در این بخش از سایت آکاایران مطالبی درمورد خواص سوره مومنون را برای شما آماده کرده ایم ، امیدواریم که مورد توجه شما قرار گیرد.

به نقل از آکاایران: خداوند متعال برای هدایت بندگان خود پیامبران زیادی به زمین فرستاده است و همچنین کتب های مختلفی نیز توسط این پیامبران به بندگان خود داده است . اما آخرین و بهترین کتاب توسط آخرین پیامبر  ، حضرت محمد (ص) نیز فرستاده شد . در این کتاب 114 سوره وجود دارد که هر سوره به منظور و موضوع خاصی نازل شده است . سوره مومنون نیز یکی از سوره های قرآن است که فضیلت و خواص آن بسیار ذکر شده است . در این مقاله از سایت دین آکاایران می خواهیم به فضلیت و خواص سوره مومنون بپردازیم .

مومنون، بیست و سومین سوره قرآن است که مکی و 128 آیه دارد.

نزول

سوره مومنون مکى است.این سوره در ترتیب مصحف سومین سوره و در ترتیب نزول هفتاد و چهارمین سوره قرآن کریم است که پیش از آن سوره انبیاء و پس از آن سوره سجده نازل شده است.

تعداد آیات

تعداد آیات سوره مؤمنون از نظر کوفیان 118 آیه و از نظر دیگران 119 آیه است. اختلاف در آیه «و اخاه هارون» است.

فضیلت سوره

ابى بن کعب از پیامبر روایت کرده است که: هر که این سوره بخواند، فرشتگان در روز قیامت او را به روح و ریحان و آنچه موجب چشم روشنى است، بشارت می دهند.

امام صادق علیه السلام فرمود: هر که این سوره را بخواند و در هر جمعه تکرار کند، خداوند کار او را به سعادت ختم می کند و در بهشت برین با انبیاء و مرسلین است.

از پیامبر گرامی اسلام صلی الله علیه وآله وسلم در فضیلت این سوره نقل شده است: هر کس سوره مؤمنون را قرائت نماید فرشتگان الهی او را به راحتی و آسایش در روز قیامت و دستیابی به آنچه مایه چشم روشنی آنها هنگام نزول فرشته مرگ باشد، بشارت می دهند.
امام صادق علیه السلام نیز در این باره فرموده است: اگر کسی سوره مؤمنون را تلاوت کند خداوند آخر کار او را به سعادت و خوشبختی ختم می کند و اگر همواره در روزهای جمعه بر قرائت سوره «مؤمنون» مداومت داشته باشد جایگاه او در منزل فردوس خواهد بود.
از نبی اکرم صلی الله علیه وآله و سلم منقول است: هر کس سوره مؤمنون را در روز جمعه بخواند و به این امر مداومت نماید منزل او در فردوس اعلاء با پیامبران مرسل باشد و نیز فرمودند: اول و آخر این سوره از گنجهای بهشت است.

خواص سوره مومنون,خواص سوره مومنین,خواص خواندن سوره مومنون

خواص وفضیلت سوره مومنون

خواص سوره مومنون

ترک اعتیاد به خوردن مشروبات

 از پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله وسلم روایت شده: اگر سوره مؤمنون را نوشته و بر شخصی که شرب خمر می کند آویخته یا همراه کنند، شراب را بد دانسته و به آن نزدیک نمی شود.

همچنین از امام صادق علیه السلام روایت شده: اگر شبانه روز سوره مؤمنون را نوشته و در پارچه سفیدی گذاشته و بر مشروب خوار بیاویزند یا همراه او بگذارند، دیگر مشروب نمیخورد و دشمن آن می شود.

محتواى سوره مؤمنون

به نقل از آکاایران : این سوره چنانکه از نامش پیدا است بخش مهمى از آن سخن از اوصاف برگزیده مؤمنان است .

سپس بحث‏هائى در زمینه اعتقاد و عمل بیان مى‏کند که تکمیل کننده آن صفات مى‏باشد .

روی هم رفته مجموع مطالب این سوره را مى‏توان به چند بخش تقسیم کرد :

بخش اول - که از آیه قد افلح المؤمنون آغاز می شود تا چندین آیه بعد بیانگر صفاتى است که مایه فلاح و رستگارى مؤمنان است و خواهیم دید این اوصاف آنقدر حساب شده و جامع است که جنبه‏هاى مختلف زندگى فردى و اجتماعى را تحت پوشش خود قرار مى‏دهد .

و از آنجا که خمیر مایه همه آنها ایمان و توحید است

 بخش دوم - به نشانه‏هاى مختلف خداشناسى ، و آیات افاقى و انفسى پروردگار در پهنه عالم هستى ، اشاره کرده ، و نمونه‏هائى از نظام شگرف عالم آفرینش را در آسمان و زمین و آفرینش انسان و حیوانات و گیاهان بر مى‏شمارد .

خواص سوره مومنون,خواص سوره مومنین,خواص خواندن سوره مومنون

خواص خواندن سوره مومنون

سوره مؤمنون

بخش سوم - به شرح سر گذشت عبرت‏انگیز جمعى از پیامبران بزرگ همچون نوح ، هود ، موسى ، عیسى (علیهم‏السلام) پرداخته فرازهائى از زندگى آنها را بیان مى‏کند .

بخش چهارم - روى سخن را به مستکبران کرده ، و با دلائل منطقى و گاه با تعبیرات تند و کوبنده به آنها هشدار مى‏دهد ، تا دلهاى آماده به خود آید و راه بازگشت به سوى خدا را پیدا کند .

گردآوری: بخش دین واندیشه آکاایران

گردآوری توسط بخش دعا و شرایط دعا کردن سایت آکاایران
سوره مومنون

مومنون؛ فضیلت و خواص سوره مومنون، 023

مومنون؛ فضیلت و خواص سوره مومنون، 023 آثار و برکات سوره مومنون؛ فضایل و خواص سوره مومنون؛ فضایل سوره مومنون؛ فضایل و خواص سوره های قرآن در آکا ایران مذهبی - مجله ا
تبلیغات