loading...

آکاایران: بیگ بنگ: ستاره شناسان با استفاده از تلسکوپ فضایی هابل و تلسکوپ فضایی اسپیتزر ناسا، این تصویر واضح از جفت کهکشان در حال تعامل که Arp 142 نام دارند، را ارائه دادند.

اخترشناسان کهکشان پنگوئن و تخم مرغ کیهانی را رصد کردند

آکاایران: اخترشناسان کهکشان پنگوئن و تخم مرغ کیهانی را رصد کردند

به گزارش بیگ بنگ، جفت کهکشان Arp 142 در جنوب صورت فلکی مارِ باریک واقع شده اند و حدود ۳۲۶ میلیون سال نوری با ما فاصله دارد. این کهکشان عضوی از کهکشان های عجیب و غریب فهرست Arp است که در دهۀ ۱۹۶۰ توسط ستاره شناس “هالتون سی. آرپ” رصد شده بود. بخش پنگوئنی این جفت، یعنی NGC 2936، احتمالا زمانی یک کهکشان مارپیچی نسبتاً متوسط بوده و همانند پنکیک دارای بازوهای مارپیچیِ متقارن و همواری بوده است.

این جفت که از ستارگان داغِ نوین تشکیل شده است، در عکس هابل به صورت رشته های آبی رنگ مشاهده می شود، شکل آن در حال حاضر بدلیل کشش های گرانشی مجاورش پیچ خورده و کج شده است. رشته های گاز مخلوط با گرد و غبار به صورت رشته های قرمزی مشاهده می شود که در طول موج های طولانی ترِ نور فروسرخ توسط تلسکوپ اسپیتزر، شناسایی شده است.

در مقایسه، «تخم مرغِ» این جفت، یعنی NGC 2937، تقریباً فاقد ویژگی است. درخشش سبزرنگِ بسیار متفاوتِ نور ستاره، نشان دهندۀ جمعیتی از ستارگان بسیار کهن تر می باشد. عدم وجود ویژگی های گرد و غبار قرمزِ درخشنده به ما می گوید مدت ها است که این کهکشان منبع گاز و گرد و غبار خود را، که از ستارگان نوین کسب می کند، از دست داده است. در حالی که NGC 2937 قطعاً به حضور همسایه خود پاسخ می دهد، توزیعِ  خوشایندِ ستاره ها مانع از هرگونه تحریف و کژریختیِ واضح در شکل آن شده است.

در نهایت این دو کهکشان با یکدیگر ادغام خواهند شد و با جمعیت های خود از ستارگان و ترکیب گاز و گرد و غبار، جرم واحدی را تشکیل می دهند. این نوع ادغام احتمالاً گام مهمی در تاریخ بسیاری از کهکشان های بزرگ، از جمله کهکشان راه شیری، است. در بالای این جفت کهکشان، یک کهکشان آبی رنگِ تنها و نامربوط که UGC 5130 نام دارد، دیده می شود که به نظر می رسد کهکشان نامنظمِ ممتد و باریک یا مارپیچیِ لبه دار باشد. این کهکشان در فاصلۀ ۲۳۰ میلیون سال نوری از ما قرار دارد که نسبت به جفت کهکشان Arp 142 بسیار به ما نزدیک تر است و بنابراین با آنها در تعامل نیست.

ترجمه: زهرا جهانبانی/ سایت علمی بیگ بنگ

.

منبع : bigbangpage.com

تبلیغات