در این بخش از سایت آکاایران مطالبی درمورد فواید وجود امام را برای شما آماده کرده ایم ، امیدواریم که مورد توجه شما قرار گیرد.

به نقل از آکاایران: خداوند امام زمان(عج) را تعیین کرده است تا در میان ‏مردم باشد و به هدایت آنان بپردازد، ولى این مردم هستند که مانع ‏ظهور آن حضرت مى‏شوند؛ و هر گاه مردم براى حکومت واحد جهانى و الهى (که بر پایه عدالت واقعى و رعایت حقوق و حقایق، واقعیات و اجراى ‏تمام احکام اسلامى استوار است) آمادگى کامل پیدا کنند، حضرت آشکار خواهد شد.

فواید وجود امام,فواید وجود امام زمان,فواید وجود امام در دوران غیبت

فواید وجود امام در دوران غیبت

ضرورت وجود امام

1. امام واسطه فیض

پس خداى مهربان، در عنایت و مهربانى کوتاهى نکرده، بلکه تقصیر مردم است که امام زمان(عج) غایب شده و ظهورش به تأخیر افتاده است؛ اما باید دانست که فواید وجود امام منحصر به راهنمایى‏هاى ظاهرى ایشان - اگر در میان مردم مى‏بود - نیست، بلکه وجود مقدسش از نظر «تکوین و تشریع» فواید دیگرى نیز دارد که مهم‏ترین آن «واسطه فیض» بودن است، چرا که بر اساس دلیل‏هایى که در روایات به آن اشاره شده، اگر امام نباشد، رابطه عالم و آفریدگار جهان منقطع مى‏گردد، زیرا تمام فیض‏هاى الهى به واسطه امام بر سایر مردم نازل مى‏شود؛ «لَوْ بَقَیتِ الأرضُ بِغَیْرِ إمامٍ لَساخَتْ... .»(1) اساساً به‏ واسطه وجود مقدس اوست که به عالم ‏هستى فیض داده مى‏شود و به واسطه او آسمان و زمین پا برجاست. «إنَّ الأئمّةَ نُور اللهِ عَزَّوَجَلَّ(2)؛ ائمه نور خدا هستند.»

اگر ائمه نباشند دنیا تاریک است، منتها این را کسى مى‏فهمد که ظلمت و نور را مى‏شناسد.

إنَّ الأئِمَّةَ هُمْ أرْکانُ الأرْضِ(3)؛ اگر ائمه نباشند زمین بقا ندارد.

چون در آن صورت، خلقت بى‏هدف مانده و بقا معنایى نخواهد داشت.

أَنَّ الأئِمَّةَ هُمُ الْهُداة(4)؛ ائمه هادیانند.

أَنَّ الأئِمَّةَ شُهَداءُ اللهِ عَزَّ وَ جَلّ عَلى خَلْقِهِ(5)؛ اینها گواهانند، ناظر بر اعمالند.

الآن هم امام زمان(عج) هدایت‏هاى جانبى براى افراد دارند؛ مثلاً در شرایط حساس که شخص مى‏خواهد با تغییر روش زندگى منحرف شود، به‏ دادش مى‏رسند. روابط حضرت با افراد بر حسب کمالات روحى شان است و هر کس به قدر کمال خود مى‏تواند این ارتباط را برقرار کند.

اگر ائمه نباشند دنیا تاریک است، منتها این را کسى مى‏فهمد که ظلمت و نور را مى‏شناسد

در روایتى از امام صادق(علیه السلام) آمده است:

«وَ بِنا أثمرت الأشجار و أینعت الثمار و جرت الأنهار و بنا ینزل الغیث السماء؛ به وسیله ما تمام درختان به ثمر مى‏نشینند و میوه‏ها مى‏رسند و رودخانه‏ها جارى مى‏شوند و به وسیله ما باران از آسمان مى‏بارد.»

اساساً ائمه واسطه فیض بین خدا و خلق هستند. اگر خورشید عالمتاب مى‏تابد و اگر نعمات بى‏شمار خدا بر خلق مى‏رسد، همه به دلیل وجود مبارک‏ امام است و خداوند به خاطر آنان دیگر موجودات را آفرید. لولاکَ لَما خَلَقْتُ الافلاک؛ اگر وجود نازنین پیامبر(صلی الله علیه و آله) نبود آسمان‏ها و زمین خلق ‏نمى‏شدند!

انسان مى‏خواهد با جهان بى‏نهایت در ارتباط باشد، او نیازمند اسبابى است تا بتواند ارتباط نزدیک‏ترى با مبدأ برقرار کند. امامت تجلى عینى این ارتباط است، ارتباط انسان با ماوراء الطبیعه و ابدیت.

2. امید بخشى

اصولاً وجود فرمانده لشکر در مقر فرماندهى، خون گرم و پر حرارتى را در عروق سربازان جارى مى‏سازد و آنها را به تلاش بیشتر وامى‏دارد. حیات فرمانده، منشأ حرکت، تحوّل و نظم و آرامش است. در این میان، شیعه بنا به عقیده‏اى که به وجود امام زنده و حاضر دارد، هر چند او را در میان خود نمى‏بیند، اما خود را تنها نمى‏داند. او همواره انتظار بازگشت آن سفر کرده را دارد، انتظارى سازنده و سرنوشت ساز. این طرز تفکر، در زنده نگهداشتن امید در دل‏ها و وادار ساختن افراد به خودسازى باعث مى‏شود آنها در آمادگى و مراقبت دائمى به سر برند. از آن سو، امام نیز به‏ طور دائم مراقب حال پیروانش است و از چگونگى رفتار و کردار و گفتار آنها آگاه مى‏گردد.(6)

3. پاسدارى از آیین خدا

طبق فرموده امام على(علیه السلام)، هیچگاه صفحه زمین، از قیام کننده با حجت و دلیل خالى نمى‏ماند، خواه ظاهر و آشکار باشد یا مخفى و پنهان، تا دلایل و اسناد روشن الهى ضایع نگردد و به فراموشى نگراید و مسخ و تحریف نشود.(7)

در طول زمان، با دراز شدن دست مفسده جویان به سوى مفاهیم آسمانى، اصالت پاره‏اى از این قوانین از میان مى‏رود و دست خوش تغیّرات زیان بخش مى‏شود. این نور پر فروغ با عبور از شیشه‏هاى ظلمانى افکار تاریک کم رنگ و کم رنگ‏تر مى‏شود، اما سینه امام و روح بلندش صندوق آسیب‏ناپذیر حفظ اسناد و آیین الهى است که همه اصالت‏هاى نخستین و ویژگى‏هاى آسمانىِ این تعلیمات را در خود نگهدارى مى‏کند تا دلایل الهى و نشانه‏هاى روشن پروردگار باطل نشود و به خاموشى نگراید.

4. نفوذ روحانى و تکوینى

امام علاوه بر تربیت تشریعى که از طریق گفتار، رفتار و تعلیم و تربیت عادى صورت مى‏گیرد، یک نوع تربیت روحانى و معنوى در دل‏ها و فکرها دارد که مى‏توان آن را «تربیت تکوینى» نامید. در آنجا الفاظ، کلمات، گفتار و کردار کار نمى‏کند، بلکه تنها جاذبه و کشش درونى کارگر است. در حالات بسیارى از پیشوایان بزرگ الهى مى‏خوانیم که گاه بعضى از افراد با یک تماس مختصر با آنها به کلى تغییر مسیر داده و سرنوشت‏شان یکباره دگرگون مى‏شد. اینها نتیجه تعلیم و تربیت عادى نیست، بلکه جذبه‏اى ناخودآگاه است که گاهى از آن به «نفوذ شخصیت» تعبیر مى‏کنند.

امام با اشعه نیرومند و پردامنه نفوذ شخصیت خود، دل‏هاى آماده را در نزدیک و دور تحت تأثیر جذبه خاص قرار داده و به تربیت و تکامل آنها مى‏پردازد و از آنها انسان هایى کامل‏تر مى‏سازد.(8)

5. هدایت معنوى امام

آرى، امام قلب عالم وجود و رهبر و مربى نوع انسان است، از این جهت، حضور و غیبت او تفاوتى ندارد. امام همواره افراد شایسته را هدایت مى‏کند، اگر چه نتوانند امام را ببینند، به ویژه این که در اخبار وارد شده است که آن حضرت در میان مردم و در مجالس مؤمنان رفت و آمد دارد، اگر چه مردم او را نشناسند.(9) بنابر این، پاسدارى امام از دین و دستگیرى از مردم شایسته در زمان غیبت به خوبى انجام مى‏گیرد. در حقیقت، امام همانند خورشید پنهان پشت ابر است که از نور و حرارتش، موجودات، بهره مى‏برند؛ گر چه نادانان و کور چشمان، آن را نبینند.

امام صادق(علیه السلام) در پاسخ کسى که پرسیده بود: «چگونه مردم از امام غایب استفاده مى‏کنند؟» فرمودند: «به همانگونه که از خورشید، وقتى که ابر آن را مى‏پوشاند.»(10)

گفتار یکى از مستشرقان‏(11) در این‏ باره شنیدنى است:

به عقیده من مذهب تشیع، تنها مذهبى است که رابطه هدایت الهى را میان خدا و خلق براى همیشه نگهداشته و به ‏طور مستمر، پیوستگى ولایت را زنده و پا برجا مى‏دارد. مذهب یهود، نبوت را که رابطه‏اى است واقعى میان خدا و عالم انسانى، در حضرت کلیم ختم کرده و پس از آن به نبوت حضرت مسیح و حضرت محمد(صلی الله علیه و آله) اذعان نکرده است، در نتیجه، رابطه مزبور را قطع مى‏کند. نصارى نیز در حضرت مسیح متوقف شده‏اند و اهل سنت از مسلمین هم در حضرت محمد(صلی الله علیه و آله) ایستاده‏اند و با ختم نبوت در ایشان، دیگر رابطه‏اى میان خالق و مخلوق برقرار نمى‏دانند.

امام صادق(علیه السلام) در پاسخ کسى که پرسیده بود: «چگونه مردم از امام غایب استفاده مى‏کنند؟» فرمودند: «به همانگونه که از خورشید، وقتى که ابر آن را مى‏پوشاند

تنها مذهب تشیع است که معتقد است نبوت با حضرت محمد(صلی الله علیه و آله) ختم مى‏شود، ولى ولایت که همان رابطه هدایت تکمیلى است بعد از آن حضرت و براى همیشه زنده مى‏ماند.

آرى، تنها در مذهب تشیع است که این حقیقت میان عالم انسانى و الوهى براى همیشه باقى و پا برجاست.(12)

نتیجه این که، عقیده به امام زمان به این معناست که ارتباط مردم با عالم غیبت گسیخته نشده است. و کسانى که این عقیده را دارند باید همیشه به یاد آن حضرت بوده و منتظر ظهور آن مصلح غیبى باشند، همگان وظیفه دارند در هر شرایطى در راه برقرارى و توسعه معارف و احکام اسلام بکوشند، در برابر ستم و گناه پایدارى کرده و در حدّ توان خود با آن مبارزه کنند و بکوشند تا زمینه حکومت عدل و داد را فراهم ساخته و زندگى خود را طورى تنظیم کنند که با برنامه‏هاى آن حضرت تناقض نداشته باشد، در صف دوستان ایشان قدم برداشته و با دشمنانش مبارزه کنند.

 

پی نوشت ها:

1. کلینی، کافی، ص 178.

2. کلینى، کافى، ج 1، ص 194.

3. همان، ص 196.

4. همان، ص 191.

5. همان، ص 190.

6. براى اطلاع بیشتر، ر.ک: تفسیر نمونه، ج 8، ص 339 و ج 14، ص 565.

7. نهج البلاغه، کلمات قصار.

8. مکارم شیرازى، حکومت جهانى مهدى، با تلخیص بسیار.

9. اصول کافى، ج 1، ص 337.

10. منتخب الاثر، 271.

11. هانرى کربن، استاد فلسفه در دانشگاه سوربن(فرانسه) و رئیس انیستیتو فرانسه و ایران.

12. سالنامه مکتب تشیع، سال دوم، ص 20 - 21.

برگرفته از کتاب سپیده امید، سید حسین اسحاقى

 گردآوری: بخش دین واندیشه آکاایران

گردآوری توسط بخش امامت سایت آکاایران
فواید وجود امام، فواید وجود امام معصوم

فواید وجود امام، فواید وجود امام معصوم

در این بخش از سایت آکاایران مطالبی درمورد فواید وجود امام را برای شما آماده کرده ایم ، امیدواریم که مورد توجه شما قرار گیرد. به نقل از خداوند امام زمان(عج) را تعیین کرده
تبلیغات