در این بخش از سایت آکاایران مطالبی درمورد واژه شناسی قرآن کریم را برای شما آماده کرده ایم ، امیدواریم که مورد توجه شما قرار گیرد. 

واژه شناسی قران کریم,واژه شناسی قرآن مجید,واژه شناسی قرآن

واژه شناسی قرآن غلامعلی همایی

 واژه شناسی قرآن

الاب

در عربی به معنای پدر است و هر چیزی را که سبب ایچاد ، اصطلاح و یا ظهور چیزی شود را پدر می نامند.

و به همین دلیل است که پیامبر اکرم (ص) پدر مومنین است و خداوند متعال می فرماید:

النَّبِیُّ أَوْلَى بِالْمُؤْمِنِینَ مِنْ أَنْفُسِهِمْ وَأَزْوَاجُهُ أُمَّهَاتُهُمْ ( بقره:٦)

در برخی از قرائات آمده است که «و هو اب لهم» یعنی و پیامبر پدر ایشان است1. و روایت شده است که پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله و سلم ) به حضرت علی (علیه السلام) فرمودند: «یا علی من و تو پدران این امتیم»2 و در حدیث دیگری روایت شده است که پیامبر (صلی الله علیه و آله) فرمودند: «هر سببی و هر نسبی  در روز قیامت قطع خواهد شد غیر از سبب و نسب من»3 که در این بیان اشاره ای است به همان معنای ذکر شده.

در عرب گفته می شود « ابوالاضیاف» (پدر میهمانان) بخاطر تفقد و همربانی که به میهمانان دارد و به کسی که باعث برافروخته شدن جنگ می شود «ابوالحرب» گفته می شود.

همچنین هنگامی که «عمو و پدر» را با هم بخواهند استعمال کنند از کلمه «ابوین» استفاده می کنند همینطور به «مادر و پدر» و «پدر و پدربزرگ»  هم «ابوین» اطلاق می شود.

بعنوان مثال هنگامی که در قرآن قصه یعقوب را بیان می کند می فرماید:

أَمْ کُنْتُمْ شُهَدَاءَ إِذْ حَضَرَ یَعْقُوبَ الْمَوْتُ إِذْ قَالَ لِبَنِیهِ مَا تَعْبُدُونَ مِنْ بَعْدِی قَالُوا نَعْبُدُ إِلَهَکَ وَإِلَهَ آبَائِکَ إِبْرَاهِیمَ وَإِسْمَاعِیلَ وَإِسْحَاقَ إِلَهًا وَاحِدًا وَنَحْنُ لَهُ مُسْلِمُونَ (بقره : ١٣٣)

درحالی که یعقوب فرزند اسحاق بود نه اسماعیل و اسماعیل عموی آنها بود.

همچنین به معلم انسان «پدر» گفته می شود زیرا معلم سبب اصلاح و ظهور استعدادهای شخص است.

به همین دلیل برخی از مفسرین کلمه «آباء» (پدران) در آیه «بَلْ قَالُوا إِنَّا وَجَدْنَا آبَاءَنَا عَلَى أُمَّةٍ وَإِنَّا عَلَى آثَارِهِمْ مُهْتَدُونَ (زخرف : ٢٢)» را به اینگونه معنی کرده اند: «علمای ما که ما را با علم خود پروراندند» معنا کرده اند بدلیل این آیه از قرآن کریم:

«وَقَالُوا رَبَّنَا إِنَّا أَطَعْنَا سَادَتَنَا وَکُبَرَاءَنَا فَأَضَلُّونَا السَّبِیلا (احزاب : ٦٧)» پروردگارا ما از سروران و بزرگانمان اطاعت کردیم و آنها ما را گمراه نمودند.

گفته شده در آیه «أَنِ اشْکُرْ لِی وَلِوَالِدَیْکَ» (لقمان : ١٤)

منظور از «والدیک»  پدر نسبی و معلمی است که او را تعلیم داده.

جمع «أب» ، «آباء» و «أبوّة» است  و در اصل بر وزن فَعَلٌ و مانند عصاً و قفاً قواعد اعلال بر روی او اجرا شده است.

 

1- در قرائت ابن عباس، و أبی بن کعب چنین قرائت شده و در مصحف ابی بن کعب نوشته شده است و این قرائت شاذ و منسوخ است . [بعید نیست که کلمه و هو اب لهم تفسیر مزجی قرآن باشد چرا که ابن عباس و ابی بن کعب هر دو از مفسرین نیز بوده اند.]

2- قال علی علیه السلام «انا و انت أبوا هذه الأمة» بحار الأنوار 23 : 128 / 59

3- قال رسول الله صلی الله علیه واله: کل سبب و نسب منقطع یوم القیامة الا نسبی و سببی.

 

گردآوری: بخش دین واندیشه آکاایران
گردآوری توسط بخش قرآن و اندیشه قرآنی سایت آکاایران
واژه شناسی قرآن کریم 2

واژه شناسی قرآن کریم 2

در این بخش از سایت آکاایران مطالبی درمورد واژه شناسی قرآن کریم را برای شما آماده کرده ایم ، امیدواریم که مورد توجه شما قرار گیرد.   واژه شناسی قرآن الاب در عرب
کلمات قرآن - واژه شناسی قرآن کریم 1

کلمات قرآن - واژه شناسی قرآن کریم 1

واژه شناسی قرآن کریم 1 الف: الفهایی که در کلمات برای رساندن معنایی وارد می شوند سه نوع هستند:نوع اول در صدر کلام وارد می شوند ، نوع دوم در وسط کلام و نوع سوم در انتهای کلام وا
رحمت عمومی و دائمی - واژه شناسی قرآن کریم 5

رحمت عمومی و دائمی - واژه شناسی قرآن کریم 5

واژه شناسی قرآن کریم 5 قصد داشتیم کلمات «بسم الله الرحمن الرحیم» را مورد بررسی قرار دهیم که بخاطر طولانی شدن مطلب و اینکه شاید شما هم مثل من حوصله خواندن یک مطلب طولانی را ندا
تبلیغات