کشف اسرار ۲ میلیارد سال آتشفشانی مریخ - مجله علمی ایران  -آکاکشف اسرار ۲ میلیارد سال آتشفشانی مریخ - مجله علمی ایران  -آکا

آکاایران: کشف اسرار ۲ میلیارد سال آتشفشانی مریخ

آکاایران: مجله علمی ایران :  محققان دانشگاه هیوستون در جریان تجزیه و تحلیل یک نمونه شهاب سنگ مریخی دریافتند این سیاره حداقل به مدت دو میلیارد سال بستر فعالیت های آتشفشانی بوده است.

به گزارش ساینس، این شهاب سنگ کوچک که Northwest Africa 7635 نام دارد در سال ۲۰۱۲ میلادی در آفریقا کشف شد.
محققان در طول سال های گذشته تعداد زیادی از شهاب سنگ های مریخی را مورد مطالعه قرار داده اند که اغلب آن ها حدود یک میلیون سال قبل در پی برخورد یک جرم فضایی بزرگ با مریخ و پرتاب شدن حجم زیادی از سنگ های این سیاره به فضا، با سطح زمین برخورد کردند.
محققان با بررسی Northwest Africa 7635 دریافتد این شهاب سنگ نوعی سنگ آتشفشانی است که دو میلیارد سال قبل شکل گرفته است. محققان پیش از این ۱۱ نمونه دیگر از سنگ های مریخ را یافته اند که ترکیبات شیمیایی مشابهی دارند. تمام این سنگ ها در یک لایه سطح زمین کشف شدند و همین امر موجب شد محققان به این نتیجه برسند که تمام سنگ ها به طور همزمان از مریخ جدا شده و به سطح زمین آمده اند.
از طرفی ترکیبات شیمیایی این سنگ ها نشان دهنده منبع واحد آن ها در مریخ است و به همین علت محققان معتقدند این سنگ ها از یک نقطه سیاره سرخ جدا شده اند.
گزارش کامل این تحقیقات در نشریه Science Advances منتشر شده است.

.

منبع :

پربازدیدها
تبلیغات