در این بخش از سایت آکاایران مطالبی درمورد درمان با قرآن را برای شما آماده کرده ایم ، امیدواریم که مورد توجه شما قرار گیرد. 

درمانگاه قرآن,درمانگاه قرآن و عترت,درمانگاه معنوی قرآن

درمان بیماری ها با قرآن

 
درمان با غرور
 
درمان غرور (1)
 
سؤال: قرآن راه درمان غرور را چگونه معرفى مى کند؟

از آنجا که سرچشمه سرکشى ها و ناسپاسى هاى انسان غالباً غرور است، براى در هم شکستن این غرور خداى متعال در آیه 18 سوره «عبس» ، مى فرماید: «خداوند این انسان را از چه چیز آفریده»؟! (مِنْ أَیِّ شَیْء خَلَقَهُ)؟.

«او را از نطفه اى ناچیز و بى ارزش آفرید، و سپس او را موزون ساخت و در تمام مراحل اندازه گیرى نمود» (مِنْ نُطْفَة خَلَقَهُ فَقَدَّرَهُ).

چرا این انسان، به اصل خلقت خود نمى اندیشد؟! و ناچیز بودن مبدأ اصلى خود را فراموش مى کند؟ وانگهى چرا قدرت خداوند را در آفرینش این موجود بدیع از آن نطفه ناچیز نمى نگرد؟ که دقت در همین آفرینش انسان از نطفه و اندازه گیرى تمام ابعاد وجودى او، اعضاء پیکرش، استعدادهایش و نیازهایش، خود بهترین دلیل براى خداشناسى و معرفة اللّه است.

جمله «قَدَّرَهُ» از ماده «تقدیر» به معنى اندازه گیرى و موزون ساختن است; زیرا مى دانیم در ساختمان وجود انسان، بیش از بیست نوع فلز و شبه فلز به کار رفته، که هر کدام از نظر کمیت و کیفیت اندازه معینى دارد، که اگر کم و بیشى در آن رخ دهد، نظام وجود انسان به هم مى ریزد.

درمانگاه قرآن,درمانگاه قرآن و عترت,درمانگاه معنوی قرآن

درمانگاه قرآن و عترت

 

از این گذشته، کیفیت ساختمان اعضاء بدن ، و تناسب و ارتباط هاى آنها با یکدیگر، اندازه هاى دقیقى دارد، و نیز استعدادها، غرائز و امیالى که در فرد انسان، و در مجموعه جهان بشریت، نهفته است، باید طبق حساب خاصى باشد تا سعادت بشر را تأمین کند.

خداوند کسى است که تمام این اندازه گیرى ها را در آن نطفه بى ارزش انجام داده، نطفه اى که به قدرى کوچک است که اگر از سلول اصلى حیات شناور در آب آن به تعداد تمام انسان ها، یک جا جمع شود، بیش از یک انگشتانه را پر نمى کند.

آرى، در چنین موجود خرد و صغیر، این همه بدایع و نقوش را ترسیم کرد و به ودیعت نهاد.(1)

1- آیةالله ناصر مکارم شیرازی، کتاب تفسیر نمونه، ج 26 ص 146؛ بااندکی تصرف.

گردآوری: بخش دین واندیشه آکاایران
گردآوری توسط بخش قرآن و اندیشه قرآنی سایت آکاایران
درمانگاه قرآن

درمانگاه قرآن

در این بخش از سایت آکاایران مطالبی درمورد درمان با قرآن را برای شما آماده کرده ایم ، امیدواریم که مورد توجه شما قرار گیرد.    درمان با غرور   درمان
درمانگاه قرآن (2)

درمانگاه قرآن (2)

درمان غرور (2)# آیا قرآن راه درمان دیگری برای غرور معرفى مى کند؟بااندکى تأمل درآیه 77 سوره «یس» پاسخ این سؤال روشن مى شود، گویا خداوند دست انسان را مى گیرد و به آغاز حیات خودش، در
درمانگاه قرآن (3)

درمانگاه قرآن (3)

تکبّر# پرسش: غرور و تکبّر سرچشمه بدبختیها! # پاسخ: مهمترین نکته تربیتى که از داستان «ابلیس و آفرینش آدم» که در سوره هاى مختلف قرآن آمده، استفاده مى شود، همان سقوط وحشتناک «ابلیس» ا
تبلیغات