وضعیت آسمان در این هفته - آکا

در این مقاله از سایت آکاایران مطلبی در مورد وضعیت آسمان در این هفته ارائه شده است ، همچنین برای مشاهده مقالات بیشتر در دسته از سایت علمی آکاایران مقالات بیشتری را مشاهده نمایید

در طی این هفته به تدریج، از بخش روشن ماه کاسته می شود تا این که در ساعت 2:43 بامداد 15خرداد به وضعیت تربیع دوم می رسد. در این زمان، نصف سطح ماه روشن است. ماه در نیمه شب از افق شرقی طلوع می کند و در زمان طلوع خورشید در میانه آسمان قرار دارد. بنابراین در صبح روز بعد، در روشنایی روز هم قابل مشاهده خواهد بود.

اوج ماه

فاصله ماه از زمین ثابت نیست و تغییر می کند. هنگامی که ماه در بیشترین فاصله خود از کره ی زمین قرار می گیرد، آن را اوج مداری ماه می نامند. در ساعت 20:22 سیزدهم خرداد، ماه به اوج مدار خود می رسد در این هنگام فاصله آن از زمین 404,264 کیلومتر است. اگر فاصله اوج مداری ماه را در زمان های مختلف با یکدیگر مقایسه کرده باشید، متوجه خواهید شد که مقدار آن نیز تغییر می کند ، در واقع این گفته به این معنی است که مدار ماه به دور زمین در دوره های مختلف ثابت نیست و هر ماه نسبت به ماه قبل کمی جا به جا می شود.

,در طی این هفته به تدریج, از بخش روشن ماه کاسته می شود تا این که در ساعت 2:43 بامداد 15خرداد به وضعیت,نجوم ، ستاره شناسی و فضانوردی
سیارات

عطارد(تیر): در آسمان صبحگاهی قرار دارد. در ارتفاع کمی از افق شرقی قرار دارد و مشاهده آن در روشنایی صبحگاهی مشکل است.

زهره(ناهید): پس از غروب خورشید، درخشان ترین جرم سماوی در افق غربی است. در صورت فلکی جوزا (دو پیکر) دیده می شود.

مریخ(بهرام): در ابتدای شب در ارتفاع زیادی از جنوب غرب آسمان قرار دارد. در طی این هفته به تدریج به ستاره قلب الاسد (پرنورترین ستاره صورت فلکی اسد) نزدیک می شود، طوری که در 15 خرداد به جدایی 1 درجه شمال آن می رسد.

مشتری(برجیس): در هنگام سحر، درخشان ترین جرم آسمانی در افق شرقی است تا این که در پایان هفته، ماه به آن نزدیک می شود.

زحل(کیوان): پس از غروب خورشید در ارتفاع زیادی از جنوب آسمان قابل مشاهده است.

,در طی این هفته به تدریج, از بخش روشن ماه کاسته می شود تا این که در ساعت 2:43 بامداد 15خرداد به وضعیت,نجوم ، ستاره شناسی و فضانوردی
صورت های فلکی

صورت فلکی جوزا (دوپیکر) یکی از صورت های فلکی آسمان و سومین برج از بروج دوازده گانه آسمان است و به همین دلیل به عنوان نماد خرداد از آن یاد می شود. نام دوپیکر به دلیل شکل اساطیری آن اطلاق شده که شبیه یک دوقلو (دوپیکر) به نظر می رسد. ویژگی ظاهری آن، دو ستاره نسبتاً پرنور به نام های پولوکس و کاستور هستند. اگر ساعتی پس از غروب خورشید به افق غربی نگاه کنید، این صورت فلکی را خواهید دید که سیاره زهره در میان آن قرار دارد.

کلب اصغر(سگ کوچک)، صورت فلکی کوچکی است که در کنار جوزا دیده می شود. این صورت فلکی ستارگان زیادی ندارد و مهم ترین مشخصه آن ستاره پرنورش یعنی«شعرای شامی» است.

(برای بزرگتر دیدن تصاویر روی آن ها کلیک کنید)

 

امیر حسن زاده

منبع : tebyan.net

وضعیت آسمان در این هفته گردآوری توسط بخش نجوم ، ستاره شناسی و فضانوردی سایت آکاایران
تبلیغات