علت انقطاع نبوت تبلیغی  
 
چرا چنین است؟ چرا امت‏ محمد و ملت اسلام از هدایت و ارشاد چنین پیامبرانی محروم مانده‏اند؟
فرضا این مطلب را پذیرفتیم که اسلام به واسطه کمال و کلیت و تمامیت و جامعیتش به نبوت تشریعی پایان داده است، پایان یافتن نبوت تبلیغی را با چه حساب و فلسفه‏ای می‏توان توجیه کرد؟ ...

 علت انقطاع نبوت تبلیغی

علت انقطاع نبوت تبلیغی - آکاایران

حقیقت این است که وظیفه اصلی نبوت و هدایت وحی، همان وظیفه اول‏ است، اما تبلیغ و تعلیم و دعوت، یک وظیفه نیمه بشری و نیمه الهی است. وحی و نبوت، یعنی اتصال مرموز با ریشه‏ وجود و سپس ماموریت برای ارشاد خلق، مظهری است از مظاهر " هدایت " که بر سراسر هستی حکمفرماست:
« ربنا الذی اعطی کل شی‏ء خلقه ثم هدی »(طه/50).
« الذی خلق فسوی و الذی قدر فهدی »(اعلی/2-3).
موجودات با پیمودن پله‏های هستی به تناسب درجه کمالی که به آن می‏رسند، از هدایت خاص آن درجه بهره‏مند می‏گردند، یعنی خصوصیت و شکل هدایت‏ بر حسب مراحل مختلف هستی متفاوت است. دانشمندان اثبات کرده‏اند که‏ حیوانات هر اندازه از نظر ساختمان و تجهیزات طبیعی ضعیفتر و ناتوان ترند از لحاظ نیروی مرموز هدایت غریزه که نوعی حمایت و سرپرستی مستقیم‏ طبیعت است قوی ترند، و هر اندازه که از لحاظ تجهیزات طبیعی و نیروهای‏ حسی و خیالی و وهمی و عقلی مجهزتر می‏گردند و بر پله‏های وجود بالا می‏روند، از هدایت غریزی آنها کاسته می‏شود، درست مانند کودکی که در مراحل اول‏ کودکی تحت حمایت و سرپرستی مستقیم و همه جانبه پدر و مادر است و هر اندازه که رشد می‏کند از تحت حمایت مستقیم والدین خارج و به خود واگذاشته می‏شود.
بالا رفتن جانداران بر پله‏های هستی و مجهز شدن به‏ تجهیزات عضوی و حسی و خیالی و وهمی و هوشی و عقلی بر امکانات و استقلال‏ آنها می‏افزاید و به همان نسبت از هدایت غریزی آنها می‏کاهد.
می‏گویند حشرات از همه حیوانات از لحاظ غریزه مجهزترند، در صورتی که از لحاظ مراحل تکامل در درجه پایین قرار گرفته‏اند و انسان که بر بالاترین پله‏ نردبان تکامل قرار گرفته است از لحاظ غریزه از همه ناتوانتر است.
وحی، عالی ترین و راقی ترین مظاهر و مراتب هدایت است. وحی، رهنمونیهایی دارد که از دسترس حس و خیال و عقل و علم و فلسفه بیرون‏ است و چیزی از اینها جانشین آن نمی‏شود. ولی وحیی که چنین خاصیتی دارد وحی تشریعی است نه تبلیغی وحی. تبلیغی برعکس است.
تا زمانی بشر نیازمند به وحی تبلیغی است که درجه عقل و علم و تمدن به‏ پایه‏ای نرسیده است که خود بتواند عهده‏دار دعوت و تعلیم و تبلیغ و تفسیر و اجتهاد در امر دین خود بشود. ظهور علم و عقل، و به عبارت دیگر، رشد و بلوغ انسانیت، خود به خود به وحی تبلیغی خاتمه می‏دهد و علما جانشین‏ چنان انبیاء می‏گردند.
منبع:همشهری آنلاین
ویرایش وتلخیص:آکاایران


 
 
 
 
 
 

 

 
 
 
 
 
 


شما احتمالا با جستجوی کلمات زیر وارد مقاله شده اید چنانچه مطلب مرتبط با جستجوی شما نبوده همان کلمه را در جستجوی سایت وارد کنید

گردآوری توسط بخش نبوت سایت آکاایران
تبلیغات