در این بخش از سایت آکاایران مطالبی درمورد سیر و سلوک فردی را برای شما آماده کرده ایم ، امیدواریم که مورد توجه شما قرار گیرد.

به نقل از آکاایران:  شش دستور العمل اخلاقی عرفانی از پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله و سلم که با عقل و خرد و سلوک فردی و اجتماعی سازگار است عبارت است از: پرهیز از دروغ ، ورع و پارسایی ، خوف از خدا، گریه زیاد، حفظ دین و تمسک به سنت نبوی .

سیر و سلوک فردی,سیر و سلوک,راه های سیر و سلوک فردی

راه های سیر و سلوک فردی

 

«عن معاویة بن عمار، قال : سَمعت ُ ابا عبدالله 7 یقول : کان فی وصیّة النبّی 9 لعَلی ّ7 ان قال : یا علی اوصیک فی نفسک بخصال ، فاحفظها عنّی ، قال : اللّهم اَعنه ُ.

اما الاُولی : فالصدق ُ و لا تخرجن ِّ من فیک َ کذبة ابداً.

و الثانیه : الوَرَع ولا تجتری علی خیانةٍ ابداً.

و الثالثه : الخوف من الله عز ذکره کانک تراه .

و الرابعه : کثرة البکاء من خشیة الله یبنی لک بکُل ّ دمعة اَلف َ بَیت فی الجَنّة.

و الخامسه : بَذلُک َ مالک ودَمُک َ دوُن دینک .

والسادسه : اَلاخذ بسُنّتی فی صلاتی وصومی و صدقی ، امّا الصلاة فالخمسون رکعة، و اما الصیام فثلاثة ایام فی شهر، الخمیس و الخمیس فی آخر، و اما الصدقة فجهدک حتی تقول ُ: قد اَسرفت َ و لَم تَسرف .

و علیک بصلاة اللیل و علیک بصلاة اللیل و علیک بصلاة اللیل . و علیک بصلاة الزوال ، و علیک بصلاة الزوال و علیک بصلاة الزوال و علیک بتلاوة القرآن علی کل حال ٍ و علیک برفع یدیک فی صلاتک و تقلیبها، و علیک بالسواک عند کل وضوٍ و علیک بمحاسن الاخلاق فا رکبها ومساوی الاخلاق فاجتنبها، فان لم تفعل فلا تلومن ّ الا نفسک ؛

از معاویة بن عمار نقل است که گفت از امام صادق 7 شنیدم در وصیت پیامبر9 به علی 7 بود که یا علی تو را در مورد خودت به صفاتی سفارش می کنم پس آنها را از من به یاد داشته باش (خدایا کمکش کن )

اول ، راستگویی ، مبادا و هرگز از دهانت دروغی خارج شود.

دوم ، ورع ، هرگز جرأت بر خیانت پیدا نکن .

سوم ، ترس از خدا، گویا او را می بینی .

 چهارم ، گریه زیاد از ترس خدا که در ازای هر قطره اشکی هزار خانه برایت در بهشت بنا می شود.

 پنجم ، بذل ما و جان در راه دین .

آکاایران: ششم ، اقتدا به سنت من در نماز و روزه و صدقه ام اما نمازم 50 رکعت ، روزه ام سه روز در ماه ، پنج شنبه اول و چهارشنبه وسط و پنج شنبه آخر. اما صدقه ، پس هر چه می توانی تا آنجا که گمان کنی اسراف کرده ای در حالی که نکرده ای و بر تو باد به نماز شب و بر تو باد... و بر تو باد... و بر تو باد به نماز ظهر و بر تو باد... و بر تو باد... و بر تو باد تلاوت قرآن در هر حال و بر تو باد به بالا بردن و پیش رو گرفتن دستانت (قنوت ) در نماز و بر تو باد به مسواک با هر وضو و بر تو باد به آراستگی اخلاقی پسندیده و پرهیز از اخلاق ناپسند اگر چنین نکردی (و ضررش را دیدی ) جز خودت را سرزنش نکن . (روضة الکافی ، ص 79 و مجلسی ، پیشین ، ج 74، ص 68).

عرفان نبوی ، عرفانی خدا محورانه ، معاد باورانه ، دین ورزانه و دین دارانه ، خوف و خشیت گرایانه ، صدق و صفاگرایانه ، تقوی و ورع گرایانه و سنت وسیرت مدارانه است

عرفان نبوی ، عرفانی خدا محورانه ، معاد باورانه ، دین ورزانه و دین دارانه ، خوف و خشیت گرایانه ، صدق و صفاگرایانه ، تقوی و ورع گرایانه و سنت وسیرت مدارانه است و بر فرایض ونوافل استوار گشته است و قرآن ، نماز شب و سحر خیزی ، انفاق و صدقه ، اخلاق حسنه ، آراستگی ظاهری و باطنی ، مراقبت ومداومت بر شریعت سهله اسلام ، غم محرومان و فقرا داشتن ، کرامت و عزت نفس از جمله مولفه های آن به شمار می رود. پیامبر اسلام صلی الله علیه و آله و سلم

فرمود: «یا علی ! اربع من یکن فیه کمل اسلامه : الصدق والشکر و الحیاء و حسن الخلق » (معزی ملایری ، 1412، ج 14، ص 285). چنان که ابوذر؛ می گوید به پیغمبر عرض کردم : «اوصنی ؟ قال : اوصیک بحسن الخلق والصمت ، قال : هما اخف الاعمال علی الابدان ، و اثقلهما فی المیزان ؛ مرا سفارش کنید، فرمود تو را سفارش می کنم به خوش اخلاقی و سکوت که سبکترین اعمال بدنی و سنگین ترین آنها در میزان عملند». (هندی ، پیشین ، ص 664).

    نتیجه آن که : عرفان محمدی صلی الله علیه و آله و سلم عرفانی فراگیر و دارای خصوصیت سه گانه : جامعیت ، جهان شمولی و جاودانگی است و چنین عرفانی ، عرفان فطرت پذیر، عقل پسند، عدالت محور، مهر ورزانه ، مردم گرایانه ، متعادل و متعالی ، شریعت گرایانه ، کمال و کرامت مدارانه ، دارای عزت نفس ، اجتهادی و جهادی ، روشن بینانه ، تاثیر گذار و دارای کارکردی معقول و ممدوح خواهد بود واگر درست تعریف و تبیین گردد همه عقل ها و دل ها پذیرای آن خواهند شد. و چنین عرفانی درمجموعه زندگی فردی ، خانوادگی و اجتماعی پیامبر عظیم الشان اسلام ظهور یافت و آن صاحب «خلق عظیم » اسوه حسنه سرور و سعادت وفوز و فیض رحمانی بوده است تا حقیقت تام محمدیه صلی الله علیه و آله و سلم در عرفان ، حکمت ، حکومت ، سلوک و سیاست متبلور گردد. از این رو هرگز پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله و سلم عرفان علم گریز، عرفان عقل ستیز، عرفان حکومت و ولایت زدا و عرفان عزلت و انزوا گرا را تبلیغ و ترویج نکرد بلکه با رهبانیت افراطی و درون گرایی محض مبارزه کرد، چنان که درون گرایی صرف و جامعه گرایی منهای معنویت و دیانت را نیز نفی نمود.

    بنابراین عرفان ناب محمدی صلی الله علیه و آله و سلم عرفان الگو و الگوی عرفان حقیقی است . چنین عرفانی زندگی ساز است نه زندگی سوز و حیات طیبه ای می بخشد که بر توحید، ولایت ، شریعت و شهود و فقه و فنا استوار خواهد بود.

    پیامبر اکرم 9 که «عقل ممثل »، صادر اول وعقل کل است در باب منزلت عقل و ثمرات علمی و عملی آن مطالب زیادی بیان فرموده اند که جهت تبیین موقعیت «عقل » در حوزه های معرفتی سلوکی به برخی از آنها اشاره خواهد شد: «لکل شی مطیة و مطیة المرء العقل » (مجلسی ، پیشین ، ج 1، ص )، «لکل شی غایة و غایة العبادة العقل ». «لکل شی سفر فسطاة یلجئون الیه و فسطاة المسلمین العقل ». (ری شهری ، 1381، ص 3874، ح 13355) یعنی مرکب انسان عقل در پویندگی و سفر به سوی ابدیت است تا انسان در هیچ مرحله دچار ایستایی و جمود نشده بلکه عاقل ، پویا و بالنده در راه رسیدن به کمال علمی و عینی باشد.

گردآوری: بخش دین واندیشه اکاایران


شما احتمالا با جستجوی کلمات زیر وارد مقاله شده اید چنانچه مطلب مرتبط با جستجوی شما نبوده همان کلمه را در جستجوی سایت وارد کنید

آهنگ سیر و سلوک , سیر سلوک , سیر سلوک

گردآوری توسط بخش دعا و شرایط دعا کردن سایت آکاایران
سیر و سلوک

سیر و سلوک فردی

  در این بخش از سایت آکاایران مطالبی درمورد سیر و سلوک فردی را برای شما آماده کرده ایم ، امیدواریم که مورد توجه شما قرار گیرد. به نقل از  شش دستور العمل
تبلیغات