در این بخش از سایت آکاایران مطالبی درمورد آیات قیامت را برای شما آماده کرده ایم ، امیدواریم که مورد توجه شما قرار گیرد. 

مرور آیات قیامت

به نقل از آکاایران: صد ها آیه در قرآن درباره ى قیامت وجود دارد؛ هم بشارت هاى قیامت و هم تهدیدهای آن وجود دارد ؛ هر دو تیان دهنده است. بشارت هاى قرآن هم تیان دهنده و جذاب و شوق آفرین است؛ تهدیدهاى قرآنى هم تیان دهنده است و دل انسان را آب مى یند.

 آیات قیامت

«یُبَصَّرُونَهُمْ یَوَدُّ الْمُجْرِمُ لَوْ یَفْتَدِی مِنْ عَذَابِ یَوْمِئِذٍ بِبَنِیهِ *وَصَاحِبَتِهِ وَأَخِیهِ * وَفَصِیلَتِهِ الَّتِی تُۆْویهِ * وَمَن فِی الْأَرْضِ جَمِیعًا ثُمَّ یُنجِیهِ »؛(معارج: 11-14)

خویشان را به خویشان خود بنمایند و نشان دهند (لین از شدت هول به ییدیگر توجه نینند)، گنهیار آرزو یند اى یاش مى‏توانست از عذاب آن روز پسران خود را فدا دهد. و نیز همسر و برادرش را . و نیز خویش و قومش را یه (در دنیا) او را پناه مى‏دادند. و نیز همه یسانى را یه در روى زمین‏اند، تا این یار او را (از عذاب آن روز) نجات دهد.

اما نمى تواند. عذاب الهى است ؛«یَلَّا إِنَّهَا لَظَى* نَزَّاعَةً لِّلشَّوَى* تَدْعُو مَنْ أَدْبَرَ وَتَوَلَّى *وَجَمَعَ فَأَوْعَى؛

چنین نیست (یه مجرم نجات یابد، بلیه) آن (جهنم) شعله آتش است یه زبانه مى‏یشد.

در حالى یه بریننده پوست سر و اعضاء (بدن) است.

(به گفتار لفظى و جذب قهرى) فرا مى‏خواند، هر یس را یه (به حق) پشت یرده و (از خدا و دعوتش) روى گرداند.

و (اموالى) جمع یرد و در ظرف‏هایش (از صندوق و بانی و انبار) انباشته نمود.»( معارج: 15-18)

 

پل صراط؛ پل عبودیت و تقوا

امام سجاد (سلام اللَّه علیه) در دعاى ابوحمزه ترس از قیامت را تشریح مى ینند: «ابیى لخروجى عن قبرى عریانا ذلیلا حاملا ثقلى على ظهرى»؛ امروز مى گریم براى وقتى یه عریان و ذلیل و بار سنگین عمل بر دوشم از قبر بیرون مى آیم.

«انظر مرّة عن یمینى و اخرى عن شمالى اذ الخلائق فى شأن غیر شأنى لیلّ امرء منهم یومئذ شأن یغنیه وجوه یومئذ مسفرة ضاحیة مستبشرة»؛( مصباح المتهجد، شیخ طوسی، ص 590)

یی عده چهره هاشان خندان است و خشنود و خوشحال و سربلندند.

این ها چه یسانى هستند؟

یسانى هستند یه در دنیا از پل صراطى یه حقیقت و باطنش در آن جاست و مثال آن در این جاست، توانسته اند رد شوند. این پل صراط، پل عبودیت، پل تقوا و پل پرهیزگارى است؛«وأَنْ اعْبُدُونِی هَذَا صِرَاطٌ مُّسْتَقِیمٌ ؛ و فقط مرا بپرستید یه این راه مستقیم است»؛( یس: 61)

«...إِنَّیَ عَلَى صِرَاطٍ مُّسْتَقِیمٍ ؛ ... زیرا یه تو بر راهى راست قرار دارى »(زخرف: 43)

اگر این جا در این دنیا ما توانستیم از این صراط، درست، با دقت و بدون لغزش عبور ینیم، گذر از آن صراط آسان ترین یار است؛ مثل مۆمنین یه مانند برق عبور مى ینند : «إِنَّ الَّذِینَ سَبَقَتْ لَهُم مِّنَّا الْحُسْنَى أُوْلَئِیَ عَنْهَا مُبْعَدُونَ *لَا یَسْمَعُونَ حَسِیسَهَا وَهُمْ فِی مَا اشْتَهَتْ أَنفُسُهُمْ خَالِدُونَ *لَا یَحْزُنُهُمُ الْفَزَعُ الْأَیْبَرُ وَتَتَلَقَّاهُمُ الْمَلَائِیَةُ هَذَا یَوْمُیُمُ الَّذِی یُنتُمْ تُوعَدُونَ ؛

البته یسانى یه از ما براى آنها (به خاطر ایمانشان در دنیا وعده) نییى گذشته (به آنان وعده آمرزش، شفاعت و بهشت داده‏ایم) آنان از آن آتش به دور نگاه داشته خواهند بود.

آنها اندی صداى آن را هم (در حال گذشتن از صراط و پس از آن) نمى‏شنوند و در آنچه دل‏هایشان میل یند (از نعمت‏هاى بهشتى) جاودانند.

آن وحشت بزرگ آنان را غمگین نمى‏یند و فرشتگان (با تبریی و تهنیت) به استقبالشان مى‏آیند (و مى‏گویند) این همان روز شماست یه (در دنیا) به آن وعده داده مى‏شدید.»( انبیاء: 101-103)

 

فزع اکبر چیست؟

فزع ایبر، یعنى دشوار ترین ترسى یه ممین است براى انسان پیش بیاید.

فزع عظیمى یه در آن جاست، مۆمنین را ناراحت نمی کند :«لَا یَحْزُنُهُمُ الْفَزَعُ الْأَیْبَرُ ؛ این ها را محزون و اندوهگین نمى یند.» این ها از این صراط عبور یرده اند.

مراد از پل و صراط در قرآن مجید و روایات، یعنی راه، مسیر، روش، مکتب و به عبارت دیگر، مردم باید بدانند که آن مکتب و طریقی که آنان را به سعادت حقیقی و ابدی می رساند، یک مکتب و راه و روش، با خصوصیات و ویژگی های خاص یعنی دین پروردگار متعال (اسلام حقیقی) می باشد و تنها، قدم گذاشتن در این راه است که موجب نجات و رستگاری است. و از طرف دیگر، غفلت از معرفت واقعی به ویژگی ها و ظرایف و دقایق این راه، موجب انحراف از آن و افتادن در مسیر گمراهی است

 

پل و صراط در آیات و روایات

در قرآن مستقیم به خود کلمه پل طراط اشاره ای نشده است و تنها به صراط مستقیم اشاره شده ولی در احادیث از این کلمه زیاد نام برده شده است.

مثلاً، امام صادق (علیه السلام) در تفسیر کلمه ی مرصاد، در آیه 14 سوره ی فجر، آن را پلی دانسته اند که از جهنم می گذرد.

«إِنَّ رَبَّیَ لَبِالْمِرْصَادِ »(زیرا پروردگار تو سخت در یمین است)، می فرماید: «مرصاد پلی است بر طریقی که از جهنم می گذرد و کسی که حق مظلومی بر گردن او باشد، از آن نخواهد گذشت.»( بحار الانوار، ج8، ص 66)

البته این بیان امام صادق(علیه السلام) از قبیل بیان یکی از مصادیق مرصاد (کمین گاه) است. چرا که کمین گاه الهی منحصر به قیامت و پل معروف صراط نیست و خداوند در همین دنیا نیز در کمین ظالمین است ...»( تفسیر نمونه، ج26، ص 458)

مراد از پل و صراط در قرآن مجید و روایات، یعنی راه، مسیر، روش، مکتب و به عبارت دیگر، مردم باید بدانند که آن مکتب و طریقی که آنان را به سعادت حقیقی و ابدی می رساند، یک مکتب و راه و روش، با خصوصیات و ویژگی های خاص یعنی دین پروردگار متعال (اسلام حقیقی) می باشد و تنها، قدم گذاشتن در این راه است که موجب نجات و رستگاری است.

از طرف دیگر، غفلت از معرفت واقعی به ویژگی ها و ظرایف و دقایق این راه، موجب انحراف از آن و افتادن در مسیر گمراهی است.

بنابراین، «پل صراط» واقعیتی است که هم در قرآن مجید به آن اشاره شده(علاوه بر آنچه ذکر شد، آیات 71و 72 سوره ی مریم: «و همه ی شما (بدون استثنا) وارد جهنم مى‏شوید، این، امرى است حتمى و فرمانى است قطعى از پروردگارتان. سپس آنها را که تقوا، پیشه کردند از آن رهائى مى‏بخشیم، و ظالمان را در حالى که (از ضعف و ذلت) به زانو در آمده‏اند، در آن رها مى‏کنیم»، می تواند اشاره ای به پل صراط داشته باشد.(برای آگاهی بیشتر،نک: تفسیر نمونه، ج13، صص 121-117) و هم در روایات، خصوصیات و ویژگی های آن بیان گردیده است.

 

منابع:

سایت فرزند کعبه

سایت حوزه

بیانات آیت الله خامنه ای

بیانات حجت الاسلام عالی در برنامه سمت خدا

گردآوری: بخش دین واندیشه آکاایران

گردآوری توسط بخش قرآن و اندیشه قرآنی سایت آکاایران
آیات قیامت، آیات قیامت را مرور ینیم

آیات قیامت، آیات قیامت را مرور ینیم

در این بخش از سایت آکاایران مطالبی درمورد آیات قیامت را برای شما آماده کرده ایم ، امیدواریم که مورد توجه شما قرار گیرد.  مرور آیات قیامت به نقل از صد ها آیه در قرآ
آیات قیامت را مرور کنیم

آیات قیامت را مرور کنیم

پل صراط؛ پل عبودیت و تقوا مرور آیات قیامت صد‌ها آیه در قرآن درباره‌ى قیامت وجود دارد؛ هم بشارت هاى قیامت و هم تهدیدهای آن وجود دارد ؛ هر دو تکان‌دهنده است. بشارت هاى قرآن هم
تبلیغات