در این بخش از سایت آکاایران مطالبی درمورد تاثیر دعا برای فرج را برای شما آماده کرده ایم ، امیدواریم که مورد توجه شما قرار گیرد. 

به نقل از آکاایران: در کتاب مکیال المکارم که به گفته ی نویسنده اش بنا به دستور امام زمان (عجل الله تعالی فرجه الشریف) نوشته شده است بیش از یکصد فضیلت و اثر دعا برای تعجیل در ظهور امام عصر(عج) با شرح و تفضیل بیان شده است که با تلفیق بعضی از این فضائل که نزدیک به یکدیگر بود و با انتخاب بعضی دیگر چهل مورد از نتایج دعا برای تعجیل در ظهور آن حضرت ذکر شده است.

تأثیر دعا در فرج,تأثیر دعا برای فرج,دعا برای فرج امام زمان

میزان تاثیر دعای برای فرج امام

تاثیر دعا برای فرج

اگر قرار باشد غیبت امام زمان(عج) به دلیل حکمت‏هاى خاص الهى باشد، دعا کردن ما براى فرج چه خاصیتى دارد؟

1-  اساساً غیبت امام زمان(عج) بر اساس اسباب و حکمت هایى صورت گرفته است که اگر چه به برخى آنها در روایات مختلف تصریح شده، اما دانستن همه آنها در دوران غیبت آن بزرگوار، ممکن نیست. امام صادق(ع) مى‏فرماید:

حکمت غیبت امام زمان(عج) روشن نمى‏شود، مگر بعد از ظهور آن حضرت.

بنابر این، ممکن است یکى از حکمت‏هاى غیبت دچار ساختن انسان‏ها به بلا و مشکلاتى باشد که باعث روى آوردن آنها به خدا و دعا کردن براى فرج است. چنان‏که در قرآن آمده است:

ما انسان‏ها را به شداید و سختى‏هاى روزگار مبتلا مى‏سازیم، باشد که به ‏درگاه ما تضرع و زارى نمایند و به دعا روى آورند.(1)

بر این اساس، دعا براى فرج نه تنها منافاتى با حکمت‏هاى الهى ندارد، بلکه خود مى‏تواند از زمره همین حکمت‏ها به شمار آید.

2-  دعا براى فرج امام زمان(عج) وظیفه و تکلیفى است که در عصر غیبت در روایات بسیارى بر آن تأکید شده است. پیامبر اکرم(صلی الله علیه و آله) و ائمه هدى(علیهم السلام) بر چنین دعایى امر فرموده‏اند، حضرت ولى عصر(عج) نیز نه تنها شیعیان خود را به دعا کردن براى تعجیل فرج فرمان داده، بلکه کثرت دعا را از آنان خواسته‏اند.(2)

وقتى که انتظار فرج والاترین نوع عبادت به شمار مى‏آید، دعا براى فرج نیز زیباترین جلوه انتظار به حساب مى‏آید و اصل دعا گرامى‏ترین و محبوب‏ترین چیزها در نزد خداست و تأثیر آن در تغییر دادن تقدیر است. چنان‏که در روایات پیامبر اکرم(صلی الله علیه و آله) آمده است: زیاد دعا کن، زیرا دعا قضاى الهى را باز مى‏گرداند

3-  در برخى روایات، دعا براى فرج وسیله‏اى براى نجات از هلاکت به شمار آمده است. امام حسن عسکرى(علیه السلام) مى‏فرماید:

به خدا، فرزندم مهدى را غیبتى است که در آن هیچ کس از هلاکت نجات ‏نمى‏یابد، مگر کسى که خداى (عزوجل) او را بر اعتقاد نسبت به امامتش ثابت قدم بدارد و او را در دعا براى تعجیل فرجش توفیق عنایت‏فرماید.(3)

در پایان باید گفت: وقتى که انتظار فرج والاترین نوع عبادت به شمار مى‏آید، دعا براى فرج نیز زیباترین جلوه انتظار به حساب مى‏آید و اصل دعا گرامى‏ترین و محبوب‏ترین چیزها در نزد خداست و تأثیر آن در تغییر دادن تقدیر است. چنان‏که در روایات پیامبر اکرم(صلی الله علیه و آله) آمده است:

زیاد دعا کن، زیرا دعا قضاى الهى را باز مى‏گرداند. (4)

 

پی نوشت:

1.  انعام (6) آیه 42.

2. أکثروا الدعا بتعجیل الفرج. (شیخ صدوق، اکمال الدین واتمام النعمه، ج 2، ص 485).

3. شیخ صدوق، اکمال الدین و اتمام النعمه، ج 2، ص 384.

4.  نهج الفصاحه، ص 84، ح 446.

گردآوری: بخش دین واندیشه آکاایران

گردآوری توسط بخش امامت سایت آکاایران
تبلیغات