آکاایران: بیگ بنگ: اخترشناسان یک سیاره گرم شبیه نپتون کشف کردند که در فاصلۀ ۴۳۷ سال نوری از ما به دور یک ستارل کوتوله سفید در حال چرخش میباشد. اتمسفر این سیاره به طور کامل

شناسایی اتمسفر یک سیاره ی فراخورشیدی -آکا

آکاایران: شناسایی اتمسفر یک سیاره ی فراخورشیدی

به گزارش آکاایران: جو سیاره ی فراخورشیدی هم جرم با نپتون به نام HAT-P-26b به شکل غیرمنتظره ای ابتدایی بوده و از هیدروژن و هلیم شکل گرفته است. ویکفورد و همکارانش با ترکیب مشاهدات رسیده از تلسکوپ فضایی هابل و اسپیتزر متوجه شدند این سیاره ی فراخورشیدی برخلاف نپتون و اورانوس فلزیگی پایینی دارد.

به گزارش بیگ بنگ، در حالی که تا به امروز هزاران سیاره خارج از منظومه ی شمسی کشف شده اند، اطلاعات بسیار کمی در مورد جو آنها مخصوصا در مورد جو سیارات کوچکتر از مشتری داریم. ترکیب اتمسفر یک سیاره می تواند سرنخ های با ارزشی در مورد نحوه ی شکل گیری سیاره به دست دهد. اتمسفر سیاره ی هم جرم با نپتون می توانست از منابع بسیار متفاوتی ایجاد شده و ترکیبات اتمسفر بسیار متنوعی داشته باشد.

دکترهانا ویکفورد و همکارانش با استفاده از مشاهدات تلسکوپ فضایی هابل و اسپتزر می گویند اتمسفر سیاره ی HAT-P-26b که سیاره ای با سایز مشابه با نپتون است اما با فاصله ی کمی به دور ستاره ی میزبان خود می گردد، فلزیگی پایینی دارد که نشانگر فراوان بودن عناصر سنگین تر از هیدروژن و هلیم در این سیاره است. دکتر ویکفورد که محقق پست دکترای مرکز پرواز فضایی گودارد ناسا است می گوید: «ستاره شناسان به تازگی شروع به بررسی اتمسفر سیارات هم جرم با نپتون گرفته اند و بسیار سریع  مثالی متضاد با روند موجود در منظومه ی شمسی پیدا کرده اند. این نوع نتایج غیر منتظره دلیل علاقه ی من به اکتشاف اتمسفر سیارات ناشناخته است.»

تیفانی کاتاریا نویسنده ی همکار این پژوهش از آزمایشگاه پیشرانش جت ناسا می گوید:« داشتن اطلاعات بسیار زیاد در مورد یک سیاره ی داغ نپتونی هنوز هم نادر است بنابراین تحلیل این مجموعه داده ها به طور پیوسته به نوبه ی خود موفقیتی بزرگ محسوب می شود.» پروفسور دیوید سینگ از دانشگاه اکستر انگلستان می گوید:« این اکتشاف هیجان انگیز نوین نشان می دهد که تنوع موجود در اتمسفر این سیارات فراخورشیدی بسیار بیشتر از انتظارات ما می باشد. این سیاره ی’نپتون داغ’ سیاره ای بسیار کوچکتر از سیاراتی می باشد که قادر بودیم آنها را عمیقا توصیف کنیم بنابراین به نظر می آید این اکتشاف نوین در مورد اتمسفر آنها موفقیتی بزرگ در پیگیری های ما در مورد چگونگی شکل گیری منظومه ی شمسی این سیاره و مقایسه ی آن با منظومه ی شمسی خودمان است.»

شناسایی اتمسفر یک سیاره ی فراخورشیدی -آکا
تحلیل های تیم تحقیقاتی جزئیات کافی برای مشخص کردن اتمسفر HAT-P-26b در اختیار قرار داده است. جو این سیاره نسبتا خالی از ابر است و نشانه هایی قوی و بهترین اندازه گیری ها از میزان آب بر روی یک سیاره ی فراخورشیدی به این سایز تا به امروز دارد. محققان از نشانه های آب برای تخمین فلزیگی استفاده کرده اند. ستاره شناسان برای مقایسه ی سیارات بر اساس فلزیگی آنها از خورشید ما به عنوان نقطه ی مرجع استفاده می کنند.

در منظومه ی شمسی، فلزیگی مشتری (۵ برابر خورشید) و زحل(۱۰ برابر) نشان می دهد که این غول های گازی تقریبا از هیدروژن و هلیم ساخته شده اند. همچنین نپتون و اورانوس گازهای سنگین تر بیشتری دارند و فلزیگی آنها ۱۰۰ برابر خورشید است. ستاره شناسان گمان می کنند دلیل فلزیگی بالای نپتون و اورانوس مربوط به زمان شکل گیری منظومه ی شمسی است که نپتون و اورانوس در ناحیه ای در حومه ی دیسک عظیم گرد و غبار، گاز و خرده سنگ های در حال چرخش به دور خورشید جوان شکل گرفتند.

به همین دلیل با تعداد زیادی خرده های یخی که دارای عناصر سنگین بسیاری بودند بمباران شدند. در طرف مقابل مشتری و زحل در ناحیه ی گرمتر دیسک که کمتر در معرض بمباران خرده های یخی است شکل گرفتند. بر اساس نتایج این تحقیقات فلزیگی سیاره ی HAT-P-26b تنها حدود ۴٫۸ برابر خورشید است و این به مقدار مشتری نزدیکتر است تا مقدار نپتون. این یافته ها به فراهم نمودن درکی بهتر از تنوع ترکیب اتمسفری در میان سیارات فراخورشیدی با جرم های متفاوت و محدود کردن مدل های شکل گیری سیارات کمک می کند. جزئیات بیشتر این پژوهش در نشریۀ Science منتشر شده است.

ترجمه: معصومه رحیمی/ سایت علمی بیگ بنگ

شناسایی اتمسفر یک سیاره ی فراخورشیدی -آکا
شناسایی اتمسفر یک سیاره ی فراخورشیدی -آکا
.

منبع : bigbangpage.com

تبلیغات