در این بخش از سایت آکاایران مطالبی درمورد زیارت اموات را برای شما آماده کرده ایم ، امیدواریم که مورد توجه شما قرار گیرد.

به نقل از آکاایران: رسول خدا (صلی الله علیه و آله) فرمودند: هر کس مصیبت دیده ای را دلداری دهد پاداشی همانند مصیبت دیده دارد، بی آنکه خدا از اجر صاحب عزا چیزی بکاهد.

زیارت اموات,زیارت اموات در روز جمعه,زیارت اموات در شب

زیارت اموات در روز جمعه

 زیارت اموات

آکاایران: در خصوص لزوم تسلیت به بازماندگان اموات و زیارت آنها مطالبی را از کتاب ارزشمند "مفاتیح الحیاة" اثر ایت الله جوادی آملی مرور می کنیم:

بازماندگان میت نیازمند یاری و آرامش روحی اند و قبل از همه خدا به مصیبت دیدگان تسلی داده و فرموده است: "و صابران را بشارت ده؛ آنان که هر گاه مصیبتی بر آنان وارد می شود می گویند:" انّا لله و انا الیه راجعون"؛ همان کسانی که درودهای خدا و رحمت او بر ایشان است و همانان اند که هدایت یافته اند".(1)

لزوم تسلیت (دلداری)

امام صادق(علیه السلام) فرمودند: دلداری لازم پس از خاکسپاری است.(2)

حضور: امام صادق (علیه السلام) فرمود: برای تسلیت همین بس که مصیبت دیده تو را (در مراسم) ببیند.(3)

دلداری زبانی: امام صادق (علیه السلام) نزد مصیبت دیدگانی رفتند و فرمودند: خدا ضعف شما را جبران کند به شما دلداری نیکو دهد و درگذشته شما را رحمت کند؛ آن گاه برگشت. (4)

اطعام مصیبت دیده: امام صادق (علیه السلام) فرمودند: پس از شهادت جعفر بن ابی طالب رسول خدا (صلی الله علیه و آله) به فاطمه (سلام الله علیها) فرمان داد تا همراه زنان نزد همسرش اسماء بنت عمیس بروند و نزد وی بمانند و سه روز برای او غذا بپزند.(5)

امام صادق (علیه السلام) فرمودند: سزاوار است همسایگان مصیبت دیده، به جای او سه روز اطعام کنند.(6)

امیر مومنان (علیه السلام) فرمودند: مردگانتان را زیارت کنید زیرا آنان به زیارت شما شادمان می شوند و نزد قبر پدر و مادر با دعایی که برای آن دو می کنید، حاجت بخواهید

 

پاداش تسلیت

رسول خدا (صلی الله علیه و آله) فرمودند: هر کس مصیبت دیده ای را دلداری دهد پاداشی همانند مصیبت دیده دارد، بی آنکه خدا از اجر صاحب عزا چیزی بکاهد.(7)

ابراهیم از پروردگارش پرسید: ای پروردگار من! ... پاداش آن که غمدیده ای را برای رضای تو به صبر وارد چیست؟ فرمود: وی را لباسی از ایمان می پوشانم که با آن در بهشت ماوا گزیند و با آن از آتش در امان بماند.(8)

رسول خدا (صلی الله علیه و آله) فرمودند: کسی که غمدیده ای را دلداری دهد در قیامت حله ای بر وی پوشانده می شود که مایه آراستگی اوست.(9)

امیرمومنان(علیه السلام) فرمودند: کسی که فرزند مرده ای را تسلیت دهد خدا او را در سایه عرشش جای دهد در روزی که سایه ای جز آن سایه نیست. (10)

توصیه به زیارت اموات: رسول خدا (صلی الله علیه و آله) فرمودند: مردگانتان را زیارت کنید و بر آنان درود فرستید که آنان برای شما عبرت هستند.(11)

امام صادق(علیه السلام) فرمودند: هر مسلمانی عمل صالحی را به نیابت مرده ای انجما دهد پاداش آن برای او دوچندان می شود و خدا میت را هم از این عمل بهره مند می سازد

 

امیر مومنان (علیه السلام) فرمودند: مردگانتان را زیارت کنید زیرا آنان به زیارت شما شادمان می شوند و نزد قبر پدر و مادر با دعایی که برای آن دو می کنید، حاجت بخواهید. (12)

نهی از زیارت شبانه اموات: رسول خدا (صلی الله علیه و آله) فرمودند: ای اباذر!... قبرها را زیارت کن تا به یاد آخرت باشی؛ ولی شبانه به زیارت آنها نرو.(13)

نکته: البته رجحان طلب آمرزش برای اموات هنگام عبور شبانه از قبرستان همچنان محفوظ و ثابت است.

تعادل در زیارت مردگان: امام رضا (علیه السلام) فرمودند: هیچ مومنی نیست که قبر مومنی را زیارت کند و هفت بار نزد او سوره قدر را بخواند جز اینکه خدا او و صاحب قبر را بیامرزد.(14)

پاداش دعا برای مردگان: امام صادق (علیه السلام) فرمودند: هر کس در شب جمعه برای ده نفر از برادران مرده اش دعا کند خدا بهشت را برایش واجب می کند.(15)

پاداش نیابت از مردگان: امام صادق(علیه السلام) فرمودند: هر مسلمانی عمل صالحی را به نیابت مرده ای انجام دهد پاداش آن برای او دو چندان می شود و خدا میت را هم از این عمل بهره مند می سازد.(16)

 

پی نوشت ها:

1. بقره، آیات 155 – 157

2. الکافی، ج3، ص 204

3. الفقیه، ج1، ص 174

4. همان

5. المحاسن، ج2، ص 419

6. الفقیه، همان

7. الکافی، همان، ص 205

8. مسکن الفواد، ص 116

9. الکافی، همان

10. الکافی، همان، ص 227

11. تنبیه الخواطر و نزهه النواظر، ج1، ص 288

12. الکافی، همان، ص230

13. شرح نهج البلاغه، ابن ابی الحدید، ج18، ص 323

14. الفقیه، ج1، ص 181

15. مستدرک الوسائل، ج6، ص 73

16. الفقیه، همان، ص 185

گردآوری: بخش دین واندیشه آکاایران

گردآوری توسط بخش اخلاق و عرفان اسلامی سایت آکاایران
زیارت اموات در روزهای خاص

زیارت اموات در روزهای خاص

گاهی اوقات از خود می پرسم چرا روزهای خاصی برای زیارت اموات تعیین شده است و مگر روح در قبر حضور دارد؟ برای یافتن پاسخ خود به سراغ روایات رفته و چنین یافتم که در روایات گوناگونی،
تبلیغات