قندیل مرمر سبز

در این مقاله از سایت آکاایران مطلبی در مورد قندیل مرمر سبز ارائه شده است ، همچنین برای مشاهده مقالات بیشتر در دسته از سایت علمی آکاایران مقالات بیشتری را مشاهده نمایید

آکاایران: مرمر سبز یک کانی هیدروکسیدی کربنات مس می باشد که رنگ سبز زیبایی دارد. این کانی به صورت قندیل آویخته شده از سقف غارها نیز تشکیل می شود و مالاکیت استالاکتیت یا چکنده ی مرمر سبز نام دارد. در تصویری که مشاهده می کنید برش مقطع این کانی، زیبایی آن را بیشتر نمایان ساخته است.

قندیل مرمر سبز
,استالاکتیت,چکنده,سبز,[categoriy]

آکاایران: قندیل مرمر سبز

چکنده

به گزارش آکاایران: چکَنده یا استالاکتیت (Stalactite) (نام های دیگر: دنگال، کلفهشنگ) ستونی از مواد معدنی است که به صورت قندیلی از سقف غار آویخته باشد. در زیر چکنده ستونچه ای به وجود می آید که چکیده نامیده می شود. این دو به مرور زمان به هم می رسند و ستون واحدی را تشکیل می دهند. چکنده کربنات کلسیم که از سقف غارهای آهکی می آویزد از متداول ترین انواع آن است.

مرمر سبز

مرمر سبز یا مالاکیت (به انگلیسی: Malachite) با فرمول شیمیایی Cu2[(OH)2 – CO3] از مجموعه کانی هاست و از واژة یونانی Malakhe به معنای پنیرک که رنگ آن سبز است گرفته شده است.

  • محلول در HCl – در حرارت شعله اسید را رنگین می کند. CuO:۷۱٫۹۵٪ CO۲:۱۹٫۹٪ H2O:۸٫۱۵٪
  • از نظر شکل بلور: منشوری،
  • رنگ: سبز تا سبز تیره،
  • شفافیت: نیمه کدر،
  • شکستگی: صدفی،
  • جلا: شیشه ای – چرب،
  • رخ: ناقص،

سیستم تبلور: مونوکلینیک و در رده بندی کربنات است. همچنین خاصیت مغناطیسی ندارد و منشأ تشکیل آن ثانوی است.

همایند کانی شناسی (پارانژ) آن چگالی – اشعه X و واکنش های شیمیایی کریزوکول، روزازیت، پزویدومالاکیت، کویور، کوپریت، کالکوپیریت، آزوریت و جُز این هاست.

از نظر ژیزمان بلوری، توده ای، رسوبی، پسودومرف های رشته ای فراوان است و بیشتر در آلمان غربی، فرانسه، رومانی، URSS، آمریکا، زئیر، نامبیا یافت می شود.

مراجع:

Malachite

Stalactite

منبع :

قندیل مرمر سبز گردآوری توسط بخش مقالات شیمی سایت آکاایران
219,000
120,000
75,000

پدال بین به همراه برس 5 لیتری

75,00075,000
تبلیغات