در این بخش از سایت آکاایران مطالبی درمورد وظایف منتظران ظهور را برای شما آماده کرده ایم ، امیدواریم که مورد توجه شما قرار گیرد.

به نقل از آکاایران: در تفکر شیعى انتظار موعود به عنوان یک اصل مسلّم پذیرفته شده، و از آن به عنوان برترین اعمال یاد شده و تأکید شده است که منتظر فرج باشید و از رحمت خدا مأیوس نباشید (به جهت طولانى شدن غیبت) چرا که بهترین اعمال در پیش خداوند انتظار فرج است.

وظایف منتظران,وظایف منتظران ظهور,وظایف منتظران
 

وظایف منتظران در دوران غیبت

آکاایران: شناخت حجت خدا و امام زمان (علیه السلام): مهم ترین وظیفه ى یک فرد منتظر تلاش براى کسب معرفت نسبت به وجود مقدس امام زمان (علیه السلام) است; چرا که انسان بدون شناخت امام و منزلت او نمى تواند وظیفه ى خود را در رابطه ى با او تشخیص دهد. در روایت آمده است: «من مات و لم یعرف امام زمانه مات میتة جاهلیة». «هر کس بمیرد و امام زمان خویش را نشناسد به مرگ جاهلیت مرده است.»

از حضرت امام صادق علیه السلام نقل شده است که: روزی امام حسین علیه السلام بر اصحاب خود وارد شدند، بعد از حمد خدا و درود بر پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله فرمودند:

«یا ایها الناس ان الله ما خلق العباد الا لیعرفوه فاذا عرفوه عبدوه فاذا عبدوه استغنوا بعبادته عن عبادة من سواه، فقال له رجل: بابی انت وامی یابن رسول الله ما معرفة الله؟

قال: معرفة اهل کل زمان امامهم الذی یجب علیهم طاعته (1) ;

ای مردم! خداوند بندگان را نیافرید مگر برای اینکه او را بشناسند، زمانی که او را شناختند، او را پرستش کنند و هنگامی که او را پرستش کردند، با عبادت و پرستش او از بندگی غیر او بی نیاز گردند . مردی عرض کرد: ای پسر پیامبر! پدر و مادرم فدای شما باد، معرفت خداوند چیست؟ فرمود: شناخت اهل هر زمانی نسبت به امامشان، امامی که طاعت او بر آنان واجب است .»

همچنین پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله فرمود: «من مات ولم یعرف امام زمانه مات میتة الجاهلیة (2) ;

هر کس بمیرد و امام زمانش را نشناسد، به مرگ جاهلیت مرده است .»

توجه به مضامین دعاهایی که خواندن آن ها در عصر غیبت توصیه شده است نیز ما را به اهمیت مساله شناخت حضرت ولی عصر علیه السلام راهنمایی می کند . در یکی از دعاهای معروف و معتبری که شیخ صدوق آن را در کتاب کمال الدین نقل کرده است، می خوانیم:

«اللهم عرفنی نفسک فانک ان لم تعرفنی نفسک لم اعرف نبیک، اللهم عرفنی نبیک فانک ان لم تعرفنی نبیک لم اعرف حجتک، اللهم عرفنی حجتک فانک ان لم تعرفنی حجتک ضللت عن دینی (3) ;

بارالها! خودت را به من بشناسان که اگر خود را به من نشناسانی پیغمبرت را نخواهم شناخت . بارالها! پیغمبرت رابه من بشناسان که اگر پیغمبرت را به من نشناسانی حجت تو را نخواهم شناخت . بارالها! حجت خود را به من بشناسان که اگر حجت خود را به من نشناسانی از دینم گمراه می گردم .»

مرحوم سید محمد تقی موسوی (متوفی 1348 هـ ق) در کتاب شریف "مکیال المکارم" به هشتاد مورد از وظایف منتظران اشاره فرموده اند. ما به طور اختصار به برخی از آن ها اشاره می کنیم: 

دعا برای امام زمان (عجل الله فرجه) و برای خود ،برای نیل به معرفت حضرت؛
که ائمه هدی (علیهم السلام) نیز همواره بر این مهم تکیه داشته اند. 
امام صادق(علیه السلام) دعایی به "زراره" تعلیم کرده و می فرمایند : «... اگر زمان غیبت را درک کردی چنین دعا کن: " اللهم عرفنی نفسک فإنک إن لم تعرفنی نفسک لم أعرف نبیک. اللهم عرفنی رسولک فإنک إن لم تعرفنی رسولک لم أعرف حجتک. اللهم عرفنی حجتک فإنک إن لم تعرفنی حجتک ضللت عن دینی" ... .
همچنین دعاهای دیگری که در کتب ادعیه و زیارات بدان اشاره شده، خصوصا دعای معروف " اللهم کن لولیک الحجه ابن الحسن " که بحمدالله در بین جامعه شیعه بسیار معروف و مشهور است. 

2- شناخت صفات و سیره امام علیه السلام؛
بدیهی است که یک عاشق دلباخته امام و یک منتظر حقیقی باید بداند که محبوبش از چه صفاتی برخوردار بوده و چه سیره و روشی را در زندگی و سایر شئونات آن دارد. 
در این راستا، مطالعه آیات و روایات فراوانی که در ارتباط با وجود مقدس حضرت بقیه الله الاعظم (عجل الله فرجه) بیان شده، بسیار سودمند است. 

3- رعایت ادب در همه موارد؛
امامی که واجب الاطاعه و حجت خدا بر تمامی اهل زمین است، نامش محترم و یادش بسیار گرامی است.او پیشوای همه و چشم بینای خدا در بین مخلوقات اوست. روزی اهل زمین به یمن وجود اوست و هر کس که به مرتبه ای از مراتب کمال می رسد ، از پرتو عنایات حضرت حق است که از مسیر امامت به ما رسیده است. 

4- عشق و علاقه نسبت به حضرت؛
سیدعبدالکریم کفاش، هفته ای یک مرتبه به محضر آن حضرت مشرف می شد. او در ری در جوار حضرت عبدالعظیم حسنی می زیست. در یکی از تشرفاتش، حضرت از او می پرسند: سیدعبدالکریم! اگر ما را نبینی چه خواهد شد؟ پاسخ می دهد: آقا حتما می میرم. حضرت در پاسخ فرمودند: " اگر چنین نبودی ما را نمی دیدی."

5- علاقه مند کردن دیگران به امام زمان (عجل الله فرجه)؛
طبیعی است که هر کس به چیزی علاقمند باشد ، درصدد تبلیغ و ترویج آن برآمده و آن را به دیگران معرفی خواهد کرد، چه رسد به اینکه وجود مقدس خاتم الاوصیا (عجل الله فرجه) باشد. 

6- انتظار فرج؛
امام صادق (علیه السلام) فرمودند: " بخشی از ویژگیهای ائمه (علیهم السلام) عبارت از تقوی، پاکدامنی و خیرخواهی ... و صبر در انتظار فرج است."(منتخب الاثرص 498)
در بسیاری از روایات، پرفضیلت ترین اعمال، انتظار فرج دانسته شده است. (منتخب الاثر ص493)
در بسیاری از احادیث در باب انتظار فرج بیان شده که هر گاه یکی از منتظران حضرت به رحمت الهی رفت، چنانست که در میان سپاه امام و یا در میان چادر (خیمه) حضرت به شهادت برسد. 
در بعضی از روایات تعبیر شده که چنین شخصی مثل کسی است که با رسول خدا (صلی الله علیه و آله)در برابر کفر جهاد کرده باشد. 

گردآوری: بخش دین و اندیشه آکاایران


شما احتمالا با جستجوی کلمات زیر وارد مقاله شده اید چنانچه مطلب مرتبط با جستجوی شما نبوده همان کلمه را در جستجوی سایت وارد کنید

مقاله درباره وظایف منتظران مهدی , وظایف منتظران در مکیال المکارم , وظایف منتظران مکیال المکارم

گردآوری توسط بخش امامت سایت آکاایران
وظایف منتظران

وظایف منتظران امام مهدی (ع)

وظایف منتظران امام مهدی (ع) امام زمان(عج) دارای دو غیبت صغرا و کبرا است. غیبت کبرا آن حضرت آن قدر طولانی می‏شود که بسیاری از مردم نسبت به اصل وجود آن حضرت شک
وظایف منتظران

وظایف منتظران

در این بخش از سایت آکاایران مطالبی درمورد وظایف منتظران ظهور را برای شما آماده کرده ایم ، امیدواریم که مورد توجه شما قرار گیرد. به نقل از در تفکر شیعى انتظار
وظایف منتظران

وظایف منتظران - معرفی کتاب

 نام کتاب: وظایف منتظران مؤلف: واحد تحقیقات مسجد مقدس جمکران ناشر: انتشارات مسجد مقدس جمکران تاریخ و نوبت چاپ: پائیز 78، چاپ اول  آثار زیادى با هدف آشنا ساختن مردم با وظا
وظایف منتظران

تکالیف و وظایف منتظران

از جمله وظائف اصلی هر یک از شیعیان، آن است که در هر زمان تکلیف و وظیفه خویش را نسبت به امام زمان خویش بداند و با عمل بر طبق آن، موجبات رضایت و خوشنودی امام خویش را برآورده سازد.
وظایف منتظران

ابعاد گوناگون وظایف منتظران

هر چند تکالیف و وظایف منتظران در عصر غیبت فراوان است و بزرگان نیز در آثار خود آنها را برشمرده اند ، ما در این نوشتار تنها به بعضی ابعاد آن اشاره می کنیم . 1 . بعد دینداری
وظایف منتظران

وظایف منتظران مهدی در زمان غیبت

در زمان غیبت امام زمان (علیه السلام) منتظران آن حضرت چه وظایفى بر عهده دارند؟ در تفکر شیعى انتظار موعود به عنوان یک اصل مسلّم پذیرفته شده، و از آن
تبلیغات