loading...

497 - نشر خوبی ها و پوشاندن بدی ها (۲)

497 - نشر خوبی ها و پوشاندن بدی ها (۲)497

آکاایران: 497

آکاایران: تاریخ: سه شنبه 1395/8/4
پدیدآورنده : محمد محمدی ری شهری
مدت:

اللّهُمّ... ألبِسْنِی زِینَةَ المُتّقینَ فی... إفشاءِ العارِفَةِ و سَترِ العائِبَةِ .[۱]

به گزارش آکاایران: در جلسه قبل، در تبیین این فراز دو نکته بیان شد؛ یکی این رهنمود معرفتی بود که اگر انسان متصف به صفات خدایی شود، علاوه بر اخلاق، معرفت او هم رشد خواهد کرد؛ و دیگری این رهنمود سیاسی ـ اجتماعی بود که یکی از عوامل و عناصر وحدت امّت اسلامی همین خصلت، یعنی افشای خوبی ها و پوشاندن عیب های دیگران است .

نکته سوم یک رهنمود معاشرتی است که انسان باید سعی در پوشش خوبی های خود و نشر خوبی های دیگران باشد. در روایتی از امیر مؤمنان علی (علیه السّلام) چنین نقل شده است :

إذا صَنَعتَ مَعروفاً فَاستُرهُ؛ إذا صُنِعَ إلَیکَ مَعروفٌ فَانشُرهُ. [۲]

هر گاه خوبى کردى، آن را بپوشان؛ هر گاه به تو خوبى شد، آن را بازگو کن.

این از ویژگی های انسان های باتقوا است؛ ولی امروزه متأسفانه در جامعه ما عکس آن عمل می شود و اگر کسی خوبی کند، آن را نادیده می گیرند؛ اما کسی که بدی می کند به نشر آن می پردازند.

نکته چهارم در باره فایده پوشاندن عیب هاست. ثمره پوشاندن عیب های دیگران در کلام رسول خدا (صلّی الله علیه و آله و سلّم) چنین بیان شده است:

مَن سَتَرَ أخاهُ فی فاحِشَةٍ رَآها عَلَیهِ سَتَرَهُ اللَّهُ فی الدّنیا والآخِرَةِ. [۳]

هر که از برادر خود کار زشتى مشاهده کند و آن را پوشیده نگه دارد، خداوند در دنیا و آخرت، عیب پوش اوست.

به هر حال ، هرکس ، کم یا زیاد عیب هایی دارد، که اگر انسان آبروداری کند و عیب و نقص دیگران را بپوشاند، خدا هم در دنیا و آخرت عیب هایش را می پوشاند و نمی گذارد آبرویش برود.

نکته پنجم خطر افشاگری بدی ها است، آن چیزی که متأسفانه امروزه خصوصاً در رسانه های مجازی بسیار شایع است. این کار هم در دنیا مضرّاتی دارد و هم در آخرت گرفتاری می آفریند. خداوند در قرآن کسانی را که علاقه به افشاگری و شیوع زشتی ها و عیب های دیگران دارند، این گونه تهدید نموده است:

﴿إِنَّ الَّذِینَ یُحِبُّونَ أَنْ تَشِیعَ الْفاحِشَةُ فِی الَّذِینَ آمَنُوا لَهُمْ عَذابٌ أَلِیمٌ فِی الدُّنْیا وَ الْآخِرَةِ﴾.

بى گمان کسانى که دوست دارند درباره مؤمنان، (تهمت) کار زشت شایع شود عذابى دردناک در این جهان و در جهان واپسین خواهند داشت.


[۱] الصحیفة السجّادیّة، الدعاء۲۰.
[۲] غرر الحکم، تمیمی آمدی، ح۳۹۸۱ و ۳۹۸۲.
[۳]کنز العمّال، متقی هندی، ج۳، ص۲۵۰، ح۶۳۹۲.

.

منبع : hadith.ir

loading...
loading...
تبلیغات