آکاایران: بیگ بنگ: ناسا تصویری نوین و دلپذیر از زمین منتشر کرده که از فاصله یک میلیون مایلی آن ثبت شده و شباهت زیادی به تصویر تیله ی آبی رنگ دارد که توسط فضانوردان آپولو در سال ۱۹۷۲ از زمین گرفته اند.

عکسی جدید از تیلۀ آبی رنگ در فضا -آکا

آکاایران: عکسی نوین از تیلۀ آبی رنگ در فضا

به گزارش آکاایران: عکس از زمین که توسط فضانوردان ماموریت آپولو ۱۷ ثبت شده و به تیله ی آبی رنگ مشهور است.

یکی از پدیده های خارق العاده ای که بسیاری از انسان ها شانس تجربه آن را هرگز به دست نخواهند آورد، فاصله گرفتن از سیاره زمین و دیدن این سیاره از فاصله ای دور است. در سال ۱۹۷۲ این امکان برای انسان ها به وجود آمد که به لطف ماموریت آپولو ۱۷ بتوانند زمین را از فاصله ای دور ببینند، تصویری که زمین را به تیله آبی مشهور کرد. این عکس از فاصله ۴۵ هزار کیلومتری ثبت شد اما اکنون عکسی که ماهواره ناسا از فاصله یک میلیون و ۶۰۰ هزار کیلومتری از سیاره زمین به ثبت رسانده، در مقایسه با عکس آپولو از زمین، بسیار زیباتر و شفاف تر است.

ناسا روز دوشنبه ۲۰ جولای ۲۰۱۵ عکسی را منتشر کرد که برای اولین بار توسط ماهواره DSCOVER از سمت روشن سیاره زمین به ثبت رسیده است. این عکس که ترکیبی از سه عکس مجزا است توسط دوربین EPIC ماهواره با حساسیت و قدرتی بالا ثبت شده است. این دوربین که به فیلترهای مخصوصی مجهز است، ۱۰ تصویر مختلف از طیف ماورا بنفش تا مادون قرمز از سیاره زمین به ثبت رسانده و در نهایت با ویرایش چند عکس تصویر نهایی خلق شده است. به گفته آدام زابو دانشمند ارشد پروژه کیفیت بالای تصاویر ثبت شده توسط این ماهواره فراتر از حد انتظار بوده است، در این تصویر می توان بیابان ها و سازه های شنی، سیستم رودها و الگوی پیچیده ابرها را مشاهده کرد. در این تصویر حجم وسیعی از اطلاعات برای دانشمندان نهفته است.

عکسی جدید از تیلۀ آبی رنگ در فضا -آکا

عکس نوین زمین با جزئیات زیاد که توسط ماهواره DSCOVER به ثبت رسیده است.

ماهواره DSCOVER پروژه مشترکی میان ناسا و سازمان ملی اقیانوس شناسی آمریکا و نیروی هوایی این کشور است که در ماه فوریه به فضا فرستاده شد تا بادهای خورشیدی را تحت نظر داشته باشد. نظارت بر آب و هوای فضایی به دانشمندان کمک خواهد کرد تا پیش از آغاز طوفان های خورشیدی، بتوانند نسبت به وقوع این رویداد ها با دقت و آگاهی هشدار دهند، طوفان هایی که از توانایی تخریب ارتباطات دوربرد و زیر ساختارهای انرژی برخوردارند. ناسا همچنین در نظر دارد تا از داده های به دست آمده از این ماهواره برای تهیه نقشه خاکسترهای آتشفشانی و ذرات گرد و غبار سراسر زمین استفاده کند.

سایت علمی بیگ بنگ /

عکسی جدید از تیلۀ آبی رنگ در فضا -آکا
عکسی جدید از تیلۀ آبی رنگ در فضا -آکا
.

منبع : bigbangpage.com

گردآوری توسط بخش مقالات زمین شناسی سایت آکاایران
تبلیغات