بررسی افزایش تعطیلات عیدفطر | در آخرین روزهای ماه رمضان

بررسی افزایش تعطیلات عیدفطر،در آخرین روزهای ماه رمضان...

بررسی افزایش تعطیلات عیدفطر | در آخرین روزهای ماه رمضان

دعاها و اعمال ماه مبارک رمضان

سرویس مجلس «تابناک» ـ نمایندگان مجلس شورای اسلامی با کلیات لایحه افزایش تعطیلات عید فطر به دو روز موافقت کردند.

بنا بر این گزارش، نمایندگان در ادامه بررسی لایحه افزایش تعطیلی عید فطر، پس از تصویب کلیات این لایحه ماده واحده، این لایحه را نیز مصوب کردند.

دولت در این لایحه پیشنهاد کرده است که به تعطیلات عید فطر، یک روز و همچنین اگر روز دوم تعطیلات عید فطر با تعطیل رسمی کشور همراه شد، یک روز دیگر به تعطیلات عید فطر اضافه شود.

هم اکنون نمایندگان در حال مطرح کردن پیشنهادهایی درباره تبصره های این ماده واحده هستند.

گفتنی است، دولت در لایحه اولیه خود، خواستار دو روز تعطیلی برای عید فطر شده و در این لایحه آمده است که اگر روز پس از عید فطر در کشور تعطیل باشد، روز پس از آن نیز تعطیل خواهد بود که مجلس با این نظر دولت مخالفت و تنها روز اول و دوم شوال را تعطیل اعلام کرد.

تکمیلی:

به گزارش «تابناک»، تفاوت مصوبه امروز مجلس با لایحه دولت در این است که دولت خواسته بود اگر تعطیلات عید فطر به روز جمعه برخورد کند، یک روز دیگر هم تمدید شود؛ اما کمیسیون اجتماعی مجلس، این تبصره را از لایحه دولت حذف کرده بود. از این روی، تعطیلات عید فطر دو روز خواهد بود؛ چه به روز جمعه بیفتد و چه نیفتد.

گفتنی است، علی مطهری پیشنهاد داد تا در قالب تصویب این قانون، به دولت اجازه داده شود تا ساعات کار کارمندان در مناطق گوناگون را متناسب با ماه رمضان، کاهش دهد. اما لاریجانی این پیشنهاد را طرح شدنی ندانست، چرا که عنوان لایحه دولت را تغییر می​دهد و تأکید کرد که اقدام دولت در کاهش ساعت کار در ماه رمضان غیرقانونی بوده است، ولی مطهری بر این باور بود که لازم است برای این منظور چنین اجازه قانونی به دولت داده شود تا دیگر دولت قانون گریز خوانده نشود.

حمیدرضا فولادگر، نماینده اصفهان نیز با تأکید بر اینکه رأی مجلس به افزایش تعطیلات عید فطر در ازای کاهش یک روز از تعطیلات کشور بوده است، گفت: پیشنهاد می کنم که در راستای تأکید مقام معظم رهبری بر ساماندهی تعطیلات کشور، روز دوازدهم فروردین را که از تعطیلات نورورزی است، از لیست تعطیلات حذف کنیم.

رئیس مجلس که هر پیشنهادی را منجر به وقت گیری از مجلس می خواند و با همه آنها مخالف به نظر می رسید، خطاب به فولادگر گفت: در این کاری فوری اگر بخواهید کاری بکنید مشکل ایجاد می کند و به ضد خودش تبدیل می شود. خواهش می کنم صرف نظر کنید. روز 12 فروردین یک تعطیلی ملی است و روز جمهوری اسلامی است، چرا می خواهید آن را حذف کنید.

وی افزود: لازم است که این مسأله را به طرح جامع ساماندهی تعطیلات واگذار کنیم و در قالب یک لایحه فوریتی، تصمیم عاجلانه نگیریم.

فولادگر که به لاریجانی یادآور می شد، چهار سال است که این طرح جامع ساماندهی تعطیلات ارایه نشده است، با پافشاری رئیس مجلس، از قید پیشنهادش مبنی بر حذف تعطیلی دوازدهم فروردین گذشت.

پیشنهاد بعدی از سوی احمد توکلی ارایه شد که گفت: باید به دولت اجازه داد تا یک روز را با تأیید هیأت وزیران از لیست تعطیلات حذف کند. چون یک میلیون کارگر روزمزد در این روز تعطیلی اضافه بی مزد می شوند و تولید ملی کشور و درآمد ملی کشور کاهش می یابد، لازم است که یک روز از تعطیلات را کم کنیم.

وی که موافق حذف تعطیلی دوازدهم فروردین و پیشنهاد فولادگر بود، ادامه داد: مردم میلیونی روزهای 22 بهمن، روز 12 فروردین چه کار می کنند؟ وقتی برنامه ای برای این روز نیست، تعطیلات بی خاصیت می شود؛ بنابراین، حذف آن مشکلی ایجاد نمی کرد. با این حال خوب است به خود دولت اجازه دهیم که یک روز از تعطیلات کشور را حذف کند.

اما محمدرضا میرتاجالدینی، معاون پارلمانی دولت مخالف پیشنهاد توکلی بود و می گفت: ما پنج روز تعطیلی ملی و پانزده روز تعطیلی مذهبی قطعی داریم که هر کدام را بخواهیم کم کنیم، حرف و حدیث پیش می آید که چرا مثلا پانزدهم خرداد را از تعطیلات کم کردیم یا شهادت ائمه را از لیست تعطیلات حذف کردیم.

وی افزود: حال که یک شیرینی به مردم داده اید با کاهش یک روز از تعطیلات در کام مردم تلخ نکنید.

پس از این مذاکرات برای پیشنهاد توکلی رأی گیری شد که با رأی موافق نمایندگان روبه رو نشد و به تصویب نرسید.

منبع: تابناک

تبلیغات