در این بخش از سایت آکاایران مطالبی درمورد تاج سوره های قرآن را برای شما آماده کرده ایم ، امیدواریم که مورد توجه شما قرار گیرد. 

 تاج سوره ها

به نقل از آکاایران: به اعتقاد اهل بیت رسول اللّه‏علیهم السلام که صد سال سابقه بر سایر رهبران فقهى مذاهب دارند و در قرآن نیز عصمت و پاکى آنها به صراحت بیان شده است، آیه «بسم‏اللَّه الرّحمن الرّحیم» آیه‏اى مستقل و جزو قرآن است؛ اما فخررازى از بزرگان اهل سنت در تفسیر خویش شانزده دلیل آورده که «بسم‏اللَّه» جزو سوره است. آلوسى نیز همین اعتقاد را دارد. در مسند احمد نیز «بسم‏اللَّه» جزو سوره شمرده شده است.(1) در طول تاریخ اسلامى برخى که «بسم‏اللَّه» را جزو سوره ندانسته و یا در نماز آن را ترک کرده‏اند، مورد اعتراض واقع شده‏اند. در مستدرک حاکم آمده است: روزى معاویه در نماز «بسم‏اللَّه» را حذف کرد و نگفت، مردم به او اعتراض کردند که «أ سَرقتَ أم نَسیتَ»، آیه را دزدیدى یا فراموش کردى؟!(2)

امامان معصوم‏علیهم السلام اصرار داشتند که در نماز، «بسم‏اللَّه» را بلند بگویند. امام باقرعلیه السلام در مورد کسانى که «بسم‏اللَّه» را در نماز نمى‏خواندند و یا جزو سوره نمى‏شمردند، مى‏فرمود: «سَرقوا اکرم آیة»(3) بهترین آیه قرآن را به سرقت بردند. در سنن بیهقى در ضمن حدیثى آمده است: چرا بعضى «بسم‏اللَّه» را جزء سوره قرار نداده‏اند!(4)

شهید مطهّرى‏قدس سره در تفسیر سوره حمد، ابن عباس، عاصم، کسایى، ابن‏عمر، ابن‏زبیر، عطاء، ابن طاووس، فخررازى و سیوطى را از جمله کسانى معرّفى مى‏کند که «بسم‏اللَّه» را جزو سوره مى‏دانستند.

در تفسیر قرطبى از امام صادق‏علیه السلام نقل شده است: «بسم‏اللَّه» تاج سوره‏هاست.

_____________________

1) مسند احمد، ج‏3، ص 177 و ج‏4، ص 85.

2) مستدرک، ج‏3، ص‏233.

3) بحار، ج 85، ص 20.

4) سنن بیهقى، ج‏2، ص‏50.

گردآوری: بخش دین واندیشه آکاایران


شما احتمالا با جستجوی کلمات زیر وارد مقاله شده اید چنانچه مطلب مرتبط با جستجوی شما نبوده همان کلمه را در جستجوی سایت وارد کنید

ترتیل سوره های قرآن ام داوود , سوره که در تمام آیات آن الله , نام دیگر سوره ی جهد , سوره هاي قرآن , سوره های قران , سوره های جدید , سوره قرآن

گردآوری توسط بخش قرآن و اندیشه قرآنی سایت آکاایران
تبلیغات