loading...

نگاهی به آداب و رسوم مردم سودان در عید سعید فطر

با نزدیک شدن به عید سعید فطر هر یک از کشورهای اسلامی و غیر اسلامی خود را برای این روز آماده می کنند، هر کدام از آنها آداب و رسومی دارند که از سنتهای اصیل گذشتگان آنها به جا مانده است که با گذشت زمان نیز آن را حفظ کرده و هر سال همزمان با عید سعید فطر آداب و مراسم خاص خود را اجرا می کنند .
به گزارش خبرگزاری مهر، سودانیها فعالیتهای خاصی در این روز انجام می دهند که برخی از آنها میراث گذشتگان و آباء و اجداد آنها به شمار می رود، آنها در عید سعید فطر به میادین بزرگ و خیابانهای اصلی شهرها می آیند، گروهی نیز موسیقی اصیل محلی را اجر می کنند و دهها بلکه هزاران کودک از فرزندان منطقه در این ضیافت شرکت کرده و در اجرای این موسیقی محلی بزرگان را یاری می کنند...

نگاهی به آداب و رسوم مردم سودان در عید سعید فطر - آکا

در این جشن قبایل مختلفی در سودان شرکت می کنند که هر یک به هنرنمایی پرداخته و هنرهای خود را که از گذشتگان آموخته اند، اجرا می کنند، این هنرنمائی ها شامل رقصهای محلی و قبیله ای به سیاق گذشته، بازی با چوب، آتش بازی و اجرای موسیقیهای خاص می باشد.

قبل از فرا رسیدن عید سعید فطر کودکان با خرید لباسهای جدید و نو خود را آماده می کنند، آنها در این ایام بیشتر از بزرگترها شاد و خوشحال هستند. این مسرت کودکان به حدی است که آنها اولین کسانی هستند که به منظور تماشای برنامه های خاص عید فطر از منازل خارج می شوند، کودکان سودانی ارادت خاصی به ماه رمضان دارند به طوری که از سن 7 سالگی روزه گرفته و این ماه را بسیار مبارک می دارند.

در این ایام زنان خانه دار خانه های خود را تمیز و مرتب کرده، به بهترین وجه خانه های خود را آراسته و مزین می کنند، لباس نو می پوشند و خود را برای آمدن میهمانان آماده می کنند، چرا که این روز بسیار خوش یمن است و میهمانانی که تا به حال به خانه های آنها نیامده اند و یا سالی یکبار می آیند، تنها در این روز به خانه های آنها رفت و آمد می کنند.

زنان خانه دار منازل خود را با عطرهایی خوشبو معطر کرده و برخی از گیاهانی را که میراث گذشتگان آنهاست دم کرده تا بوی آن در فضای خانه پخش شود، زیرا آنها اعتقاد دارند که این بخور ارواح خبیثه و زیانهای ناشی از وجود آنها را دور می کند.

سودانیها در این روز صبح زود از خواب بیدار می شوند، به میادین بزرگ می آیند، لباسهای سفید خود را می پوشند و نماز عید فطر را در یک تجمع گسترده دینی و روحانی برپا می دارند، آنها بر حفظ سنن اولیه آباء و اجدادی خود بسیار تأکید دارند و از عادات اجدادی آنهاست که نماز عید را با لباسهای سفید در میادین بزرگ بخوانند

ویرایش وتلخیص:آکاایران

تبلیغات