loading...
آکاایران: برف در صحرای بزرگ آفریقا

4 ماه پیش
نظر بدهید
توسط تیم تحریریه آکا ایران
صحرای بزرگ آفریقا

آکاایران: برف در صحرای بزرگ آفریقا

صحرای بزرگ آفریقا
نوشته شده توسط تیم تحریریه آکا ایران

صحرای بزرگ آفریقا با مساحت ۹ میلیون کیلومتر مربع واقع در شمال آفریقا تقریبا به اندازه مساحت کل ایالات متحده آمریکا و در حدد ۲۶ برابر مساحت آلمان است. تصویر ماهواره ای برگزیده این هفته نشریه اشپیگل آنلاین (تصویر اصلی مطلب) اختصاص دارد به یک رویداد جالب توجه در این صحرای بزرگ.
اتفاقی که این هفته در شمال غربی الجزایر افتاده سوژه جذابی بوده که توجه اشپیگل را به خود جلب کرده است. برف! برفی که از بالا به شکل یک نقاشی باشکوه روی بوم طبیعت قلم مو کشیده است و چشم هر بیننده ای را خیره می کند. خبر بارش برف در آفریقا در نگاه اول ممکن است غیرقابل باور به نظر برسد اما در واقعیت این طور نیست. مثلا برف در کوه های کلیمانجارو  واقع در مرز میان دو کشور تانزانیا و کنیا چندان عجیب نیست. به یاد بیاورید که ارنست همینگوی کتاب مشهوری دارد که نام آن برف های کلیمانجارو (به انگلیسی: The Snows of Kilimanjaro) است. اما صرف نظر از این نواحی و غیر از قله های بلد این قاره، بارش برف در سایر نقاط آفریقا پدیده ای عادی نیست.

صحرای بزرگ آفریقا

به گزارش آکاایران: این بار لباس سفید برف به تن صحرای بزرگ آفریقا در نزدیکی منطقه عین الصفراء Aïn Séfra پوشانده شده است. این تصویر فوق العاده زیبا که توسط ماهواره Landsat 7 از ارتفاع ۷۰۰ کیلومتری زمین گرفته شده است. ناحیه ای که هوای بسیار خشکی دارد، بارش در آن بسیار بسیار نادر است و دمای آن در تابستان تا ۳۷ درجه سانتیگراد نیزبالا می رود. به همین جهت تعجبی ندارد در این ناحیه به مدت ۳۷ سال برف نباریده باشد. چیزی که ساکنان محلی آن را به نوعی یه اتفاق اشتباهی در این منطقه می دانند. در ۱۸ فوریه ۱۹۷۹ به مدت نیم ساعت برف شدیدی عین الصفراء را سفید پوش کرده بود. این بار اما صحبت از یک روز تمام بارش برف است و عکاسان طبیعت سوژه جالبی برای ثبت برف در قاره آفریقا پیدا کرده اند. برف در آفریقا اگرچه پدیده نادری است اما نه در حد یک رویداد فوق العاده عجیب.  مثلا غردایه واقع در ۸۰۰ کیلومتری جنوب الجزیره پایتخت الجزایر در سال ۲۰۰۵ به قدری برف باریده که تصادفات رانندگی در جاده ها را به دنبال داشته و خیابان ها یخ زده و از برف پوشیده شده شده بودند. یا بارش برف در ۲۴۰ کیلومتری جنوب غربی عین الصفراء در سال ۲۰۱۲ در منطقه بشار که ساکنان محلی و کودکان را از تماشای برف ذوق زده کرده بود.

صحرای بزرگ آفریقا
صحرای بزرگ آفریقا
صحرای بزرگ آفریقا

برای مشاهده بهتر تصاویر بر روی آنها کلیک کنید.

الجزایر برف برف در آفریقا تصویر ماهواره ای صحرای بزرگ آفریقا کلیمانجارو
.

منبع :


شما احتمالا با جستجوی کلمات زیر وارد مقاله شده اید چنانچه مطلب مرتبط با جستجوی شما نبوده همان کلمه را در جستجوی سایت وارد کنید

تبلیغات