آکاایران: بیگ بنگ: تحقیقات جدید که در دو مجله علمی معتبر منتشر شده نشان می دهد که خطر برخورد سیارک های بزرگ و شهاب سنگها با زمین بیشتر از آن چیزی است که دانشمندان تصور می کردند، سالانه بطور میانگین در حدود ۲۶۰۰۰ شهاب سنگ ریز و درشت هر یک به وزن بیشتر از ۱۰۰ گرم بر زمین سقوط می کنند. دانشمندان معتقدند برخی سیارک های بزرگ در فضا ضربه خورده و شکسته شده اند، این سیارکها به هزاران شهاب سنگ تقسیم شده که عاملی خطر آفرین برای زمین هستند.

خطرات زمین

آکاایران: خطر برخورد شهاب سنگ ها به زمین!

به گزارش مهر، دانشمندان با بررسی  نقشه شهاب  و یک تکه بزرگ از یک سنگ فضایی که در ماه فوریه بر فراز چلیابینسک روسیه منفجر شد و ۱۶۱۹ نفر را مجروح کرد، اعلام کردند که این شهاب سنگ  ، بزرگترین و پرقدرت ترین شهابی بوده که بعد از واقعه شهاب سنگی سال ۱۹۰۸ که در سیبری به زمین برخورد  و جنگل های سیبری را تا صدها هزار متر با خاک یکسان کرد.  شهاب سنگ چلیابینسک با سرعت ۵۴ هزار کیلومتر بر ساعت معادل با ۴۴ برابر سرعت صوت برفراز شهر چلیابینسک متلاشی شد. گفته شده است که این شهاب سنگ بزرگترین جرم آسمانی است که در یک قرن اخیر به زمین اصابت کرده است.

این تحقیقات نشان می دهد که خطر برخورد سیارک های خطرناک با سیاره زمین ۱۰ برابر بیشتر از چیزی است که دانشمندان پیشتر تصور کرده بودند. درحال حاضر ستاره شناسان دانشگاه هاوایی درحال راه اندازی تلسکوپ هایی هستند که می تواند نورهایی که به سرعت حرکت می کنند و احتمالا سیارک باشند را شناسایی کرده تا بتواند به سرعت هشدار داده و مناطق خطر تخلیه شوند. دو تحقیق جدیدی که درباره رویداد چلیابینسک در مجله های نیچر و ساینس منتشر شده نتایج یکسانی داشته اند. نتایج یکی از این تحقیقات نشان می دهد که این سیارک احتمالا یک تک سنگ بوده است که در فضا درگیری مقداری فشار شده و یا با یک سیارک دیگر برخورد داشته و این امر موجب شده است که شهاب سنگ روسیه از درون دچار شکاف شود.

خطر شهاب سنگ برای زمین

درخشش شهاب سنگ چلیابینسک  روسیه که با برخورد به جو زمین روشنایی بیشتر از خورشید پیدا کرد

دانشمندانی که این تحقیقات را انجام دادند، اظهار داشتند که نرخ این برخوردها بالاتر از چیزی است که انتظار می رفت. اگر زمین با یک نرخ ثابت از سنگ ها مورد برخورد قرار گیرد، در آن صورت ما در دوره برخوردهای متداول غیر معمول قرار گرفته ایم. اما از سوی دیگر این دانشمندان توضیحی برای این امر ارائه نکرده اند به نظر می رسد که برخی سیارک های بزرگ در فضا ضربه خورده شکسته و زمان طولانی پس از این ضربه تعداد سنگ های نزدیک به مدار زمین افزایش یافته اند.

Read More : space , wired

VN:F [1.9.22_1171]
please wait...
امتیاز: ۴٫۶ از ۵ (۱۵ نفر)
خطر برخورد شهاب سنگ ها به زمین!, ۴٫۶ out of 5 based on 15 ratings

مطالب مرتبط

 • خطر شهاب سنگ
  آیا ما در یک چند جهانی زندگی می کنیم؟
 • چلیابینسک
  کوکائین باعث مرگ ِ سلول های مغز می شود!
 • برخورد شهابی
  آخرین خبرها از احتمال سقوط شهاب سنگ در ایرانعکس
 • برخورد شهاب سنگ به زمین
  معرفی کتاب: میان ستاره ای به روایت علم

انفجار شهاب سنگ در جو

توجه : هرگونه استفاده از این مطلب بدون ذکر نام "آکا ایران" و لینک به این مقاله غیر قانونی و از لحاظ اخلاقی غیر انسانی می باشد، لطفا به حقوق مولف احترام بگذارید.

منبع :

گردآوری توسط بخش مقالات زمین شناسی سایت آکاایران
پربازدیدها
تبلیغات