,پیامبران,معصوم,عصمت,نبوت

بیان راز عصمت انبیاء (علیهم السلام) در انجام وظایف الهى و از جمله ابلاغ پیام و رسالت پروردگار به مردم نیاز به مقدمه‌اى دارد، و آن این است کارهاى اختیارى بشر به این صورت، انجام مى‌گیرد که میلى در درون انسان نسبت به امر مطلوبى پدید مى‌آید و در اثر عوامل مختلفى برانگیخته مى‌شود و شخص به کمک علوم و ادراکات گوناگونى راه رسیدن به هدف مطلوب را تشخیص مى‌دهد و اقدام به کارى متناسب با آن مى‌کند. و در صورتى که میلهاى متعارض و کششهاى متزاحمى وجود داشته باشد سعى مى کند بهترین و ارزنده ترین آنها را تشخیص دهد و آنرا برگزیند. ولى گاهى در اثر نارسایى دانش، در ارزیابى و تشخیص بهتر، اشتباه مى‌کند یا غفلت از امر برتر یا عادت و انس به امر پست تر، موجب سوء گزینش مى‌شود و مجالى براى اندیشه صحیح و انتخاب اصلح، باقى نمى‌ماند.

پس هر قدر انسان، حقایق را بهتر بشناسد و نسبت به آنها آگاهى و توجه بیشتر و زنده‌تر و پایدارترى داشته باشد و نیز اراده نیرومندترى بر مهار کردن تمایلات و هیجانات درونیش داشته باشد حسن انتخاب بیشترى خواهد داشت و از لغزشها و کجرویها بیشتر در امان خواهد بود.

و به همین جهت است که افراد مستعد با برخوردارى از دانش و بینش لازم و بهره مندى از تربیت صحیح، مراتب مختلفى را از کمال و فضیلت بدست مى‌آورند تا آنجا که به مرز عصمت، نزدیک مى‌شوند و حتى خیال گناه و کار زشت را هم در سر نمى‌پرورانند چنانکه هیچ فرد عاقلى به فکر نوشیدن داروهاى سمى و کشنده یا خوردن مواد پلید و گندیده نمى‌افتد.

اگر پیامبرى حتى در یک مورد در یکى از مراحل وحى مرتکب خطا شود وثاقت و اعتبار خویش را در سایر موارد نیز از دست مى‌دهد زیرا مردم در هر چه که او به عنوان وحى عرضه مى‌ کند، احتمال خطا مى‌ دهند و دیگر نمى ‌توانند به سخنان او اعتماد لازم و کافى را داشته باشند

اکنون اگر فرض کنیم که استعداد فردى براى شناختن حقایق در نهایت شدت باشد و نیز صفاى روح دلش در حد اعلا باشد و به تعبیر قرآن کریم همانند روغن زیتون خالص و زلال و آماده احتراقى باشد که گویى خودبخود و بدون نیاز به تماس با آتشى در حال شعله ور شدن است. «یَکادُ زَیْتُها یُضِیءُ وَ لَوْ لَمْ تَمْسَسْهُ نار» و بخاطر همین استعداد قوى و صفاى ذاتى، تحت تربیت الهى قرار گیرد و بوسیله روح القدس تأیید شود چنین فردى با سرعت غیرقابل وصفى مدارج کمال را طى خواهد کرد و ره صد ساله را یک شبه خواهد پیمود و حتى در دوران طفولیّت بلکه در شکم مادر هم بر دیگران برترى خواهد یافت. براى چنین فردى، بدى و زشتى همه گناهان همانقدر روشن است که زیان نوشیدن زهر، و زشتى اشیاء پلید و آلوده براى دیگران، و همانگونه که اجتناب افراد عادى از چنین کارهایى جنبه جبرى ندارد اجتناب معصوم از گناهان هم به هیچ وجه منافاتى با اختیار وى نخواهد داشت.

 

مراتب عصمت

براى عصمت دو مرتبه اصلى گفته شده است:

  - در مقام وحى؛ یعنى در دریافت، حفظ و ابلاغ آن به مردم. در این مرحله اشتباهى و خطایى صورت نگرفته و پیام خدا به صورت  کامل و بدون هیچ تغییرى در اختیار مردم قرار گرفته است.

  - در مقام عمل و زندگى؛ یعنى در انجام کارهاى روزانه، چه کارهاى فردى و چه اجتماعى خطا و گناهى از آن ‌ها سرنزده و واجبى ترک نشده و یا حرامى صورت نگرفته است.

البته عده ‌اى مرتبه دیگرى را نیز مطرح نموده ‌اند و آن عصمت از خطا و فراموشى در اجراى حکم و اوامر الهى است. ما این مرتبه را در ضمن مرتبه دوم بیان مى ‌کنیم و عصمت در مقام عمل و ترک گناه را چه عمداً و چه سهواً بحث مى‌ کنیم.

در کنار این دو مرحله، مرحله سومى مطرح شده است به عنوان تنزّه از صفات و بیماری ‌هاى نفرت انگیز، که پیرامون آن نیز سخن خواهیم گفت. بنابراین عصمت را با توجه به این مرحله باید داراى سه مرحله و قسمت دانست.

وحی

الف) عصمت در مقام وحى

پیامبران الهى، وحى را - که به منظور هدایت و سعادت آدمیان است تا به کمال شایسته خود برسند - به صورت صحیح و کامل دریافت مى ‌کردند و به درستى مى‌ فهمیدند و با کمال دقت و رعایت امانت و بدون هیچ کاهش یا افزایشى به بشر مى‌ رساندند. بنابراین، پیام خدا همان گونه که نازل شده از طریق پیامبران به دست بشر رسیده و هیچ خلل و نقصى نه به عمد و نه به سهو در آن راه نیافته است.

  * دلیل عقلى بر این سخن:

  - همان دلیل ‌هاى عقلى که بر لزوم بعثت پیامبران دلالت داشت، لزوم عصمت و مصونیت در مقام وحى را نیز اثبات مى ‌کند. زیرا نیاز انسان به هدایت خاص الهى (وحى) تنها وقتى به صورت درست و کامل برآورده مى ‌شود که خطایى در مرحله وحى صورت نگیرد زیرا خطاى پیامبر در این مرحله سبب ناتمام ماندن رسالت او شده و غرض از بعثت نقض مى‌ شود. این دلیل «نقض غرض بعثت» نامیده مى ‌شود.

  - اعتماد مردم؛ اگر پیامبرى حتى در یک مورد در یکى از مراحل وحى مرتکب خطا شود وثاقت و اعتبار خویش را در سایر موارد نیز از دست مى‌دهد زیرا مردم در هر چه که او به عنوان وحى عرضه مى‌ کند، احتمال خطا مى‌ دهند و دیگر نمى ‌توانند به سخنان او اعتماد لازم و کافى را داشته باشند.

  - صفات الهى خداوند متعال؛ چون حکیم است مى ‌خواهد و اراده نموده که پیام ‌ها بدون کم و زیادى به مردم برسد، و چون علیم است مى ‌داند پیام خود را از چه راه و به وسیله چه افرادى سالم به بندگانش برساند، و چون قدیر است مى ‌تواند واسطه ‌هاى شایسته و مطمئن  برگزیند و آن ها را از هر لغزش و خطایى در اداى رسالت خود، حفظ کند.

  * دلیل نقلى

قرآن کریم در آیات پایانى سوره جن این حقیقت را بازگو مى ‌کند که خداوند مراقبانى را براى حفظ وحى قرار داده است «عالِمُ الْغَیْبِ فَلایُظْهَرُ عَلى غَیْبِهِ اَحَداً اِلاّ مَنِ ارْتَضى مِنْ رَسُول فَاِنَّهُ یَسْلُکُ مِنْ بَیْنِ یَدَیْهِ وَ مِنْ خَلْفِهِ رَصَداً لِیَعْلَمَ اَنْ قَدْ اَبْلَغُوا رِسالاتِ رَبِّهِم وَ اَحاطَ بِما لَدَیْهِمْ وَ اَحْصى کُلَّ شَىء عَدَداً؛ خداوند داناى غیب است و کسى را بر غیب خود آگاه نمى ‌کند مگر رسولانى که آنان را برگزیده، و مراقبانى از پیش رو و پشت سر (بین خدا و او، و بین او و مردم) براى آن‌ ها قرار مى‌ دهد تا بداند پیامبرانش رسالت‌ هاى پروردگارشان را ابلاغ کرده ‌اند و او به آنچه نزد آن‌هاست احاطه دارد و شمار هر چیز را مى ‌داند. (جن/26-28)

این مزتبه از عصمت را جمهور متکلمان خاصه و عامه پذیرفته و اتفاق نظر دارند.

هر قدر انسان، حقایق را بهتر بشناسد و نسبت به آنها آگاهى و توجه بیشتر و زنده‌تر و پایدارترى داشته باشد و نیز اراده نیرومندترى بر مهار کردن تمایلات و هیجانات درونیش داشته باشد حسن انتخاب بیشترى خواهد داشت و از لغزشها و کجرویها بیشتر در امان خواهد بود

ب) عصمت در مقام عمل

فرقه ‌هاى مختلف اسلامى در باب عصمت انبیا از گناه و تعیین حدود آن اختلاف نظر دارند. عمده ‌ترین آرا در این باره چنین است:

  1- ارتکاب گناهان کبیره از سوى پیامبران، قبل از بعثت آنان، ممکن و پس از بعثت غیر ممکن است. (منسوب به ابوعلى جبایى از معتزله)

  2- انبیا چه قبل و چه بعد از بعثت مرتکب کبیره نشدند ولى ارتکاب گناه صغیره‌ اى که سبب نفرت مردم نشود و نشانه پستى نباشد، امکان دارد. (قاضى عبدالجبار معتزلى، شرح اصول خمسه، ص 573-575)

  3- صدور گناه کبیره و صغیره که نشانه پستى باشد و نیز ارتکاب عمدى صغیره که نشانه پستى نباشد، پس از بعثت ممتنع است ولى صدور گناه کبیره قبل از بعثت امکان دارد. (گروهى از اشاعره، جرجانى در شرح المواقف)

  4- شیعه معتقد است پیامبران از ابتداى عمر تا انتهاى آن نه عمداً و نه سهواً مرتکب گناه صغیره و کبیره نشدند.

* دلیل عقلى بر این ادّعا

عصمت

- اعتماد مردم؛ هدف اصلى از بعثت پیامبران این بود که پیام خدا را به بشر برسانند و مردم را به راه راست راهنمایى نمایند. هر اندازه که ایمان و اعتماد مردم به گوینده بیشتر باشد به همان مقدار پذیرش آن‌ها نسبت به کلام گوینده افزایش مى‌ یابد، و همین طور اگر اعتماد کم باشد به همان مقدار پذیرش کمتر و گاه به حد صفر مى‌ رسد. بنابراین اگر پیامبران دستورات الهى را به صورت دقیق و کامل انجام ندهند و گاه عملشان بر خلاف قولشان باشد دیگر به گفتارشان اعتماد لازم و کافى پیدا نمى ‌شود و در نتیجه هدف از بعثت (راهنمایى و هدایت) به صورت کامل و صحیح تحقق پیدا نخواهد کرد.

  - تزکیه؛ از قرآن استفاده مى ‌شود وظیفه تربیت و تزکیه مردم به عهده پیامبران بود تا در سایه این تربیت آن‌ ها را به آخرین مرحله کمال برسانند. این تربیت همه افراد حتى انسان‌ هاى برجسته و مستعد را شامل مى ‌شود. و از طرفى نقش رفتار و کردار مربى از نقش گفتار او بسیار مهمتر است. لذا لازم است پیامبر معصوم باشد و به مراحل بالاى کمال رسیده باشد تا بتواند در دیگران تأثیر بگذارد و به تهذیب نفوس بپردازد.

  - ارتکاب گناه از پیامبر سبب تشویق مردم به گناه و معصیت مى‌ شود، در حالى که غرض این بود که مردم از گناه فاصله بگیرند.

  - فهم و فراگیرى بسیارى از دستورات دین از طریق دیدن اعمال پیامبر است، یعنى چون پیامبر در مورد مسأله ‌اى برخورد خاصی را داشت مردم نیز همان گونه عمل مى ‌کردند و مى ‌گفتند: چون پیامبر چنین کرده پس لابد کار صحیح همین است. خداوند مى ‌خواهد مردم به طرف معصیت نروند و در زندگى راه و روش صحیح را پى بگیرند و انجام دهند پس پیامبر باید از هر خطا و اشتباهى مصون و محفوظ باشد.

  * دلیل نقلى

- مخلَص بودن؛ خداوند مى ‌فرماید بندگان مخلَص (کسانى که خداوند آنان را براى خویش پاک و خالص گردانیده) از قلمرو نفوذ شیطان خارجند و شیطان هیچ گونه تأثیرى در آنان ندارد «قالَ فَبِعِزَّتِکَ لاُغَوِیَّنَهُم اَجْمَعینَ اِلاّ عِبادَکَ مِنْهُمُ الْمُخْلَصینَ؛ ]شیطان[ گفت: پس به عزت تو سوگند که همه را از راه به در مى برم (و گمراه مى کنم) مگر آن بندگان مخلص تو را.» (ص/82 و 83) و در آیه 46 از همین سوره مى ‌فرماید: «اِنّا اَخْلَصْناهُمْ بِخالِصَة ذِکْرىَ الدّارِ؛ ما آنان را به موهبت ویژه‌ اى - یادآورى عالم آخرت - خالص گردانیدیم

- هدایت شدگان؛ خداوند مى فرماید: «وَ اجْتَبَیْناهُم وَ هَدَیْناهُم اِلى صِراط مُسْتَقیم؛  و آنان را برگزیدم و به راه راست راهنمایى کردیم.» (انعام/87) از آیه استفاده مى ‌شود این هدایت یک نوع هدایت ویژه است که نتیجه آن عدم ضلالت و گمراهى خواهد بود «وَ مَنْ یَهْدِ الله فَما لَهُ مِنْ مُضِلّ؛ و هر که را خدا هدایت کند گمراه کننده ‌اى ندارد.» (زمر/37)

کسى که پیروى از اعمال او به صورت مطلق لازم است نمى‌ تواند مرتکب گناه شود زیرا لازم مى ‌آید که خداوند به انجام معصیت فرمان داده باشد

- مطاع بودن؛ خداوند مى‌فرماید: باید مردم از پیامبران اطاعت کنند «وَ ما اَرْسَلْنا  مِنْ رَسُول اِلاّ لِیُطاعَ بِاِذْنِ الله؛ ما هیچ پیامبرى را نفرستادیم مگر آنکه به اذن الهى از او اطاعت کنند.» (نساء/64)

این اطاعت مطلق است و شامل گفتار و کردار پیامبر مى ‌شود. روشن است کسى که پیروى از اعمال او به صورت مطلق لازم است نمى‌ تواند مرتکب گناه شود زیرا لازم مى ‌آید که خداوند به انجام معصیت فرمان داده باشد.

- اسوه بودن؛ خداوند پیامبر را اسوه و الگو مى ‌داند که باید مردم به او نگاه کنند و اعمال و گفتار او را سرمشق زندگى خویش قرار دهند و مانند او رفتار کنند «لَقَدْ کانَ لَکُمْ فى رَسُولِ الله اُسْوَةٌ حَسَنَه؛به طور قطع براى شما در زندگى رسول الله سرمشق نیکویى است.» (احزاب/21)

این سخن لازم دارد که پیامبر مرتکب هیچ خطایى نشود. آیا خطاکار مى‌ تواند الگو باشد؟ و در این صورت الگو گرفتن از خطاى او و عمل مثل او، آیا خواست خدا مى‌ باشد؟

 

نتیجه گیری :

در آخر مطلب را با حدیثی معروف از پیامبر گرامى اسلام(صلى الله علیه وآله) به پایان می رسان :

من دو چیز گران بها در میان شما مى گذارم: کتاب خدا و عترت و اهل بیتم; تا زمانى که به این دو تمسک کنید، هرگز گمراه نخواهید شد. این دو از یکدیگر جدا نمى شوند تا کنار حوض کوثر بر من وارد شوند.

در این حدیث، کتاب و عترت در کنار یکدیگر محور هدایت به شمار آمده اند و دیگر آن که در این روایت بر جدایى ناپذیرى قرآن و عترت تأکید شده است. اگر اهل بیت معصوم از گناه و خطا نبودند، پیروى از آنان همواره موجب هدایت نمى گردید و جدایى ناپذیرى آنان از قرآن، معناى روشنى نمى یافت .

                                                                                                                                                فرآوری: زهرا اجلال

بخش اعتقادات شیعه تبیان

منابع :

1-       پرسمان عصمت ؛حسن یوسفیان

2-       کتاب اعتقادات آیت الله مصباح یزدی

 

چرا پیامبران باید معصوم باشند؟ - آکا
ارتداد و مجازات مرتد، از طریق تورات در میان مسیحیان نیز راه یافته و همه دانشمندان مسیحی تا قبل از پیدایش مذهب پروتستان، مجازات مرتد را اعدام می دانسته اند
چرا پیامبران باید معصوم باشند؟ - آکا

انواع جهان بینی

دین حق عبارتست از: آیینی که دارای عقاید درست و مطابق با واقع بوده، رفتارهایی را مورد توصیه و تأکید قرار دهد که از ضمانت کافی برای صحت و اعتبار برخوردار باشند.
گردآوری توسط بخش نبوت سایت آکاایران
تبلیغات