زمین های دیگر در فضا - آکا

در این مقاله از سایت آکاایران مطلبی در مورد زمین های دیگر در فضا ارائه شده است ، همچنین برای مشاهده مقالات بیشتر در دسته از سایت علمی آکاایران مقالات بیشتری را مشاهده نمایید

زمین های دیگر در فضا

تلسکوپ فضایی کپلر در ادامه ماموریت جستجوی سیارات فراخورشیدی، اجرامی را یافته که حتی از زمین ما هم کوچک‌ترند و تاکنون کوچک‌ترین نامزدهای حیات احتمالی در آسمان به شمار می‌روند.
تلسکوپ فضایی کپلر ناسا، در ادامه ماموریت جستجوی حیات خود سیاراتی را یافته است که حتی از زمین ما هم کوچک‌ترند و تا به این لحظه، کوچکترین کاندیداهای حیات در آسمان به شمار می‌روند. این تلسکوپ، 54 سیاره را یافته که در نواحی زیست پذیر ستاره‌های خود قرار دارند؛ یعنی مناطقی که در آنها آب در حالت مایع (و شاید هم حیات) را می‌توان روی سطح سیاره یافت.

زمین های دیگر در فضا
زمین های دیگر در فضا" src="http://cdn.akairan.com/akairan/aka/images/MRiraj/Elm-fan/yegi-42.jpg" alt="زمین های دیگر در فضا" data-xwidt="250" data-xheight="194" />

اکنون دانشمندان این ماموریت می‌گویند که توانسته‌اند 1235 نامزد را از میان داده‌های به دست آمده از چهار ماه اول ماموریت تلسکوپ شناسایی کنند، داده‌هایی که مربوط به بازه زمانی بین نیمه ماه می تا نیمه سپتامبر 2009 است. کپلر از آن زمان به رصد آسمان ادامه داده است، ولی دانشمندان هنوز مشغول تحلیل داده‌های آن دوره هستند.

نامزدهای احتمالی تازه اعلام شده، موارد زیر را دربر دارند:

• 68 سیاره تقریبا هم اندازه زمین؛ هر یک با پهنایی کمتر از 1.25 برابر زمین

• 268 کاندیدای سوپر-زمین؛ با پهنایی بین 1.25 تا 2 برابر زمین

• 662 کاندیدای هم اندازه نپتون

• 184 سیاره هم اندازه مشتری یا بزرگ‌تر

• 170 سیستم احتمالی چند سیاره‌ای، که در آنها تعداد 2 کاندیدا یا بیشتر به دور یک ستاره می‌چرخند.

به نظر می‌رسد که تقریبا 20 سیاره از این میان، کوچک‌تر از زمین باشند. به گفته ویلیام بوروکی از مرکز پژوهشی ایمز ناسا در مافت فیلد کالیفرنیا، برخی از انها هم اندازه مریخ هستند (که نصف زمین است). وی دانشمند ارشد پروژه کپلر است. در صورت تایید، اینها کوچک‌ترین سیاره‌های یافت شده حول ستاره‌های معمولی هستند. رکورد تایید شده فعلی کوچک‌ترین سیاره، مربوط به سیاره‌ای است با اندازه تقریبی 1.4 برابر زمین، که کپلر پیش از این آن را یافته است.

پنج سیاره از بین سیارات یافت شده در مناطق زیست پذیر ستاره‌ها، آن قدر کوچکند که بتوانند مانند زمین صخره‌ای باشند، و بین 0.9 تا 2 برابر زمین ما پهنا دارند. دیگران غول‌هایی مانند نپتون یا مشتری هستند، که هیچ سطح جامد یا مایعی ندارند که بر روی آنها حیات امکان پذیر باشد. ولی به گفته بوروکی این‌ها هم می‌توانند ماه‌هایی مانند زمین داشته باشند که زیست پذیر باشند. او می گوید: «من احساس می‌کنم که این یک لحظه بزرگ تاریخی است، و تنها می‌خواهم از کل تیم کپلر برای این صندوقچه گنج اطلاعاتی که برای ما فراهم کرده‌اند، تشکر کنم».

اعضای گروه کپلر، در حال برنامه ریزی هستند تا با استفاده از تلسکوپ‌های بزرگ‌تر زمینی، ستاره‌هایی را که میزبان کاندیداهای تاییدنشده هستند، با دقت بیشتری رصد کنند، تا دیگر تفاسیر احتمالی برای عبور سیاره‌ای نیز بررسی شود و بتوان با اطمینان از کشف یک سیاره جدید سخن گفت.

برای مثال، شدت درخشندگی یک ستاره هدف، برخی اوقات تحت تاثیر نور ساطع شده از یک جفت ستاره در پس زمینه، که نزدیک ستاره هدف هستند، کم و زیاد می‌شود. اگر این ستاره‌های پس زمینه به طور دوره‌ای نور همدیگر را بپوشانند، کم نور شدن حاصل از آن، شبیه به حرکت یک سیاره به نظر می‌رسد.

تلسکوپ فضایی کپلر ناسا که لقب شکارچی سیارات را یدک می کشد، تا کنون ده ها سیاره زمین مانند را در اطراف دیگر ستاره ها کشف نموده است. این تلسکوپ تصور ما در مورد جایگاه زمین و جستجوی حیات در عالم را به صورت اساسی تغییر داده است. داده های ارسالی تلسکوپ فضایی کپلر تا اینجا توانسته است انقلابی نظیر آن چه که کپرنیک و کپلر در گذشته انجام دادند ایجاد کنند. کپرنیک، کپلر، گالیله و ... توانستند جایگاه درست زمین در منظومه شمسی را برای جهانیان تبیین کنند. حال تلسکوپ فضایی کپلر یک بار دیگر سعی در کشف جایگاه واقعی زمین در جهان دارد. آیا زمین تنها سیاره میزبان حیات است؟
م.ح.اربابی فر
بخش دانش و زندگی تیبیان

زمین های دیگر در فضا گردآوری توسط بخش نجوم ، ستاره شناسی و فضانوردی سایت آکاایران
219,000
120,000
75,000

پدال بین به همراه برس 5 لیتری

75,00075,000
تبلیغات