چرا ائمه برده داشتند؟

,برده, ائمه, برده داری,نبوت

وظیفهف حقارت

در مقاله برده داری در اسلام به بخشی از این شبهه ( چرا اسلام برده داری را جایز دانست؟ و ... ) پاسخ داده شد و دو مورد از برنامه های اسلام در کنار گذاشتن برده داری ارائه شد در این مقاله برنا مه های دیگر اسلام عرضه می شود اما قبل از آن به سوالی مرتبط با بحث پرداخته می شود.

سوال: اگر بنا بود اسلام با ,برده, ائمه, برده داری,نبوت

برده داری

خوشرفتاری اسلام نسبت به بردگان به اندازه ای است که حتی بیگانگان از اسلام نیز روی آن تأکید و تمجید کرده اند. به عنوان نمونه جٌرجی زیدان در تاریخ تمدن خود چنین می گوید: اسلام نسبت به بردگان فوق العاده مهربان است. پیغمبر مسلمانان در باره بردگان ، سفارش بسیار نموده است. از آن جمله می فرماید: کاری که برده تاب آن را ندارد به او واگذار نکنید و هر چه خودتان می خورید به او بدهید و همچنین می فرماید، به بندگان خود کنیز و غلام نگویید بلکه آنها را پسرم و دخترم خطاب کنید!

 

خلاصه جواب  برای از بین بردن سنت غلطی مانند سنت برده داری نیاز به زمان بود که اسلام این کار را در این مدت زمان طولانی، با طرح برنامه های دقیق انجام داد و این سنت زشت را به مرور زمان از بین برد.

با این بیان، در مقام جواب به اشکال کننده می توان گفت : نه تنها اسلام با برده داری موافق نبود بلکه با برنامه های دقیق به مخالفت بر خواسته و آن را در میان مسلمانان از بین برد .[5]

 

و در آخر …

متاسفانه در دنیای امروز ، بردگی به حقیقت معنا، نه تنها ریشه کن نشد بلکه بصورت خطرناکتر و وحشتناک تر یعنی درا ستعمار ملتها و بردگی مستعمرات آشکار گشت. به طوری که هر قدر بردگی فردی رو به ضعف گذاشت، بردگی دستجمعی و استعمار قوی تر و نیرومندتر شد. امپراطوری انگلستان که در جامعه غرب پیشقدم الغای بردگی بود، پیشقدم در امر استعمار نیز محسوب می شود!

جنایاتی که استعمار گران غربی در طول مدت استعمار خود انجام دادند ، نه تنها کمتر از جنابات دوران بردگی نبود بلکه از شدت و گسترش بیشتری برخوردار بود .حتی بعد از آزاد شدن مستعمرات، باز هم بردگی ملت ها ادامه یافت چرا که این آزادی، آزادی به اصطلاح سیاسی بود ولی استعمار اقتصادی و فرهنگی هنوز در بسیاری از مستعمرات آزاد شده و غیر آن حکمرفا است مخصوصا کشورهای کمونیستی که برای مساله الغای بردگی بیش از همه سینه چاک می کنند، خود گرفتار یک نوع برده داری شرم آور عمومی هستند.

علی (علیه السلام) به غلام خود قنبر می فرمود: من از خدای خود شرم دارم که لباسی بهتر از تو بپوشم زیرا رسول اکرم (صلی الله علیه واله وسلم) می فرمود: از آنچه خودتان می پوشید بر آنها بپوشانید و از آنچه خود می خورید بر آنها غذا دهید

و مردمی که در این کشورها زندگی می کنند مانند بردگان کمترین اختیاری از خود ندارند و همه چیز آن ها را گردانندگان حزب کمونیست تعیین می کنند و اگر کسی اظهار نظر مخالفی کند، یا به اردوگاههای کار اجباری فرستاده می شود و یا در سیاه چال زندان می افتد و یا اگر از دانشمندان باشد، به عنوان بیمار روانی روانه تیمارستان ها می گردد!

خلاصه اینکه؛ بردگی تابع اسم نیست. آنچه زشت و ناپسند است مفهوم و محتوای بردگی است و می دانیم این مفهوم و محتوا در کشورهای استعمار زده و در ممالک کمونیستی به بدترین اشکال پیاده می شود.

در حال حاضر وضعیت دنیای کنونی نشان می دهد که قدرتمندان عالم با برنامه های خود ملت های دیگر را به استضعاف می کشانند و مانند برده با آن ها برخورد می کنند مثلاً آمریکا همه ساله 3 تا 4 میلیارد دلار به 35000 پنبه کار خود سوبسید می دهد تا بتوانند در بازار جهانی پنبه به رقابت پردازند، مقدار سوبسیدی که دولت آمریکا می دهد حتّی از ارزش خود پنبه نیز بیشتر است. این یارانه، حداقل به ده میلیون کشاورز پنبه کار در مناطق جنوبی آفریقا صدمه می رساند و آنان را به ورشکستگی می کشاند. در تاریخ بشر، کمتر دیده شده که این اندک از انسان ها به چنین جمعیّت وسیعی آسیب رسانده باشند.

و یا می بینیم در جهان کنونی هشتصد و چهل و دو میلیون نفر در گرسنگی مزمن به سر می برند و سالیانه 5 میلیون نفر به این تعداد اضافه می شوند ، در حالی که سالانه در جهان، برای 12 میلیارد نفر غذا تولید می شود!

هر سال 25 میلیون نفر در جهان از گرسنگی می میرند.

و بالاخره اینکه؛ ده درصد از جمعیت جهان در رفاه و بقیه در فقر به سر می برند... همه این ها نشان از برنامه زرمداران و زور مداران عالم برای به بردگی کشاندن ملل دیگر می باشد. بنابراین، الغای بردگی در جهان به اصطلاح پیشرفته امروزی صوری بوده و در حقیقت تنها تغییر شکل یافته است.

 

پی نوشت ها :

1- شرایع الاسلام کتاب القضاء

2- مجمع البیان جلد 5 صفحه 232

3- بحارالانوار جلد 74 صفحه 144 حدیث 19

4- مناقب جلد 4 صفجه 18

5 - مجموع مطالب مندرج در جواب بر گرفته شده از تفسیر بیان  تفاسیر مجمع البیان و المیزان و نمونه

بخش اعتقادات شیعه تبیان

گردآوری توسط بخش نبوت سایت آکاایران
  • فال
  • بازار
  • تست هوش آنلاین
تبلیغات