صفات شیعه

در این مقاله از سایت آکاایران مطلبی در مورد صفات شیعه ارائه شده است ، همچنین برای مشاهده مقالات بیشتر لینک +صفات +شیعه را کلیک نمایید و یا در دسته از سایت دین و زندگی آکاایران مقالات بیشتری را مشاهده نمایید

در این بخش از سایت آکاایران مطالبی درمورد صفات و ویژگی های شیعه را برای شما آماده کرده ایم ، امیدواریم که مورد توجه شما قرار گیرد.

به نقل از آکاایران: شیعه در لغت به معنای پیرو و تابع است. اصطلاحاً به پیروان خاندان عصمت و طهارت شیعه می گویند. اصطلاح شیعة علی یا شیعة اهل بیت در سخنان پیامبر (ص) بسیار دیده می شود .

صفات شیعه,صفات شیعه واقعی,صفات واقعی شیعه

صفات شیعه

آکاایران: شیعه بودن مفهومى است پرمحتوا و مسئولیّت‏هایى دارد که تحت عنوان «صفات‏الشیعه» در بیانات معصومین علیهم السلام آمده است؛

اقسام شیعه

«شیعه» را طبق یک تقسیم به پنج قسم مى‏توان تقسیم نمود:

1ـ شیعیان جغرافیایى‏

کسانى که در کشور شیعه نشین متولّد مى‏شوند، از لحاظ آمارى جزءِ افراد آن کشور محسوب مى‏شوند.

2ـ شیعیان ارثى‏

کسانى که پدر و مادرشان شیعه بوده و در دامان پدر و مادر شیعه پرورش یافته اند.

3ـ شیعیان لفظى‏

کسانى که با زبان مى‏گویند که ما شیعه على‏بن ابى‏طالب علیه السلام هستیم، امّا در عمل خبرى نیست.

4ـ شیعیان سطحى‏

شیعیانى که عملشان سطحى است و به عمق تشیّع نرسیده‏اند، از تشیّع فقط عزادارى و توسّلات و امثال اینها را بلد هستند. از کجا معلوم که شیعه هستند؟ آیا به خاطر آن که در ایّام عاشورا در دستجات سینه‏زنى و مجالس عزادارى شرکت مى‏کنند و به مسجد جمکران مى‏روند؟! البتّه قصد ما کم اهمیّت جلوه دادن این امور نیست، ولى این گروه، از تشیّع همین را فهمیده‏اند، امّا از صفات «رهبان باللیل، اسد بالنهار، احلام وزینة و صدور امینة و ...»، خبرى در آنها نیست.

حضرت امام محمّد باقر علیه السلام فرمود: اى میسّر (از اصحاب امام باقر علیه السلام)، آیا شیعیانمان را به تو معرّفى کنم؟ عرض کرد: فدایت شوم بفرمایید. حضرت فرمود: آنها دژهاى محکم و سینه‏هاى امانتدار و صاحبان عقل‏هاى وزین و متین هستند، شایعه‏پراکنى نمى‏کنند و اسرار را فاش نمى‏کنند و آدم‏هاى خشک و خشن و ریاکار هم نیستند، راهبان شب و شب‏زنده‏داران و شیران روزند.

شیعه على علیه السّلام کسى است که همچون سگ زوزه نمى‏کشد، همچون کلاغ طمع نمى‏ورزد و اگر از گرسنگى هم بمیرد، چیزى از مردم (غیر از برادران دینى‏اش) درخواست نمى‏کند. آنها زندگى محقّرى دارند و خانه بدوشند. اگر [جایى‏] حضور داشته باشند، کسى آنها را نمى‏شناسد، و اگر غایب باشند، کسى سراغ آنها را نمى‏گیرد، اگر مریض شوند، کسى به عیادتشان نمى‏رود و اگر از دنیا بروند، کسى بر جنازه آنها حاضر نمى‏شود. آنان در درون قبرهایشان یک دیگر را زیارت مى‏کنند.

شیعیان باید در مقابل تبلیغات دشمن نفوذناپذیر باشند؛ اکنون که وضع فرهنگى دنیا به شکل خطرناکى نسل جوان ما را تهدید مى‏کند، آیا راهى براى این که جوانانمان را تقویت کنیم پیدا کرده‏ایم؟ اگر نمى‏توانیم میکروب‏ها را نابود کنیم باید خود را تقویت کنیم. در زمان ائمّه علیهم السلام یکى از گِله هاى ایشان این بود که بعضى از شیعیان اسرار ما را فاش مى‏کنند. مراد از اسرار این بود که مقاماتى که ائمّه علیهم السلام داشته‏اند مانند مقام علم غیب امام، شفاعت در روز قیامت، امانت‏دارى علوم رسول‏اللَّه صلى الله علیه و آله، شاهد و ناظر اعمال شیعیان و معجزات و ... از مسائلى بود که مردم عادّى و مخالفان قادر به درک آن نبودند ولى بعضى از شیعیان ساده‏لوح و خام، در هر جا که مى‏نشستند همه چیز را مى‏گفتند و این کار ایجاد اختلاف، عداوت و دشمنى مى‏کرد، به همین جهت امام علیه السلام فرمودند شیعیان ما، سینه‏هاى امانتدارند، افشاکننده بى‏جهت نیستند، ایجاد اختلاف در میان این و آن نمى‏کنند.

گردآوری: بخش دین واندیشه آکاایران


شما احتمالا با جستجوی کلمات زیر وارد مقاله صفات شیعه شده اید چنانچه مطلب مرتبط با جستجوی شما نبوده همان کلمه را در جستجوی سایت وارد کنید

شيعه انلاين , انواع شیعه

صفات شیعه گردآوری توسط بخش امامت سایت آکاایران

اخبار اکاایران

تبلیغات