,ترس,جعل,حدیث,نبوت

در طول تاریخ گروهی از معاندان سعی نموده اند با ساختن داستان های بی اساس و موهون، اصل مهم وحی را زیر سۆال ببرند آنان در این راستا افسانه هایی در زمینه وحی بر پیامبر اسلام، جعل کرده اند در این جا برای دفع شبهه، مقدمه ای را با دو پرسش آغاز می کنیم:

1.       آیا ممکن است پیامبری، در آغاز بعثت به خود گمان ناروا برد و در آن چه بر او پدید گشته است شک و تردید نماید؟

2.        آیا امکان دارد که گاه شیطان، در امر وحی دخالت کند و تسویلات خود را به صورت وحی جلوه دهد؟

در تعالیم عالیه ای که از خاندان پیامبر اکرم(صلی الله علیه و آله) صادر شده، پاسخ هر دو سۆال منفی است ولی در نوشته های اهل حدیث که از غیرطریق اهل بیت گرفته شده است جواب مثبت است آنان روایاتی در این زمینه آورده اند که با مقام عصمت منافات دارد و علاوه برآن پایه و اساس نبوت را زیر سۆال می برد.

اینک برای نمونه به داستانی برگرفته شده از روایات اهل حدیث اشاره و با دلایل عقلی و نقلی ساختگی بودن آن را روشن می کنیم:

داستان ورقه بن نوفل

ورقه بن نوفل از عموزادگان خدیجه و فردی با سواد اندک و کم و بیش از تاریخ ‌انبیای سلف با خبر بود. بخاری، مسلم، ابن هشام و طبری شرح واقعه را چنین گفته اند:

آن گاه که محمد(صلی الله علیه و آله) در غار حرا با خدای خود خلوت کرده بود، ناگهان ندایی به گوشش رسید که او را می خواند، با موجودی هولناک مواجه گردید وحشت زده به هر طرف می نگریست همان صورت وحشتناک را می دید که آسمان را پر کرده بود. از شدت وحشت از خود بی خود شد و در این حال مدت ها ماند. خدیجه که از تاخیر او نگران شده بود، کسی را به دنبال او فرستاد ولی او را نیافت، تا آن که پیامبر(صلی الله علیه و آله) به خود آمد و به خانه رفت، ولی با حالتی هراسناک، خدیجه پرسید: تو را چه می شود؟

گفت: «از آن چه می ترسیدم بر سرم آمد پیوسته در بیم آن بودم که مبادا دیوانه شوم، اکنون دچار آن شده ام !» خدیجه گفت: هرگز گمان بد به خود راه مده تو مرد خدا هستی و خداوند تو را رها نمی کند حتما نوید آینده روشنی است سپس برای رفع نگرانی کامل پیامبر(صلی الله علیه و آله)، او را به خانه ورقه بن نوفل برد و شرح ماجرا را به او گفت ورقه پرسش هایی از پیامبر(صلی الله علیه و آله) کرد، در پایان به وی گفت: نگران نباش، این همان پیک حق است که بر موسی کلیم نازل شده و اکنون بر تو نازل گردیده است و نبوت تو را نوید می دهد گویند این جا بود که پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله) احساس آرامش کرد و فرمود: اکنون دانستم که پیامبرم(1)

بر اساس این حدیث در مهم‌ترین و حیاتی‌ترین مسئله یعنی شناخت وحی دچار سردرگمی و تردید و بلاتکلیفی شد. لازمه این سخن، تنزل مقام شامخ پیامبر (صلی الله علیه و آله) تا جایی است که فردی چون ورقه بر آن حضرت امتیاز داشته باشد

این داستان یکی از ده ها داستان ساخته شده کینه توزان دو قرن اول اسلام است که خود را مسلمان معرفی نموده، با ساختن این گونه حکایت های افسانه آمیز، ضمن سرگرم کردن عامه، در عقاید خاصه ایجاد خلل می کردند و تیشه به ریشه اسلام می زدند در سال های اخیر نیز دشمنان اسلام این داستان و داستان های مشابه از جمله داستان آیات شیطانی را دست آویز خود قرار داده، بر سستی پایه های اولیه اسلام شاهد گرفته اند.

 

دلایل ساختگی بودن داستان ورقة بن نوفل

چگونه پیامبری که مدارج کمال را صعود نموده، از مدتها پیش نوید نبوت را در خود احساس کرده، حقایق بر وی آشکار نشده است؛ چگونه انسانی که چنین تکامل یافته است، در آن موقع حساس، نگران می شود و به خود شک می برد، سپس با پرسش از یک مرد که اندک سوادی دارد این نگرانی از وی رفع می شود، آن گاه اطمینان حاصل می کند که پیامبر است؟

مهم‌ترین اشکالات و مناقشات درباره این حدیث عبارتند از:

1. وجود ضعف در اسناد حدیث و معتبر نبودن گروهی از راویان آن؛ همچنین سلسله سند داستان به شخص نخست که شاهد داستان باشد نمی رسد، از این رو روایت چنین داستانی، مرسله تلقی می‌شود.

,ترس,جعل,حدیث,نبوت

2. وجود تناقض در محتوای حدیث و وجود نشانه‌های جعل در آن؛ زیرا در یکی از نقل ها چنین آمده است: خدیجه خود به تنهایی نزد ورقه رفت، در دیگری آمده است که پیامبر را با خود برد، در سومی ورقه خود پیامبر را در حال طواف دید، از او جویا شد و بدو گفت، در چهارمی ابوبکر بر خدیجه وارد شد و گفت: محمد را نزد ورقه روانه ساز. اختلاف متن به حدی است که مراجعه کننده متحیر می شود کدام را باورکند، و نمی توان میان آن ها سازش داد.

3. ناسازگاری محتوای حدیث با مقام شامخ پیامبر (صلی الله علیه و آله) ؛ به‌این معنا که پیامبر بر اساس این حدیث در مهم‌ترین و حیاتی‌ترین مسئله یعنی شناخت وحی دچار سردرگمی و تردید و بلاتکلیفی شد. لازمه این سخن، تنزل مقام شامخ پیامبر (صلی الله علیه و آله) تا جایی است که فردی چون ورقه بر آن حضرت امتیاز داشته باشد.

4. قرآن سرگذشت زندگی انبیا را بیان کرده و روایات بسیاری در شرح زندگی آنان وارد شده است؛ با این حال چنین ترس و شکی درباره هیچ یک از آنان نقل نشده است؛ چه رسد به مقام حضرت ختمی مرتبت که افضل انبیا است؛ مثلاً در مورد نزول وحی بر حضرت موسی (علیه السلام) در قرآن آمده است: هنگامی که عصای موسی چون ماری شد او (ترسید و) به عقب برگشت از این جهت مورد عتاب قرار گرفت : «یا موسی لا تخف انی لا یخاف لدی المرسلون(2)، ای موسی نترس که رسولان در نزد من نمی ترسند» بدین ترتیب به محض ایجاد ترس، عنایت الهی شامل حال پیامبر الهی گشته او را از هرگونه هراس رها کرده است.

در طول تاریخ گروهی از معاندان سعی نموده اند با ساختن داستان های بی اساس و موهون، اصل مهم وحی را زیر سۆال ببرند آنان در این راستا افسانه هایی درزمینه وحی بر پیامبر اسلام، جعل کرده اند

این یک قانون کلی است، هر کس درآن جایگاه شرف حضور یافت، از چیزی خوف ندارد، زیرا در سایه عنایت الهی قرار گرفته و در فضایی امن و آرامش بخش استقرار یافته است.

مولی امیرالمۆمنین (علیه السلام) درباره پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله) می فرماید: «و لقد قرن اللّه به (صلی الله علیه و آله) من لدن ان کان فطیما، اعظم ملک من ملائکته، یسلک به طریق المکارم و محاسن اخلاق العالم لیله و نهاره(3) خداوند شبانه روز فرشته ای را بر او گمارده بود تا او را به کمالات انسانی رهنمون باشد».

5. در متن بیش تر نقل ها علاوه برآن که نبوت پیامبر را نوید داده، آمده است: «ولئن ادرکت ذلک لانصرنک نصرا یعلمه اللّه »، یا «فان یبعث و انا حی فساعزه وانصره و اۆمن به»، یعنی هرگاه دوران بعثت او را درک کنم به او ایمان آورده او را یاری و نصرت خواهم نمود ؛غافل از آن که، ورقه تا ظهور دعوت حیات داشت، ولی هرگز به دین مبین اسلام مشرف نگردید،از ابن عباس نقل شده که گفته : «انه مات علی نصرانیته »(4)

 

خلاصه

به هر حال شیوع این گونه داستان ها در باره پیامبر اسلام و مفاسد مترتب برآن ها یکی ازدست آوردهای نامیمون تمسک به غیر اهل بیت(علیهم السلام) در نقل روایات و فهم صحیح اسلام می باشد.

 

پی نوشتها:

1ـ محمد حسین هیکل، حیاه محمد، ص 96-95 ؛ صحیح مسلم، ج1، ص 99-97 ؛صحیح بخاری، ج1، ص 4 3 سیره ابن هشام، ج1، ص 255- 252 ؛ابوجعفر محمدبن جریر طبری، تاریخ طبری، ج2، ص 300- 298 .

2ـ نمل/ 10.

3ـ صبحی صالح، نهج البلاغه، خطبه قاصعه، شماره 192، ص 300.

4ـ سیره حلبیه، ج1، ص 252- 250.

فرآوری: زهرا انصاری نسب

بخش اعتقادات شیعه تبیان  

گردآوری توسط بخش نبوت سایت آکاایران
تبلیغات