آکاایران: بیگ بنگ: یک تیم بین المللی از محققان ِ سیاره ای از دانشگاه ادینبرگ، انگلیس و دانشگاه جیلیان چین با استفاده از شبیه سازی کامپیوتری سعی کردن معمای اورانوس، نپتون و غول های یخی خارج از منظومه ی شمسی را حل کنند.

به گزارش آکاایران:

ساختار شیمیایی سیارات غول یخی آشکار می شود -آکا

آکاایران: ساختار شیمیایی سیارات غول یخی آشکار می شود

به گزارش بیگ بنگ، در داخل منظومه ی شمسی دو غول یخی نپتون و اورانوس را داریم. دمای به شدت پایین این سیارات به این معناست که ترکیبات موجود در این سیارات در حال یخ زده قرار دارند. ترکیبات یخ زده ی آب، آمونیاک و متان یک لایه ی ضخیم بین اتمسفر و هسته ی این سیارات ایجاد کرده که با گوشته شناخته می شود. نحوه ی ذخیره ی این ترکیبات خیلی شناخته شده نیست. استفاده از آزمایشات آزمایشگاهی برای مطالعه ی این شرایط دشوار است چرا که بازسازی فشار و دمای شدید این سیارات بسیار سخت است.

دکتر آندریاس هرمان از دانشکده ی فیزیک و ستاره شناسی دانشگاه ادینگبرگ و عضو مرکز علوم شرایط شدید دانشگاه به همراه همکار خود به جای بازسازی شرایط در آزمایشگاه یک شبیه سازی عظیم از شرایط گوشته را بر روی رایانه اجرا کردند. این تیم با مشاهده ی نحوه ی واکنش مواد شیمیایی در دماهای پایین و فشار بسیار بالا توانست ترکیبات شکل گرفته در گوشته را پیش بینی کند.

دکتر هرمان می گوید:« مدل های کامپیوتری ابزارهایی عالی برای مطالعه ی مکان های غیر قابل دسترس می باشند و ما در حال بررسی مدل های کامپیوتری برای فهم هر چه بهتر شرایط گوشته ی غول های یخی می باشیم.» محققان متوجه شدند که ترکیبات یخ زده ی آب و آمونیاک داخل یک غول یخی، تشکیل ِ یک ترکیب به نام آمونیاهمی هیدرات(ammonia hemihydrate) می دهند. محققان می گویند: « این ترکیب در یک سلسله از فازهای یونی تا ۵۰۰ GPa که فشار اعماق غول های یخی است پایدار می باشد.»

این یافته ها مطالعات آتی بر روی غول های یخی را تحت تاثیر قرار می دهد و می تواند به ستاره شناسان کمک کند تا سیارات فراخورشیدی که نوین کشف می شوند را دسته بندی کنند. دکتر هرمان می گوید: « این مطالعه به ما کمک می کند تا بهتر بتوانیم محتویات سیاره ی نپتون را پیش بینی کنیم. یافته های ما پیشنهاد می دهند که آمونیا همی هیدرات می تواند مولفه ای مهم از گوشته در غول های یخی باشد و به بهبود فهم ما از این دنیاهای یخ زده کمک خواهد کرد.» جزئیات بیشتر این مطالعه در Proceedings of the National Academy of Sciences منتشر شده است.

ترجمه: معصومه رحیمی/ سایت علمی بیگ بنگ

ساختار شیمیایی سیارات غول یخی آشکار می شود -آکا
ساختار شیمیایی سیارات غول یخی آشکار می شود -آکا
.

منبع : bigbangpage.com

تبلیغات