نیروگاه اتمی بوشهر, اتصال برق, سوخت هسته ای,مقالات فیزیک

نیروگاه اتمی بوشهر

هرچندروسیه، تعهدات و همکاری های خود را در قبال نیروگاه بوشهر به خوبی انجام نداد اما با این وجود پروژه نیروگاه بوشهر به اتمام رسید که این اقدام راباید به فال نیک گرفت وازتجربیات حاصله از آن درآینده استفاده نمود.

باوجودپیشرفت های هسته ای ایران امید است در آینده ای بسیار نزدیک با ساخت ده ها نیروگاه همانند نیروگاه بوشهر به دست دانشمندان ،متخصصان ودلسوزان ایرانی ازتوانمندی بالایی دراین عرصه برخوردار شویم وبه مرحله خودکفایی برسیم وعلاوه بر صنعت برق در حیطه های دیگر نیز به حق مسلم خود یعنی استفاده از انرژی پاک،ارزان وصلح آمیز هسته ای  دست پیدا کنیم.

نیروگاه اتمی بوشهر با 40 درصد از تـوان خود راه اندازی شده است،این نیروگاه دارای 2 پست 230 و 400 کیلو ولت است و برق آن از طریق دو خط به پست چغادک و شبکه سراسری متصل می شود

به گفته رئیس سازمان انرژی اتمی کشورمان پس از پیش راه اندازی ، افتتاح نیروگاه نیز مراحل خود را خواهد داشت به طوری که دوباره طبق مقررات باید راکتور را سرد کرد و توان آن را پایین آورد و با انجام بازبینی های لازم دوباره قدرت راکتور را به 75 درصد رساند .عباسی افزود: بعد از این مرحله باید قدرت راکتور را به 100 درصد رساند و در آن موقع می گوییم که نیروگاه افتتاح رسمی شده است .توان تولید کنونی برق نیروگاه 60مگاوات است .

رئیس سازمان انرژی اتمی پیش بینی کـرده است اواخر آبـان یـا آذر ,نیروگاه اتمی بوشهر, اتصال برق, سوخت هسته ای,مقالات فیزیک

اتصال برق

18 دی 1374 : این قرارداد میان سازمان انرژی اتمی ایران و شرکت اتم استوری اکسپورت روسیه اعتبار اجرایی پیدا کرد . طرف روس متعهد شد تا سال 2000 ساخت نیروگاه را به پایان برساند ، همچنین ایران تعهد کرد پسماند سوخت نیروگاه هسته ای بوشهر را به روسیه بازگرداند .

مبلغ کل قرارداد در این طرح در ابتدا یک میلیارد و 200 میلیون دلار بود که با گذشت زمان و تجدید نظرها مبلغ این قرارداد 10 درصد افزایش یافته است . سوخت نیروگاه بوشهر هم 52 میلیون دلار به انضمام کل هزینه های حمل تا محل ساختگاه پیش بینی شده بود .

1376  : در این سال توافق دوم ایران و روسیه برای نیروگاه بوشهر منعقد شد ؛ در این زمان دو طرف الحاقیه ای به قرارداد قبلی افزودند که طبق آن روسیه متعهد شد تا سال 2002 میلادی نیروگاه را به مرحله راه اندازی برساند . اما این پایان توافقات نبود .

روسیه این بار و در جریان توافق های سوم و چهارم خود با ایران متعهد شد تا 2003 میلادی نیروگاه را تکمیل و به مرحله بهره برداری برساند اما پس از مدتی روس ها اعلام کردند که تا 2006 میلادی نیروگاه را به مرحله بهره برداری می رسانند .

مهر 82 : روسیه اعلام کرد راه اندازی بوشهر به دلیل مشکلات فنی و نه فشارهای سیاسی یک سال به تعویق افتاده است .

اول شهریور 83 : معاون سازمان انرژی اتمی ایران با اعلام اینکه ,نیروگاه اتمی بوشهر, اتصال برق, سوخت هسته ای,مقالات فیزیک

شهریور 84 : روسای آژانس انرژی اتمی ایران و روسیه اعلام کردند که نیروگاه بوشهر را اواخر سال 2006 به بهره برداری می رسانند .

مهر 85 : رئیس سازمان انرژی اتمی ایران و رئیس آژانس فدرال اتمی روسیه توافق جدیدی را امضا کردند که براساس آن مسکو متعهد شد تا 2007 میلادی واحد اول نیروگاه بوشهر را به طور آزمایشی راه اندازی کند و 6 ماه پس از آن یعنی تا پایان 2007 سوخت نیروگاه را به تهران ارسال نماید .

بهمن 85: بروز مشکلات مالی در پیمانکار روسی موجب شد تا مسئولان اتم استروی اکسپورت اعلام کنند به علت تاخیر در پرداخت اقساط ، تغییراتی در برنامه زمانی ساخت نیروگاه صورت می گیرد .

البته معاون امور بین الملل سازمان انرژی اتمی ایران بلافاصله بـه این ادعای روس ها پاسخ داد و اعلام کرد : ایران هیچ تاخیری در پرداخت مالی قرارداد بوشهر به شرکت روسی نداشته است .

سعیدی خواستار آن شد که نیروگاه در موعد مقرر یعنی شهریور 86 راه اندازی شود .

اسفند 85 : معـاون امور بین الملل سازمان انرژی اتمی ایران از فـراهم شدن مقدمات فنی و حقوقی ارسال سوخت به نیروگاه بوشهر در نیمه دوم اسفند 85 خبر داد .

فروردین 86 : واحدهای پشتیبانی ,نیروگاه اتمی بوشهر, اتصال برق, سوخت هسته ای,مقالات فیزیک

سوخت هسته ای

مهر 87 : وزیر امور خارجه که برای پاسخگویی به سوال نمایندگان دربـاره علت تاخیر در راه اندازی نیروگاه بوشهر به مجلس رفته بود ، به نمایندگان گفت : زمان افتتاح نیروگاه نیمه اول سال 2009 تعیین شده است .

اسفند87 : پیش راه اندازی و سوخت گـذاری مجازی ,نیروگاه اتمی بوشهر, اتصال برق, سوخت هسته ای,مقالات فیزیک

نیروگاه بوشهر

رئیس وقت سازمان انرژی اتمی ایران ابراز امیدواری کرد تا سه مـاه دیگر برق هسته ای وارد شبکه سراسری شود .

علی اکبر صالحی در نشست با کارکنان ,نیروگاه اتمی بوشهر, اتصال برق, سوخت هسته ای,مقالات فیزیک

نیروگاه هسته ای

شهریور1390: بالاخره انتظار36 ساله به سررسید و بهره برداری مقدماتی ازنخستین نیروگاه اتمی جمهوری اسلامی ایران و عصر جدید تولید برق هسته ای آغاز شد.

هـر چند مـدت زمان ساخت نخستین نیروگاه اتمی کشور با کارشکنی برخی کشورها و سازمانهای بین المللی که باید مدافع حق هسته ای کشورهای عضو باشند طولانی شد اما به لطف و فضل الهی ثمره آن تجربه اندوزی متخصصان جوانی شد که امید آینده ایرانند و ملت ایران چشم انتظار ، نظاره گر بکارگیری این تجربه گران سنگ در ساخت نیروگاه های اتمی دیگر امـا این بار نه با کمک مهندسان خارجی بلکه بـه دست فرزندان برومند و غیرتمند خود هستیم.

 

   ادامه دارد....

 

فرآوری : مریم نایب زاده

بخش دانش و زندگی تبیان

منبع : tebyan.net

گردآوری توسط بخش مقالات فیزیک سایت آکاایران
تبلیغات