آکاایران: بیگ بنگ: تحقیقات اخیر دانشمندان نشان می دهد نخستین نشانه های حیات بر روی زمین می تواند از مواد معدنی و گازها و منافذ آتشفشانی در بستر دریا نشأت گرفته باشد. پژوهشگران فرایند عملکرد بیولوژیکی حیاتی برای تمام موجودات زنده را در یک روش نوین شبیه سازی کردند، بر طبق این تحقیق ممکن است متابولیسم و رشد سلولی بر روی زمین از آتشفشان های کف اقیانوس آغاز شده باشد.

آیا حیات در زمین از آتشفشان ها آغاز شد؟ -آکا

آکاایران: آیا حیات در زمین از آتشفشان ها آغاز شد؟

به گزارش آکاایران: پیش از این برخی دانشمندان بر این باور بوده اند که نخستین موجودات زنده میکروسکوپی زمین به وسیله شهاب سنگ ها به آن منتقل شده اند، اما آخرین تحقیقات نشان می دهد حیات روی زمین از منافذ هیدروترمال های ناشی از فعالیت های آتشفشانی و قرار گرفتن آنها درون اقیانوس ها به وجود آمده است. به عبارتی حیات درون آتشفشان های بستر دریاها شکل گرفته و عملکرد بیولوژیک موجودات زنـــده رفته رفته دستخوش تغییرات شده است.این تحقیق نشان می دهد امکان شکل گیری محیط های مشابه زمین در دیگر سیارات نیز وجود خواهد داشت.هیدروترمال یا سنتز هیدروترمال، عملکرد آب در فشار و دمای بالا و اعمال تغییرات روی پوسته زمین و در نهایت تشکیل صخره ها در فرایندهای آتشفشانی است.

در سال گذشته یک نوع موجود زنده در اعماق اقیانوس و دهانه ی آتشفشانی در اطراف منافذ هیدروترمال زمین کشف شد، این مناطق فاقد نور خورشید میباشند. منافذ هیدروترمال در اطراف مناطق زلزله خیز، آتشفشان ها و صفحات تکتونیکی دیده می شوند. آب بسیار گرم و مواد شیمیایی خارج این مناطق یک محیط ایده آل برای زندگی این جانوران فراهم می کنند.

آیا حیات در زمین از آتشفشان ها آغاز شد؟ -آکا
این تصویر از این موجود عجیب با استفاده از یک میکروسکوپ الکترونیکی بدست آمده است. در واقع این تصویر یک کرم هیدروترمال است که ۵۲۵ بار بزرگنمایی شده است. عرض واقعی از میدان در تصویر ۵۶۸μm است، و یا ۵۶۸/۱۰۰۰ از یک میلیمتر است.  این موجود یکی از کوچکترین موجودات زنده شناخته شده میباشد.

«تری گری» از دانشگاه لیدز می گوید: در حال تحقیق بر فرایندهای زمین شناسی در شکل گیری حیات روی زمین هستیم و اینکه حیات زیستی چگونه در این کره خاکی آغاز شده است. کوچک ترین موجودات زنده به نظر ما در فرایندهای آتشفشانی کف اقیانوس ها و ترکیب آنها با آب که دارای اکسیژن است و واکنش های اکسیداسیون شکل گرفته اند، واکنش های مذکور انرژی کافی را برای شروع زندگی و موجودات زنده عملی کرده است. به عبارتی حیات از ماده بی جان مانند ترکیبات شیمیایی، گاز ها و مواد معدنی شکل گرفته است. همواره این سؤال وجود داشته که نخستین موجود زنده میکروسکوپی چگونه در زمین شکل گرفته است و اکنون ما بر این باوریم فرایندهای شیمیایی در کف اقیانوس ها و آتشفشان های دریایی می توانسته در شکل گیری آن مؤثر باشد.دکتر «لورا بارج» از تیم تحقیقاتی ناسا نیز می گوید: مواد معدنی خاص در زمین قادر به انجام واکنش های اکسیداسیونی است که برای سوخت و ساز بدن مورد استفاده قرار می گیرد و موادی چون آهن و نیکل که رسانا بوده در این فرایندهای شکل گیری زیستی مؤثرند.

این تحقیق می تواند به دانشمندان در درک زندگی در محیط های مشابه در جهان های بیگانۀ دیگر کمک کند.

مطالعه بیشتر در : huffingtonpost, dailymail

آیا حیات در زمین از آتشفشان ها آغاز شد؟ -آکا
آیا حیات در زمین از آتشفشان ها آغاز شد؟ -آکا
.

منبع : bigbangpage.com

گردآوری توسط بخش مقالات زمین شناسی سایت آکاایران
تبلیغات