آکایران :به مقاله های پایانی از سری مقالات ما، با عنوان چگونگی رصد آسمان شب و آشنایی با صورت های فلکی شاخص هر فصل، می رسیم. در مقالات گذشته علاوه بر آشنایی با تکنیک های رصد آسمان شب با ستاره قطبی و صورت های فلکی دور قطبی نیز آشنا شدید.

اگر دو مقاله قبل ما با عنوان صورت های فلکی شاخص فصل بهار وتابستان را دنبال کرده باشید، حتماً در این مقاله منتظر آشنایی با صورت های فلکی شاخص فصل پاییز هستید. اما در فصل پاییز ستاره های پر نور و شاخصی در آسمان نداریم تا به معرفی صورت های فلکی شاخص این فصل بپردازیم. ولی در این فصل می توانیم در ابتدای شب و یا بامداد صورت های فلکی شاخص فصل تابستان و زمستان را رصد کرد و یا صور فلکی پائیز را هر چند با ستاره های کم فروغ، رصد کنیم. در پاییز می توان صور فلکی ذات الکرسی، آندومدا، اسب بالدار و حمل را بالای سرمان مشاهده کنیم.
برای آشنایی با صورت های فلکی شاخص فصل زمستان و نحوه یافتن آنها در آسمان شب، با ما همراه باشید.
بنا به گزارش آکاایران : اگر برای فصل زمستان مانند دو فصل گذشته در انتظار سه ستاره پرنور از سه صورت فلکی شاخص این فصل و مثلث زمستانی هستید، کاملاً در اشتباهید. فصل زمستان به همراه شش ستاره پرنور از درخشان ترین ستارگان آسمان، به جرأت زیباترین آسمان شب را به خود اختصاص داده است. این شش ستاره ی پر نور متعلق به صورت های فلکی زیبا یک شش ضلعی بی نظیر را در آسمان زمستان نیم کره شمالی پدید آورده اند. این ستارگان آنقدر روشن هستند که به راحتی دیده می شود و معمولاً حتی در آسمان روشنِ شب در شهرهای بزرگ نیز قابل تشخیص هستند.

صورت های فلکی

آکاایران: صورت های فلکی شاخص فصل زمستان


 ستاره های سازنده ی شش ضلعی زمستانی عبارتند از "عیوق" که پرنور ترین ستاره صورت فلکی ارابه ران است. "دَبران" پر نورترین ستاره  صورت فلکی ثور. "پولوکس" از ستارگان صورت فلکی دو پیکر، "رجل الجبار" که یکی از ستارگان صورت فلکی جباراست. "شباهنگ " پرنورترین ستاره صورت فلکی کلب الاکبر و "شعرای شامی" هم پرنورترین صورت فلکی کلب الاصغر است.
در این مقاله به بررسی سه صورت فلکی شاخص فصل زمستان به همراه پرنورترین ستاره هایشان که تشکیل دهنده سه ضلع از شش ضلعی زمستانی است، می پردازیم.

دومین صورت فلکی شاخص فصل زمستان صورت فلکی ثور یا گاو است. این صورت فلکی معروف از ده ستاره نسبتاً کم نور به شکل 7 تشکیل شده است که از نزدیکی دبران شروع می شوند.

صورت فلکی ممسک العنان یا ارابه ران از هفت ستاره نسبتاً پرنور شده است. این صورت فلکی یکی از قدیمی ترین و چشمگیرترین صورت های فلکی است. شکل ظاهری آن معمولاً به صورت چوپانی است که بزغاله ای را در دست دارد. این صورت فلکی به واسطه ی وجود ستاره بسیار پرنورش به نام عیوق که در بازوی راست ارابه ران قرار دارد، شهرت یافته است. عیوق ششمین ستاره ی درخشان آسمان است، این ستاره از نظر رنگ شبیه به خورشید، ولی در حقیقت بسیار بزرگ تر از آن است. کلمه عیوق در ادبیات فارسی استعاره از بلندای آسمان و کمال است که وقتی در ابتدای شب در آسمان شمال شرق طلوع می کند، طلایه دار آغاز پاییز و طلوع صورت های فلکی ثور و جبار از صور فلکی آسمان زمستان است. برای یافتن ارابه ران در آسمان زمستان کافی است در امتداد راه شیری بعد از صورت فلکی ذات الکرسی و برساوش می توان یافت. عیوق، ستاره پر نور این صورت فلکی در یافتن آن بسیار کمک خواهد کرد.

صورت های فلکی


 دومین صورت فلکی شاخص فصل زمستان صورت فلکی ثور یا گاو است. این صورت فلکی معروف از ده ستاره نسبتاً کم نور به شکل 7 تشکیل شده است که از نزدیکی دبران شروع می شوند. صورت های فلکی ثور چهره یک گاو نر را که نمادی برای قدرت و باروری در اساطیر بسیاری از تمدن هاست، نشان می دهد. شهرت این صورت فلکی به دلیل وجود خوشه پروین است که بخشی از آن را تشکیل می دهد. خوشه پروین مجموعه ای از هفت ستاره متراکم است که شکل آب گردانی کوچک را می سازد و به هفت خواهران شهرت دارد.

جوزا یکی از بزرگ ترین و آشکار ترین صورت های فلکی در شمالی ترین ناحیه منطقة البروج است. نوار راه شیری این صورت فلکی را قطع می کند، از این رو این ناحیه بسیار پرستاره است.


اگر می خواهید این صورت فلکی را به راحتی در آسمان بیابید باید بدانید که صورت فلکی ثور در بیشتر ماه ها در آسمان قابل مشاهده است اما بهترین موقعیت برای مشاهده آن دی ماه می باشد. وجود خوشه پروین در صورت فلکی به ما در پیدا کردن سریع تر آن کمک می کند. خوشه پروین تقریباً هم راستا با ستاره پر نور دبران می باشد.

صورت های فلکی


 و اما سومین صورت فلکی فصل زمستان به نام جوزا یا دو پیکر است. این صورت فلکی با بیشترین میزان، از دوازده ستاره نسبتاً پرنور و دو ستاره ی نورانی تشکیل شده است. صورت فلکی جوزا شبیه به دوپیکر موازی با یکدیگر است که در نقشه های قدیمی، این دوقلوها کنار یکدیگر و دست در دست هم دارند و دو ستاره پر نور این صورت فلکی به نام های کاستور و پلوکس تداعی کننده سرهای این دو پیکر است.

صورت های فلکی


 جوزا یکی از بزرگ ترین و آشکار ترین صورت های فلکی در شمالی ترین ناحیه منطقة البروج است. نوار راه شیری این صورت فلکی را قطع می کند، از این رو این ناحیه بسیار پرستاره است. به کمک نقشه آسمان با پیدا کردن دو ستاره معروف پلوکس و کاستور، یافتن ستاره های دیگر این صورت فلکی کار ساده ای است.
برای آشنایی با سه صورت فلکی دیگر از فصل زمستان و سه ظلع دیگر شش ضلعی زمستانی در مقاله آخر از سری مقالات "رصد آسمان شب" با ما همراه باشید.

الهام گارسچی

بخش دانش و زندگی تبیان

صورت های فلکی
اگر مقاله قبل را با عنوان سر به هوا شوید! خوانده باشید تا این مرحله پیش رفته اید که به صورت مقدماتی و بدون هیچ ابزار اپتیکی آسمان را رصد کنید. تنها ابزاری که برای رصد مقدماتی و آشنایی با آسمان شب معرفی شد، یک نقشه آسمان شب و یافتن یک رصدگاه مناسب بدون آل
صورت های فلکی

چگونه یک جرم سماوی را در آسمان شب...

با مطالعه دو مقاله قبل با عنوان سر به هوا شوید! و چگونه یک جرم سماوی را در آسمان شب بیابیم؟ تا حدود زیادی با آسمان شب و جایگاه یک جرم آسمانی آشنا شده اید
صورت های فلکی

چگونه یک جرم سماوی را در آسمان شب...

اگر سه مقاله قبل ما را با موضوع نحوه یافتن اجرام سماوی در آسمان شب مطالعه کرده باشید تاکنون دریافته اید که چگونه می توان با چند تکنیک ساده و کار آمد با آسمان پر ستاره بالای سرمان آشنا شویم.

منبع :

صورت های فلکی


شما احتمالا با جستجوی کلمات زیر وارد مقاله شده اید چنانچه مطلب مرتبط با جستجوی شما نبوده همان کلمه را در جستجوی سایت وارد کنید

تبلیغات