حضرت على (علیه السلام) داماد رسول اکرم (صلی الله علیه و آله)

حضرت على (علیه السلام) بنابر امر الهى و سنت حسنه اسلامى ، بر آن مى شود که در بحران جوانى به کشتى زندگانى خود سکونت و آرامش بخشد...

حضرت علی

حضرت على (علیه السلام) داماد رسول اکرم (صلی الله علیه و آله) - آکاایران

 اما شخصیتى چون حضرت على (علیه السلام) هرگز در همسر گزینى به یک آرامش نسبى و موقت اکتفا نمى کند و آفاق دیگر زندگانى را از نظر دور نمى دارد. از این رو خواستار همسرى مى شود که از نظر ایمان و تقوى و دانش و بینش و نجابت و اصالت ،کفو و همشأن او باشد. چنین همسرى جز دختر رسول خد حضرت فاطمه ءزهرا (سلام الله علیها ) که به همه خصوصیات او از هنگام تولد تا آن زمان کاملاً آشنایى داشت ، کسى دیگر نبود.

خواستگاران حضرت زهرا(علیهاالسلام)
پیش از حضرت على (علیه السلام) افرادى مانند ابوبکر و عمر آمادگى خود را براى ازدواج با دختر پیامبر (صلی الله علیه و آله) اعلام کرده بودند و هر دو از پیامبر یک پاسخ شنیده بودند و آن اینکه درباره ازدواج زهرا منتظر وحى الهى است .
آن دو که از ازدواج با حضرت زهرا نومید شده بودند با سعد معاذ رئیس قبیله اوس به گفتگو پرداختند و آگاهانه دریافتند که جز حضرت على (علیه السلام) کسى شایستگى ازدواج با حضرت زهرا (سلام الله علیها) را ندارد و نظر پیامبر(صلی الله علیه و آله) نیز به غیر او نیست . از این رو دسته جمعى در پى حضرت على (علیه السلام) رفتند و سرانجام او را در باغ یکى از انصار یافتند که با شتر خود مشغول آبیارى نخل ها بود. آنان روى به على کردند و گفتند: اشراف قریش از دختر پیامبر (صلی الله علیه و آله) خواستگارى کرده اند و پیامبر در پاسخ آنان گفته است که کار زهرا منوط به اذن خداست و ما امیدواریم که اگر تو (با سوابق درخشان و فضایلى که دارى ) از فاطمه خواستگارى کنى پاسخ موافق بشنوى و اگر دارایى تو اندک باشد ما حاضریم تو را یارى کنیم .
با شنیدن این سخنان دیدگان حضرت على (علیه السلام) را اشک شوق فرا گرفت و گفت: دختر پیامبر (صلی الله علیه و آله) مورد میل وعلاقه من است .این را گفت و دست از کار کشید و راه خانه پیامبر را، که در آن وقت نزد ام سلمه بسر مى برد، در پیش گرفت . هنگامى که در خانه رسول اکرم را کوبید پیامبر فوراً به ام سلمه فرمود: برخیز و در را باز کن که این کسى است که خدا و رسولش او را دوست مى دارند.
 خطاب الله به پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله) :«لو لم اخلق علیا لما کان الفاطمة ابنتک کفو على وجه الارض »(3)
اگر على را نمى آفریدم ، براى دختر تو فاطمه هرگز در روى زمین همشأنى نبود
ام سلمه مى گوید: شوق شناسایى این شخص که پیامبر او را ستود آنچنان بر من مستولى شد که وقتى برخاستم در را باز کنم نزدیک بود پایم بلغزد. من در را باز کردم و حضرت على (علیه السلام) وارد شد و در محضر پیامبر (صلی الله علیه و آله) نشست ، اما حیا و عظمت محضر پیامبر مانع آن بود که سخن بگوید، لذا سر به زیر افکنده بود و سکوت بر مجلس حکومت مى کرد. تا اینکه پیامبر (صلی الله علیه و آله) سکوت مجلس را شکست و گفت : گویا براى کارى آمده اى ؟ حضرت على (علیه السلام) در پاسخ گفت : پیوند خویشاوندى من با خاندان رسالت و ثبات و پایداریم در راه دین و جهاد و کوششم در پیشبرد اسلام بر شما روشن است . پیامبر (صلی الله علیه و آله) فرمود: تو از آنچه که مى گویى بالاتر هستى . حضرت على (علیه السلام) گفت : آیا صلاح مى دانید که فاطمه را در عقد من درآورید؟(1)
حضرت على (علیه السلام) در طرح پیشنهاد خود بر تقوا و سوابق درخشان خود در اسلام تکیه مى کند و از این طریق به همگان تعلیم مى دهد که ملاک برترى این است نه زیبایى و ثروت و منصب .
پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله) از اصل آزادى زن در انتخاب همسر استفاده کرد و در پاسخ حضرت على (علیه السلام) فرمود: پیش از شما افراد دیگرى از دخترم خواستگارى کرده اند و من درخواست آنان را با دخترم در میان نهاده ام ولى در چهره او نسبت به آن افراد بى میلى شدیدى احساس کرده ام . اکنون درخواست شما را با او در میان مى گذارم ، سپس نتیجه را به شما اطلاع مى دهم .
پیامبر (صلی الله علیه و آله) وارد خانه زهرا (سلام الله علیها) شد و او برخاست و ردا از دوش آن حضرت برداشت و کفشهایش را از پایش درآورد و پاهاى مبارکش را شست و سپس وضو ساخت و در محضرش نشست . پیامبر سخن خود را با دختر گرامیش چنین آغاز کرد:
على فرزند ابوطالب از کسانى است که فضیلت و مقام او در اسلام بر ما روشن است و من از خدا خواسته بودم که تو را به عقد بهترین مخلوق خود در آورد و اکنون او به خواستگارى تو آمده است ; در این باره چه مى گویى ؟ در این هنگام زهرا (سلام الله علیها) در سکوت عمیقى فرو رفت ولى چهره خود را از پیامبر (صلی الله علیه و آله) برنگرداند و کوچکترین ناراحتى در سیماى او ظاهر نشد. رسول اکرم (صلی الله علیه و آله) از جاى برخاست و فرمود: "الله اکبر سکوتها اقرارها"یعنى : خدا بزرگ است; سکوت دخترم نشانه رضاى اوست .(2)

همشأنى روحى و فکرى و اخلاقى
درست است که در آیین اسلام هر مرد مسلمان کفو و همشأن مسلمان دیگرى است و هر زن مسلمان که در عقد مرد مسلمانى درآید با همشأن خود پیمان زناشویى بسته است ، ولى اگر جنبه هاى روحى و فکرى را در نظر بگیریم بسیارى از زنان همشأن برخى مردان نیستند و بالعکس . مردان مسلمان شریف و اصیل که از ملکات عالى انسانى و سجایاى اخلاقى و دانش و بینش وسیع برخوردار باید با زنانى پیمان زناشویى ببندند که از نظر روحیات و سجایاى اخلاقى همشأن و مشابه آنان باشند. این امر درباره زنان پاکدامن و پرهیزگار که از فضایل اخلاقى و اندیشه و بینش بلندبرخوردارند نیز حکمفرماست . هدف عمده ازدواج ، که برقرارى سکونت و آرامش خاطر در طول زندگى است، جز با رعایت این نکته تأمین نمى شود و تا یک نوع مشابهت اخلاقى و محاکات روحى و جذبه روانى بر محیط زندگى سایه نگستراند پیوند زناشویى فاقد استوارى لازم خواهد بود.
با توجه به این بیان ، حقیقت خطاب الهى به پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله) روشن مى شود که فرمود:
«لو لم اخلق علیا لما کان الفاطمة ابنتک کفو على وجه الارض »(3)
اگر على را نمى آفریدم ، براى دختر تو فاطمه هرگز در روى زمین همشأنى نبود.
به طور مسلم مقصود از این کفویت همشأنى مقامى و روحى است .
پى‏نوشتها:‌
1 . حضرت على (علیه السلام) در امر خواستگارى از یک سنت اصیل پیروى مى کند. در حالى که هاله اى از حیا او را فرا گرفته است .شخصاً و بى هیچ واسطه اى اقدام به خواستگارى مى کند; و این نوع شجاعت روحى توأم با عفاف ، شایان تقدیر است .
2 . کشف الغمة، ج 1 ص 50
3 . بحار الانوار، ج 43 ص 9
بخش سیره و عترت تبیان
منبع:فروغ ولایت؛ استاد آیةالله شیخ جعفر سبحانى
ویرایش وتلخیص:آکاایران

گردآوری توسط بخش امامت سایت آکاایران
تبلیغات