در این بخش از سایت آکاایران مطالبی درمورد دعاهای حضرت ایوب را برای شما آماده کرده ایم ، امیدواریم که مورد توجه شما قرار گیرد.

به نقل از آکاایران: ایوب یکى از پیامبران الهى است که به خاطر صبرش زبانزد همگان است. خداوند به ایوب نعمت بسیار داده و او هم به طاعت الهى کمر بسته و شکرگزار نعمت‏هاى الهى بود. شیطان به بندگى ایوب حسد برد و گفت: خداوندا، اگر ایوب فرمانبر است؛ به خاطر نعمت‏هایى است که به او داده‏اى، وگرنه فرمان نمى برد.

دعای حضرت ایوب,دعای حضرت ایوب ع,دعای حضرت ایوب

دعای حضرت ایوب (ع) در قرآن

دعاهای ایوب

سرانجام، زمینه و زمان آزمایش ایوب فرا رسید و گرفتار امتحان الهى شد.

ایوب ثروت و مکنت و فرزندان را یکى پس از دیگرى از دست داد. در تمام مراحل این آزمایش بزرگ، صبر ایوب بر حوادث و پیشامدهاى تلخ چیره شد و آنگاه که نیمه‏جانى بیش برایش نمانده بود دست به دعا برداشت و چنین گفت:

أَنّى مَسَّنِى الضُّرُّ وَأَنْتَ أَرْحَمُ الرّاحِمینَ(1)؛ بارالها، ضرر و زیان به جان من رسید و تو ارحم الراحمین هستى.

شیخ طبرسى گوید: «این سخن ایوب، کنایه‏اى ظریف براى طلب حاجات است.»(2)

در آیه دیگر آمده است که ایوب چنین گفت:

أَنّى مَسَّنِى الشَیْطانُ بِنُصْبٍ وَ عَذابٍ(3)؛ پروردگارا، شیطان با سختى و رنج و عذاب به سراغ من آمد.

به هر حال، دعاى ایوب مستجاب شد و از این امتحان بزرگ سربلند برآمد و بر شیطان و پیروانش روشن شد که ایوب در شادى و غم، دارایى و ندارى، تندرستى و بیمارى خداپرست و خدادوست است.

ندا رسید: «با پایت زمین را بخراش، چشمه‏اى بر مى آید که آبش بیمارى هاى تو را مداوا مى کند و هم نوشیدنى گوارا براى تو است.»

خداوند سلامتى را به او برگرداند و از فرزندان و خاندان دو چندان به او عنایت کرد. ثروت و مکنت رفته باز آمد و زندگى او بیش از پیش رونق یافت.

درباره تفسیر «فرزندان دوچندان به او عنایت کرد» از امام صادق (علیه السلام) پرسیدند، آن حضرت فرمود: «علاوه بر فرزندانى که در این امتحان بزرگ از دنیا رفته بودند، فرزندانى که پیش از آن هم از ایوب وفات یافته بودند، زنده شدند.»(4)

 

پی نوشت ها:

1- انبیاء/ آیه 83.

2- مجمع البیان، ج7، ص59.

3- ص/ آیه 41.

4- صافى، ج3، ص351.

 

گرداوری: بخش دین واندیشه آکاایران

گردآوری توسط بخش قرآن و اندیشه قرآنی سایت آکاایران
دعای حضرت ایوب(علیه السلام)در قرآن

دعای حضرت ایوب(علیه السلام)در قرآن

در این بخش از سایت آکاایران مطالبی درمورد دعاهای حضرت ایوب را برای شما آماده کرده ایم ، امیدواریم که مورد توجه شما قرار گیرد. به نقل از ایوب یکى از پیامبران الهى است ک
تبلیغات