یمنی های پایبند به آداب و رسوم عید فطر

یمنی های پایبند به آداب و رسوم عید فطر

اگرچه آداب و رسوم یمنی ها در مناطق روستایی با شهر و از استانی تا استان دیگر متفاوت است، اما جملگی شامل بازدید از خویشاوندان، حضور در جشن ها و آتش بازی به مناسبت بزرگداشت عید می باشد.
خبرگزاری تقریب (تنا):

عبدالله علی ۵۲ ساله از سکنه صنعا است، وی صنعتگر و سازنده خنجرهای سنتی یمن به نام «جنبیه» می باشد. عبدالله می گوید: ساکنین صنعا به آداب و رسوم عید که در ۱۰ روز آخر رمضان برگزار می گردد، پایبند هستند. ساکنین شهر لباس های سنتی مردانه و زنانه بعلاوه مواد غذایی سنتی مانند کشمش، پسته و بادام را خریداری می کنند...

یمنی های پایبند به آداب و رسوم عید فطر

آداب و رسوم یمنی ها در عید فطر

هاله البنا، ۳۴ ساله و خانه دار، اظهار می دارد: عید مناسب ویژه ای برای زنان یمنی که می خواهند خانه های خود را جهت پذیرایی از میهمانان آماده کرده و کیک بپزند، به شمار می رود. او می افزاید: شب عید زنان به حمام بخار می روند تا بعد از حنا بستن دست و پاهای خود، این مراسم را جشن بگیرند.

یمنی ها همچنین غذاهای ویژه صبح عید و از آن جمله بنت الصحن (یا السبایا) را طبخ می کنند. این غذا شامل لایه های شیرینی که روی هم قرار گرفته و با تخم مرغ، کره و عسل طبیعی مخلوط شده، می باشد.

صلاح حسین، ۴۴ ساله و کشاورز، می گوید: در مراسم عید روستاها بیش از مراسم شهرها به انسان خوش می گذرد. بچه ها و بزرگسالان هیزم جمع کرده و آنها را در دسته های بزرگ روی هم قرار می دهند. هیزم ها شب عید سوزانده می شود تا شادی فرا رسیدن عید فطر و غم پایان ماه مبارک رمضان را نشان دهد.

حسین می افزاید: مراسم عید در شهرها و روستاهای یمن با هم متفاوت است.مراسم عید فطر روستاها بیشتر جنبه اجتماعی دارند؛ مردم در میادین عمومی دور هم جمع می شوند و با اجرای رقص های سنتی مانند دبکه و خواندن آوازهای سنتی به شادی می پردازند.

مناسک عید معمولا با نماز عید شروع شده و پس از آن بازدید اقوام و تبریک گفتن عید انجام می شود. در مناطق روستایی، خانواده ها برای برگزاری جشن گردهم آمده و برای رفتن به اماکن باستانی که از لحاظ معماری برجسته هستند، برنامه ریزی می کنند. روستائیان برنامه های شبانه گروه های موسیقی و سرودهای مذهبی را به تماشا می نشینند.

در کنار این برنامه های تفریحی خانواده ها بخشی از بودجه خود را برای خرید مواد غذایی تعطیلات تعیین می کنند.

به گفته رشید الحبیشی ۴۸ ساله که یک فروشگاه آجیل و کشمش در صنعا دارد، بادام، کشمش و بادام زمینی جزء ضروریات بسیاری از خانواده ها در ایام محسوب می شوند. بسیاری از آنان بخشی از مخارج عید را برای خرید آجیل تخصیص می دهد؛ چرا که این اقلام تزئین کننده میزهای بسیاری از خانه به ویژه خانه های شهری می باشد. الحبیشی می افزاید: خانواده ها برای خرید اجناس مرغوب به رغم قیمت های بالای آنها، گوی سبقت را از یکدیگر می ربایند.

دکتر حمود العودی، استاد جامعه شناسی دانشگاه صنعا، اظهار می دارد: یمنی ها هنوز از آداب و رسوم اسلامی خود پیروی می کنند، چرا که این کشور یک کشور اسلامی است. یکی از مهمترین [جنبه های] آداب و رسوم یمنی ها در زمان عید اینست که این مناسب را فرصتی برای پیوستگی و برقراری ارتباط در خانواده و جامعه می پندارند. ریشه و مبدا این تفکر را باید در تاریخ جستجو کرد .

وی می افزاید: این یکی از مهمترین و زیباترین رسوم در میان یمنی ها می باشد. یمنی ها به خاطر انجام مدام این سنت ها مشهور هستند، اما انجام دادن این کارها در مناسبت های مذهبی و عید یک [کیفیت] متمایز به شمار می رود.

العودی خاطرنشان می کند: «کودکان از همه خوشحال تر هستند؛ چون صبح زود از خواب بیدار شده، درب خانه ها را یکی پس از دیگر زده و به ساکنین آنها عید را تبریک می گویند؛ و صد البته عیدانه خود را که موسوم به " عسب العید " می باشد، دریافت می دارند. آنان همچنین با ترقه و فشفشه های مختلفی که طماش نامیده می شود، عید را جشن می گیرند.

ویرایش وتلخیص:آکاایران

تبلیغات