آکاایران: آکا ایران: این مقاله به عنوان یک راهنمای اساسی و بیسیک در مورد مواد مغناطیسی و آهنربایی تنظیم شده است . سعی شده است با شرح خواص آنها ، و سایر خصوصیات مربوطه ؛ به مصرف کننده کمک میکند تا انتخاب مناسبی را با توجه به نیاز خود انجام دهد.

برش آهنربا

انواع آهنربا

انواع آهنربا ها را بشناسید - آکاmagnets

آکاایران: انواع آهنربا ها را بشناسید

>

آهنرباها امروزه در صنعت و تکنولوژی های برتر مقام والایی را به خود اختصاص داده اند . تصور این مطلب که آهنربا و محصولاتش در کارهای روزمره و صنعت حذف شوند ، کاری بس دشوار است. ماشین های الکتریکی صدها آهنربا از موتور تا سنسور را در خود دارند . در الکترونیک از آنها برای تولید فیلم و صدا و ضبط کردن استفاده می شود. در صنایع سنگین و معدنی برای جداسازی مواد آهنی و غیر آهنی از یکدیگر استفاده میشود. و بسیاری دیگر از موارد ریز و درشت که شاهد آنها هستیم .

اصلی ترین هدف استفاده از آهنرباها ، تبدیل انرژی است که انجام میدهند :

مکانیکی به الکتریکی : ژنراتور ها – سنسور ها – میکروفون ها

الکتریکی به مکانیکی : موتورها – راه اندازها – بلندگوهای بزرگ

مکانیکی به مکانیکی : کوپلینگ ها – یاتاقان ها – نگهدارنده ها – جدا کننده ها

با توجه به اهمیت و پیچیدگی کاربرد آنها در دستگاه ها ، آنها دارای تقسیم بندی ساده ی زیر می باشند . این تقسیم بندی بر اساس آلیاژ و عناصر موجود در آنها انجام شده است :

NdFeBr : نئودیمیم

SmCo : ساماریم کبالت

SrFe2O3 :فریت سخت یا سرامیکی

AlNiCo : آلنیکو

همچنین ۴ خصوصیت اصلی عمکردی ( ۴ پارامتر اصلی ) برای آنها تعریف می شود که عبارتند از :

Br : پسماند مغناطیسی : شار مغناطیسی است که به طور دایم در یک آهنربا باقی مانده است .

Hc یا Hci : وادارندگی : میزان مقاومت و حساسیت برای جلوگیری از مغناطیس زدایی در آهنربا .

BHmax : انرژی تولیدی : انرژی کلی است که در آهنربا ذخیره شده است . ( Br*Hc )

T : پایداری حرارتی : بیشترین دمای عملکرد

تاریخچه ی استفاده از این آهنرباها با توجه به نمودار زیر مشخص می باشد :

انواع آهنربا

آهنربای نئودیمیم

حال به توضیح ۴ گروه آهنرباها به طور خلاصه میپردازیم :

فریت ها : فریت ها تحت عنوان آهنرباهای سرامیکی نیز شناخته میشوند و از سال ۱۹۵۰ تا کنون تولید میشوند .اساسا از اکسید آهن ( FeO ) و استرانسیوم ( Sr ) و باریم ( Ba )ساخته می شود. این نوع آهنرباها ، ارزان ترین و رایج ترین نوع آهنرباها می باشند. ۳ گرید اصلی برای آنها C۸ C۵C۱ می باشد که عمدتا در موتورها و سنسورها مورد استفاده قرار میگیرد.

 آلنیکو : جزو یکی از قدیمی ترین و آهنرباهای صنعتی میباشند و پیشرفت آنها از آهنرباهای فولادی آغاز شد .اجزای اصلی آنها آلومینیوم ( Al ) و نیکل ( Ni ) و کوبالت ( Co )میباشد . اگرچه آنها پسماند القایی بالایی دارند ولی به خاطر ضد مغناطیس شدن راحت آنها ، به همان نسبت قدرت مغناطیسی کمتری دارند. خصوصیت بارز این آهنرباها مقاومت دمایی بالای آنهاست. کارایی مشترک انها در اندازه گیری های وسایل مختلف و تحمل دماهای بالا ( مانند نگهداری قطعات در کوره ) است.

 ساماریم کبالت : عناصر سازنده آلیاژ این آهنربا ساماریوم (  Sm) و کبالت ( Co ) میباشد که ترکیب این عناصر آهنربایی با خصوصیات مغناطیسی قابل قبولی را ارایه کرده است . نسبت به سایر آهنرباها گران تر می باشند. به صورت معمول دو آلیاژ پر مصرف آنها SmCo۵و Sm۲Co۱۷ می باشد. بیشترین کاربرد صنعتی آنها در سفینه های فضایی ، ارتش و صنعت دندانپزشکی است.

نئودیمیم: که ND هم نامیده میشود قوی ترین و پر طرفدارترین نوع آهنرباست . به خاطر داشتن عناصری همچون نیودیمیوم ( Nd) و … به عنوان آهنرباهای معدنی شناخنه می شود . نیو با داشتن خصوصیات مغناطیسی بسیار برتر نسیبت به سایر موارد ذکر شده و قیمت معقول تر ، بسیار مورد استقبال قرار گرفته است.

انواع آهنربا

اشکال پر مصرف و عمومی

ویژگی ها

معایب
آلنیکو میله ای –u شکل – بلوکی و … Br  و T بالا – ضریب دمایی خوب Hc پایین – قیمت بالا
فریت لوله ای – رینگی – بلوکی – کمانی شکل شار مورد قبول در قیاس با قیمت پایین – خوردگی کم – موارد استفاده زیاد Br پایین – نیاز به ابزار خاص جهت تولید – اشکال ساده
ساماریوم کبالت بلوکی – رینگی – دیسکی کمانی شکل و … خوردگی کم – ضریب دمایی پایین – پایداری بسیار گران – اشکال ساده
نئودیمیم بلوکی – رینگی – دیسکی – کمانی و … دارای بالاترین خواص مغناطیسی در مقایسه با سایرین

خوردگی – دمای کارکرد پایین – سخت مغناطیسه شدن

انواع آهنربا

ساماریم کبالت

8
انواع آهنربا

ساماریم کبالت

1
.

منبع :

انواع آهنربا


شما احتمالا با جستجوی کلمات زیر وارد مقاله شده اید چنانچه مطلب مرتبط با جستجوی شما نبوده همان کلمه را در جستجوی سایت وارد کنید

آهن ربا درست است یا آهنربا؟ , کاربرد آهنربا در زندگی , تنظیم قدرت آهن ربا , قویترین آهن ربا , انواع هسته فریت , انواع آهن ربا , انواع اهن ربا , یاسین آهنربا , برش آهنربا

گردآوری توسط بخش مقالات برق ، الکترونیک سایت آکاایران

Notice: Undefined index: mobile in /home/akairan/domains/akairan.com/public_html/elmi/includes/content.php on line 335
تبلیغات