افزایش ارتفاع اقیانوس مدفون در یخ قمر زحل - مجله علمی ایران - آکا

آکاایران: افزایش ارتفاع اقیانوس مدفون در یخ قمر زحل

آکاایران: مجله علمی ایران : محققان آژانس فضایی اروپا با توجه به عکس های ارسالی از فضاپیمای کاسینی اعلام کردند که سطح اقیانوس قمر جنوبی زحل موسوم به انسلادوس بالاتر آمده است.

به گزارش اسپیس، محققان آژانس فضایی اروپا اعلام کرده اند که فضاپیمای کاسینی قطر یخ روی این اقیانوس را در حدود دو کیلومتر تخمین زده است.

به گزارش آکاایران: نیکلاس آلتوبلی از اعضای تیم تحقیقاتی گفت: این مطالعه می تواند سرآغاز کشف مناطقی در قمرهای یخی این سیاره گازی غول پیکر باشد که امکان وجود حیات در آنها وجود دارد.

 وی افزود: در صورتی که میزان بالا بودن اقیانوس موجود در انسلادوس به درستی محاسبه شده باشد، می توان با استفاده از رادارهای صوتی و ارسال امواج به آن از میزان دقیق نزدیکی این اقیانوس به سطح قمر اطمینان حاصل کرد.

در سال ۲۰۰۵ فضاپیمای کاسینی نشانه هایی از وجود یخ و مولکول های ارگانیک را در قطب جنوبی این قمر پیدا کرد که محققان معتقدند منشا آنها همین اقیانوس مدفون در یخ است.

بررسی ها نشان می دهد که دما در چند متر پایین تر از سطح این قمر در حدود منفی ۲۱۳ درجه سانتی گراد است که ۲۰ درجه گرمتر از دمایی است که تا به حال برای آن در نظر گرفته می شده است.

این قمر به همراه قمر مشتری موسوم به اروپا یکی از کاندیدهای وجود حیات در منظومه شمسی است.

نتایج این تحقیق در مجله علمی Nature Astronomy منتشر شده است.

.

منبع :

تبلیغات