آکاایران: بیگ بنگ: تا به امروز شهاب سنگ های زیادی در اندازه های مختلف به زمین اصابت کرده اند؛ در اینجا به معرفی شش شهاب سنگ غول آسا می پردازیم که تا کنون روی زمین پیدا شده اند.

به گزارش آکاایران:

بزرگ ترین شهاب سنگ های شناخته شده روی زمین -آکا

آکاایران: بزرگ ترین شهاب سنگ های شناخته شده روی زمین

به گرارش بیگ بنگ به نقل از سرویس فناوری آنا، اغلب وقتی سنگی از سمت فضا به سوی زمین پرتاب می شود، قبل از این رسیدن به سیاره ما در اتمسفر می سوزد. به آن دسته از سنگ هایی که تبخیر می شوند شهاب گفته می شود. تعداد اندکی از این سنگ های خوش شانس که سفر به زمین را با موفقیت پشت سر می گذارند به عنوان شهاب سنگ شناخته می شوند. وقتی که این شهاب سنگ ها روی سطح زمین قرار می گیرند قادرند به عنوان یک سنگ واحد، به جز اندکی تغییر به دلیل فرسایش، برای هزاران سال دوام بیاورند.

سیارک ها بسیار بزرگ تر از شهاب سنگ ها هستند، مانند سیارکی که ۶۳ میلیون سال پیش نسل دایناسورها را از روی زمین محو کرد و سیارک «۲۰۱۲ DA14» که در سال ۲۰۱۳ با فاصله اندکی از کنار زمین عبور کرد. در اینجا به معرفی تعدادی از بزرگ ترین سنگ های فضایی می پردازیم که تا کنون به سیاره ما اصابت کرده اند:

شهاب سنگ ویلامیت

ویلامیت (Willamette) با طول ۷٫۸ متر مربع و وزن ۱۵٫۵ تن، بزرگ ترین شهاب سنگی است که تاکنون در ایالات متحده کشف شده است. شهاب سنگ ویلامیت متشکل از آهن و نیکل است و در سال ۱۹۰۶ توسط موزه تاریخ طبیعی آمریکا در شهر نیویورک یافت شد.

بزرگ ترین شهاب سنگ های شناخته شده روی زمین -آکا
این شهاب سنگ ماجرای جالبی هم دارد چرا که ویلامیت توسط «الیس هیوز» در سال ۱۹۰۲ کشف شد. وی که تشخیص داد ویلامیت چیزی بیشتر از یک قطعه سنگ است سه ماه تمام زمان صرف کرد تا آن را سه چهارم مایل از زمینی که متعلق به کمپانی آهن و فولاد بود دور کند، اما دستگیر شد. عکس بالا در سال ۱۹۱۱ در موزه تاریخ طبیعی آمریکا در شهر نیویورک گرفته شده است.

شهاب سنگ مبوزی

مبوزی (Mbozi) در دهه ۱۹۳۰ در تانزانیا کشف شد. تخمین زده می شود که وزن این شهاب سنگ سه متری ۲۵ تن یا دو برابر وزن ویلامیت باشد. مبوزی زمانی حکم سنگ مقدس را برای مردم تانزانیا داشت و آن را «kimondo» می نامیدند.

بزرگ ترین شهاب سنگ های شناخته شده روی زمین -آکا
هیچ چاله ای در اطرف این سنگ آسمانی پیدا نشده است که بدین معناست این شهاب سنگ در هنگام اصابت به زمین مانند یک تخته سنگ غلتیده است. وقتی مبوزی برای اولین بار کشف شد عملا در خاک دفن شده بود بنابراین اهالی شروع به حفر خندقی در اطرافش کردند و تنها ستونی از خاک را زیر آن به جا گذاشتند که بعدها به یک پاسنگ تبدیل شد.

شهاب سنگ کیپ یورک

سومین شهاب سنگ بزرگ تاریخ، شهاب سنگ کیپ یورک(Cape York)، تقریبا ۱۰ هزار سال پیش به زمین اصابت کرده است. شهاب سنگ کیپ یورک یا «Agpalilik» با وزن ۲۰ تن در سال ۱۹۹۳ در گرینلند کشف شد.

بزرگ ترین شهاب سنگ های شناخته شده روی زمین -آکا
این شهاب سنگ مدت زمان طولانی را روی زمین سر کرده است، سرخپوستان اینویت که در نزدیکی این شهاب سنگ زندگی می کردند از قطعات دیگر به عنوان منبع فلزی برای ابزارآلات و شکار استفاده می کردند. در حال حاضر شهاب سنگ کیپ یورک در موزه زمین شناسی دانشگاه کپنهاک در دانمارک به نمایش گذاشته شده است.

شهاب سنگ باکوبیریتو

شهاب سنگ باکوبیریتو (Bacubirito) بزرگ ترین شهاب سنگی است که تاکنون در مکزیک پیدا شده است و تقریبا هم وزن شهاب سنگ «کیپ یورک» است. شهاب سنگ باکوبیریتو در سال ۱۸۶۳ توسط «گیلبرت الیس بیلی»، زمین شناس روستای رنچیتو در نزدیکی شهر سینالوآ د لیوا کشف شد. وی از طرف مجله شیکاگو به آمریکای مرکزی و جنوبی فرستاده شده بود تا با کمک مردم محلی پروژه حفاری این شهاب سنگ را آغاز کند.

بزرگ ترین شهاب سنگ های شناخته شده روی زمین -آکا
باکوبیریتو، یک شهاب سنگ آهنی است که ۲۰ تن وزن، ۴٫۲۵ متر طول، ۲ متر عرض و ۱٫۷۵ متر ارتفاع دارد. این شهاب سنگ در حال حاضر در مرکز «د سینسیاس د سینالوآ» به نمایش گذاشته شده است.

شهاب سنگ ال چاگو

ال چاکو (El Chaco) دومین شهاب سنگ بزرگ روی زمین است که وزنی دو برابر وزن باکوبیریتو دارد. به علاوه تنها تکه ای از شهاب سنگ اصلی است. گروهی از شهاب سنگ ها به نام «کامپو دل سیلو» مسئولیت چاله ۶۰ کیلومتر مربعی با همین نام را در آرژانتین بر عهده دارند. یکی از قطعات، ال چاکو، با وزن ۳۷ تن دومین شهاب سنگ سنگین روی زمین است.

بزرگ ترین شهاب سنگ های شناخته شده روی زمین -آکا
این شهاب سنگ در سال ۱۹۶۹ در حالی که پنج متر زیر خاک قرار داشت توسط یک فلزیاب پیدا شد، ولو اینکه چاله های اطراف آن برای مردم محلی شناخته شده بود. در سال ۱۹۹۰ رابرت هاگ، شکارچی شهاب سنگ، نقشه دزدیدن ال چاکو را در سر داشت اما توسط یک افسر پلیس آرژانتینی دستگیر شد. در سال ۲۰۱۶ یک قطعه دیگر از زیرخاک بیرون کشیده شد که تصور می شود عضوی از همان باران شهاب سنگی باشد که «ال چاکو» به آن تعلق دارد.

شهاب سنگ هوبا

اما بزرگ ترین شهاب سنگ روی زمین هیولایی است به نام «هوبا». این شهاب سنگ در نامبیا قرار دارد و هرگز جابه جا نشده است. وزن «هوبا» ۶۰ تن است که تقریبا دو برابر وزن نزدیک ترین رقیب خود، ال چاکو، است. این امر هوبا را بزرگ ترین قطعه آهنی می کند که در حالت عادی روی سطح زمین قرار دارد. احتمالا هوبا ۸۰ هزار سال پیش به زمین اصابت کرده و از آن زمان به دلیل اندازه بسیار بزرگش هرگز جابه جا نشده است.

بزرگ ترین شهاب سنگ های شناخته شده روی زمین -آکا
این شهاب سنگ غول آسا در ۶٫۵ متر مربع روی سطح زمین جا خوش کرده است. همچنین این شهاب سنگ هرگز نیازی به حفاری هم نداشته است، یک نظریه بیان می کند که برخلاف اغلب شهاب سنگ ها که پس از اصابت به زمین زیر خاک مدفون می شوند، شکل خاص هوبا موجب شده است تا در امتداد سطح زمین حرکت کند.

سایت علمی بیگ بنگ /

بزرگ ترین شهاب سنگ های شناخته شده روی زمین -آکا
بزرگ ترین شهاب سنگ های شناخته شده روی زمین -آکا
.

منبع : bigbangpage.com


شما احتمالا با جستجوی کلمات زیر وارد مقاله شده اید چنانچه مطلب مرتبط با جستجوی شما نبوده همان کلمه را در جستجوی سایت وارد کنید

بزرگترین شهاب سنگ ایران

تبلیغات