تاریخچه ی مختصری از Boeing - آکا

در این مقاله از سایت آکاایران مطلبی در مورد تاریخچه ی مختصری از Boeing ارائه شده است ، همچنین برای مشاهده مقالات بیشتر در دسته از سایت علمی آکاایران مقالات بیشتری را مشاهده نمایید

william edward boeing

بر هیچ کس پوشیده نیست که کمپانی بوئینگ یکی از بزرگان و پیشگامان صنعت هواپیمائی دنیا می باشد که خدمات بزرگی در جهت ارتقا « پرواز» انجام داده است، بنابراین لازم دیده شد تاریخچه ای از این کمپانی و موسس آن (هر چند کوتاه و مختصر) در این مقاله آورده شود.

,تاریخچه ی مختصری از Boeing,هواوفضا,هواپیما,نجوم ، ستاره شناسی و فضانوردی
dyna-soar

The beginnings: 1903-1938

در سال 1903 دو رویداد، تاریخ هواپیمائی مدرن را آغاز نمود. اوّل آنکه برادران رایت  اولین پرواز خود را در شمال کارولینا  انجام دادند و دوم آنکه آقای ویلیام بوئینگ  (متولد اوّل اکتبر 1881 در Detroit) دانشگاه مهندسی Yale را ترک کرد. سپس در سال 1908 به سیاتل  رفت و دو سال بعد برای تماشای اوّلین نمایش هوایی  آمریکا به لس آنجلس رفت. وی برای راندن یکی از هواپیماهای درون این نمایش هوایی تلاش بسیار نمود ولی هیچکدام از 12 خلبان این نمایش هوایی این لطف را به او نکردند. آقای بوئینگ ناامیدانه به سیاتل برگشت و بر آن شد تا درباره ی این علم نوین (aviation) بیشتر بیاموزد، به همین منظور در کلوپ دانشگاه سیاتل مشغول به مطالعه و تحقیق شد.

وی در پائیز سال 1915 برای فراگیری درس های پرواز به کالیفرنیا رفت. وی در این مدت در محل نگهداری قایق خود  به کمک آقای Westervelt به ساختن هواپیما مشغول بود و نام اوّلین هواپیمای خود را B&W نهادند.

The war years: 1939-1945

وی در این مدت توانست اوّلین کارخانه بوئینگ را تأسیس کند، که در دهه ی 40 کارگران این کارخانه موفق به ساختن B-17 شدند و با در نظر گرفتن شرایط جنگ، تولید B-17 سرعت یافت. سپس او کارخانه ی دوم خود را نیز در سیاتل تأسیس کرد. وی در ایام جنگ سقف کارخانه های خود را به وسیله ی پارچه می پوشاند و دور آن ها را به وسیله ی حصار  می بست و به این طریق مراکز ساخت بمب افکن ها کاملا ً به شکل مزارع حومه ی شهر بودند.

هنگامی که مردان آمریکایی به جنگ می رفتند، زنان به ساختن هواپیما می پرداختند و در سال 1942 هر ماه 60 فروند هواپیما تولید می شد که این رقم به صورت مبهوت کننده ای افزایش یافت به طوری که در سال 1944 هر ماه 362 فروند هواپیما تولید می شد.

در این ایام وی توانست کارخانه ی دیگری  را در نزدیکی سیاتل بنا کند. B-29 در این کارخانه متولد شد. کمپانی های مختلف اطراف کشور در راه پیروزی در جنگ با بوئینگ همسو شدند به طوری که در این سال ها B-17 و B-29 به تعداد انبوه ساخته شد.

کارخانجات بوئینگ در بین سال های 1936 تا 1944 هواپیما های بسیاری ساخت که اکثرا ً سفارشات فرانسه و کانادا بودند. از این میان می توان به DB-7B ، Kaydet ، XF8B-1 اشاره کرد.

Post-war developments: 1946-1956

در سال های پس از جنگ جهانی دوم تغییرات بزرگی روی داد. ارتش سفارشات خود را لغو کرد، کارخانجات بوئینگ تعطیل شدند و به دنبال آن هفتاد هزار از مردم کار خود را از دست دادند. رئیس وقت بوئینگ قول داد که به مجرد اینکه شرکت های هواپیمایی  سفارش هواپیما بدهند، مردم به کار خود باز گردند.

Jets and rockets take off: 1957-1970

در اواخر دهه ی 50 رئیس وقت بوئینگ می دانست که این کمپانی برای رهنمون کردن کشور به قلمروهای اکتشاف نشده، دانشمندان، تجارب و امکانات کافی را داراست. در دهه ی 40 که از رایانه های رقمی  برای هدایت کردن پرواز استفاده می شد، کمپانی بوئینگ Ground-to-Air Pilotless Aircraft (GAPA) را به منظور جلوگیری از هجوم هواپیما های دشمن ساخت. همچنین مهندسین بوئینگ از این تکنولوژی برای طراحی Dyna-Soar که یک فضاپیمای قابل استفاده ی مجدد  بود، استفاده کردند ولی این پروژه در سال 1963 لغو گردید. البته این تفکر 20 سال بعد در space shuttle ظاهر شد و بوئینگ به وسیله ی Apollo به فضا رفت و بشر به کمک همین Apollo در سال 1969 بر روی ماه قدم نهاد.

 

Dyna-Soar

New markets: 1971-1982

در آغاز دهه ی 70 چند عامل باعث بحران در بوئینگ شدند چرا که در پایان دهه ی 60 پروژه ی بزرگ Apollo هزینه های زیادی بر بوئینگ وارد کرد که این کمپانی امیدوار بود با افزایش در فروش هواپیماهای بازرگانی این کمبود را جبران کند ولی از آنجایی که در آن زمان صنعت هواپیمائی دچار رکود بود، بوئینگ برای 18 ماه حتی یک سفارش هم نداشت. از دیگر عوامل می توان به jumbo jet 747 اشاره کرد که هنوز به بازار راه پیدا نکرده بود و برای متولد شدن هزینه ی غیر منتظره ای به بار آورد. مجموعه ی این عوامل باعث فشار و بحران شد به طوری که فقط در سیاتل نیروی کار بوئینگ از 80400 نفر به 37200 نفر رسید و بقیه ی کارکنان نیز به کار دوم روی آوردند. اوضاع بسیار بد بود به طوری که در حومه ی شهر روی یک تابلوی بزرگ نوشته شده بود:

«آیا آخرین نفری که سیاتل را ترک می کند، چراغ ها را خاموش می کند؟»

,تاریخچه ی مختصری از Boeing,هواوفضا,هواپیما,نجوم ، ستاره شناسی و فضانوردی

این وضعیت تا سال 1985 ادامه داشت.

Building for the future: 1983-1998

از سال 1983 رکود رو به کاهش نهاد و هزارمین 737 از کارخانه ی Renton خارج شد. بعد از گذشت این دهه ی شوم، هواپیماهای بازرگانی بوئینگ و همچنین هواپیماهای نظامی اش اکثر ناوگان های آمریکا را تشکیل می دادند.

در این زمان سوخت گران شد و بر همین اصل هواپیماها می بایست سریعتر و بهینه تر  می شدند و بوئینگ برای نیل به این اهداف نمونه های 757 و 767 را تولید نمود و همچنین 737 را ارتقا داد. در این دوره کمپانی بوئینگ هواپیماها و چرخبال های فراوانی تولید نمود که از آن جمله می توان به RAH-66 Comanche، V-22 Osprey، F/A-22 و CH-47 Chinook اشاره کرد.

در دهه ی ، قسمت نظامی بوئینگ برای ساخت B-2 و همچنین ارتقا B-52 و KC-135 فعالیت داشت. از دیگر پروژه های این دوره Joint Strike Fighter (F-35) و هواپیماهای کنترل از راه دور  می باشند.

در دسامبر سال 1996 کمپانی Rockwell International Corporation’s با بوئینگ تلفیق شد.

در اوّل آگوست 1997 کمپانی McDonnell Douglas با بوئینگ (قسمت آمریکای شمالی) تلفیق شد.

آقای بوئینگ در سال 1956 چشم از جهان بست. شعار همیشگی وی این جمله بود:    

“it was time to do something”
,تاریخچه ی مختصری از Boeing,هواوفضا,هواپیما,نجوم ، ستاره شناسی و فضانوردی
william edward boeing

 

 

 

مهندس محسن منصوری

تبیان(دانش وفناوری)

 

منبع : tebyan.net

تاریخچه ی مختصری از Boeing گردآوری توسط بخش نجوم ، ستاره شناسی و فضانوردی سایت آکاایران
تبلیغات