مقام اهل بیت در نهج البلاغه، مقام ممتاز اهل بیت در نهج البلاغه - آکا

در این مقاله از سایت آکاایران مطلبی در مورد مقام اهل بیت در نهج البلاغه، مقام ممتاز اهل بیت در نهج البلاغه ارائه شده است ، همچنین برای مشاهده مقالات بیشتر لینک مقام اهل بیت در نهج البلاغه را کلیک نمایید و یا در دسته نهج البلاغه از سایت دین و زندگی آکاایران مقالات بیشتری را مشاهده نمایید

در این بخش از سایت آکاایران مطالبی درمورد مقام و منزلت اهل بیت را برای شما آماده کرده ایم ، امیدواریم که مورد توجه شما قرار گیرد. 

مقام ممتاز اهل بیت در نهج البلاغه

آکاایران: اهل بیت جایگاه راز خدا، پناهگاه دین او، صندوق علم او، مرجع حکم او، گنجینه های کتاب های او، و کوه های دین او می باشند، بوسیله آنها پشت دین را راست کرد و تزلزلش را مرتفع ساخت... احدی از امت با آل محمد قابل قیاس نیست. کسانی را که از نعمت آنها متنعمند با خود آنها نتوان هم ترازو کرد، آنان رکن دین و پایه یقینند، تندروان باید به آنان (که میانه روند) برگردند و کندروان باید سعی کنند به آنان برسند.

مقام اهل بیت

مسائل اساسی در مورد اهل بیت و خلافت

نظر به اینکه یکی از مسائلی که مکرر در نهج البلاغه درباره آن سخن رفته است مسأله اهل بیت و خلافت است،  مجموع مسائلی که در این زمینه طرح شده است عبارت است از:

لف. مقام ممتاز و فوق عادی اهل بیت و اینکه علوم و معارف آنها از یک منبع فوق بشری سرچشمه می گیرد و آنها را با دیگران، و دیگران را با آنها نتوان قیاس کرد.

ب. احقیت و اولویت اهل بیت و از آن جمله شخص امیرالمؤمنین علیه السلام به امر خلافت. هم به حکم وصیت و هم به حکم لیاقت و فضیلت و هم به حکم قرابت.

ج. انتقاد از خلفا.

د. فلسفه اغماض و چشم پوشی علی علیه السلام از حق مسلم خود و حدود آن که از آن حدود نه تجاوز کرده نه در آن حدود از انتقاد و اعتراض کوتاهی کرده است.

امام علی علیه السلام می فرماید:

«موضع سره و لجا امره و عیبه علمه و موئل حکمه، و کهوف کتبه، و جبال دینه: بهم اقام انحناء ظهره و اذهب ارتعاد فرائصه... لا یقاس بال محمد صلی الله علیه و آله من هذه الامه احد و لا یسوی بهم من جرت نعمتهم علیه ابدا، هم اساس الدین و عماد الیقین، الیهم یفی ء الغالی و بهم یلحق التالی و لهم خصائص حق الولایه و فیهم الوصیه و الوراثه، الان اذ رجع الحق الی اهله و نقل الی منتقله» (نهج البلاغه خطبه 2).

جایگاه راز خدا، پناهگاه دین او، صندوق علم او، مرجع حکم او، گنجینه های کتابهای او، و کوههای دین او می باشند، بوسیله آنها پشت دین را راست کرد و تزلزلش را مرتفع ساخت... احدی از امت با آل محمد قابل قیاس نیست. کسانی را که از نعمت آنها متنعمند با خود آنها نتوان هم ترازو کرد، آنان رکن دین و پایه یقینند، تندروان باید به آنان (که میانه روند) برگردند و کندروان باید سعی کنند به آنان برسند، شرائط ولایت امور مسلمین در آنها جمع است و پیغمبر درباره آنها تصریح کرده است و آنان کمالات نبوی را به ارث برده اند، این هنگام است زمانی که حق به اهلش بازگشته به جای اصلی خود منتقل گشته است.

گردآوری: بخش دین و اندیشه آکاایران


شما احتمالا با جستجوی کلمات زیر وارد مقاله مقام اهل بیت در نهج البلاغه، مقام ممتاز اهل بیت در نهج البلاغه شده اید چنانچه مطلب مرتبط با جستجوی شما نبوده همان کلمه را در جستجوی سایت وارد کنید

خروج دیلمان در خطبه نهج البلاغه , خروج دیلمان در خطبه نهج البلاقه

مقام اهل بیت در نهج البلاغه، مقام ممتاز اهل بیت در نهج البلاغه گردآوری توسط بخش نهج البلاغه سایت آکاایران
219,000
120,000
75,000

پدال بین به همراه برس 5 لیتری

75,00075,000
تبلیغات