محکمترین سند حقانیّت دین اسلام!

,پیامبر الهی,حضرت محمد,حقانیّت,نبوت

تعصبات قومی

مقدمه

هنگامی که نزول

پیامبر الهی

آنچه آسمانی بودن قرآن کریم را به خوبی نمایان می سازد، تحدی و دعوت به مبارزه ای است که از سوی خداوند بی همتا در این کتاب درج شده است. به این معنا که پروردگار  هستی با قاطعیت تمام، همه ی معاندان و منکران را به مبارزه با قرآن دعوت نموده و از آنها خواسته تا به میدان آمده و همانندی برای قرآن بیاورند و اگر در این زمینه احساس ضعف و ناتوانی کردند از دوستان و رفیقان خود نیز کمک بگیرند.

«وَ إِنْ کُنْتُمْ فِی رَیْبٍ مِمَّا نَزَّلْنا عَلى‏ عَبْدِنا فَأْتُوا بِسُورَةٍ مِنْ مِثْلِهِ وَ ادْعُوا شُهَداءَکُمْ مِنْ دُونِ اللَّهِ إِنْ کُنْتُمْ صادِقِینَ».3

 "اگر در باره آنچه بر بنده خود (پیامبر) نازل کرده‏ایم شک و تردید دارید (لا اقل) یک سوره همانند آن بیاورید و گواهان خود را غیر از خدا بر این کار دعوت کنید اگر راست مى‏گویید."

نکته ی قابل توجه پیرامون آیه شریفه وجود جمله من دون الله در این آیه نورانی است. این جمله با ظرافت خاصی که دارد بیانگر آن است که اگر همه ی انسان های کره زمین دست به دست هم دهند برای اینکه همانندی برای قرآن بیاورند باز هم قادر نخواهند بود.

جالب این است که تحدی قرآن، منحصر به زمان و مکان خاصى نیست و تمام جهانیان و مراکز علمى دنیا را به سوى این مبارزه دعوت مى‏کند و هیچگونه استثنایى در آن وجود ندارد و هم اکنون نیز به تحدى خود ادامه مى‏دهد.

آنچه ما را به بیش از هر چیز به اعجاز قرآن رهنمون می سازد توجه به این مطلب است که از زمان نزول قرآن کریم تا کنون بیش از 14 قرن می گذرد اما ما شاهدیم که دشمنان قسم خورده ی دین اسلام  همچنان در میدان مبارزه با قرآن کریم ناکام مانده و هر گاه به قصد ضربه زدن پای به این میدان گذاشته اند به جهت سستی عملکرد خویش خیلی زود در مقابل قرآن زانو زده و عزّت و آبروی نداشته خود را بر باد می دهند که به عقیده ما  مسلمانان این روند تا قیامت نیز ادامه داشته و قرآن کریم به عنوان تنهاترین کتاب آسمانی باقی خواهد ماند.

«نقل شده که" مسیلمه کذاب" از مردم یمامه به مبارزه با قرآن برخاست و به اصطلاح آیاتى آورد که جنبه تفریحى آن بیشتر است، بد نیست چند جمله از آنها را در اینجا بیاوریم:

1- در برابر سوره" الذاریات"، این جمله‏ها را آورده است.

یکی ازامتیازهای ویژه ی قران کریم – که تنها مختص به این کتاب شریف است ودر سایر کتاب های مقدس ادیا ن دیگر به چشم نمی خورد- آسمانی بودن آن است بگونه ای که تمام الفاظ آن بدون ذرّه ای کم و کاست، از سوی پروردگار متعال بر قلب نازنین رسول گرامی اسلام (صلی الله علیه و آله) نازل شده است و احدی به غیر خدا در تدوین و گردآوری آن نقش نداشته است

" و المبذرات بذرا و الحاصدات حصدا و الذاریات قمحا و الطاحنات طحنا و العاجنات عجنا و الخابزات خبزا و الثاردات ثردا و اللاقمات لقما اهالة و سمنا."

یعنى قسم به دهقانان و کشاورزان، قسم به درو کنندگان، قسم به جدا کنندگان کاه از گندم، قسم به جدا کنندگان گندم از کاه، قسم به خمیر کنندگان، قسم به نان‏پزندگان، قسم به ترید کنندگان! قسم به آن کسانى که لقمه‏هاى چرب و نرم بر مى‏دارند.

 2- یا ضفدع بنت ضفدع، نقى ما تنقین، نصفک فى الماء و نصفک فى الطین، لا الماء تکدرین و لا الشارب تمنعین.

" اى قورباغه دختر قورباغه! آنچه مى‏خواهى صدا کن! نیمى از تو در آب و نیمى دیگر در گل است، نه آب را گل‏آلود مى‏کنى، و نه کسى را از آب خوردن جلوگیرى مى‏نمایى.4

 

نتیجه:

تحدی قرآن، منحصر به زمان و مکان خاصى نیست و تمام جهانیان و مراکز علمى دنیا را به سوى این مبارزه دعوت مى‏کند و هیچگونه استثنایى در آن وجود ندارد و هم اکنون نیز به تحدى خود ادامه مى‏دهد.

 

بی نوشت:

1- سوره الاحزاب،آیه 33

2- سوره مائده،آیه5

3- سوره بقره ،آیه 23اب

4- برگرفته از تفسیر نمونه، ج‏1، ص 135 

  مهدی صفری            

   بخش اعتقادات شیعه تبیان 

گردآوری توسط بخش نبوت سایت آکاایران
  • فال
  • بازار
  • تست هوش آنلاین
تبلیغات