در این بخش از سایت آکاایران مطالبی درمورد نذری دادن را برای شما آماده کرده ایم ، امیدواریم که مورد توجه شما قرار گیرد. 

به نقل از آکاایران: عمل به نذر و وفای به آن در هر صورت لازم است و مکلف باید طبق آن عمل کند؛ البته اگر به صورت صحیح و با تمام شرایط باشد، و از جمله شرایط این است که صیغه خوانده شود.

احکام نذری دادن,احکام نذری,احکام نذری دادن

حکم نذر فراموش شده

آکاایران: احکام نذری دادن در روز عاشورا و تاسوعا

بنا به گزارش آکاایران : اگر کسی نذر کند که در روز تاسوعا و عاشورا در حسینیه یا مسجدی به عزاداران غذا بدهد، آیا می تواند پول آن را به مصرف دیگر برساند؟

از جمله شرایط نذر این است که صیغه نذر خوانده شود. البته لازم نیست به عربی باشد، بلکه اگر معنای صیغه عربی را برساند، کافی است. پس اگر بگوید: چنانچه حاجت من برآورده شود «برای خدا بر من (لازم) است که هزار تومان به فقیر بدهم یا در شب یا روز عاشورا در فلان حسینیه به عزاداران غذا بدهم » نذر او صحیح است.
چنانچه اصل نذر بدین صورت انجام شود، به هر کیفیتی که نذر کرده، باید به جا آورد ونمی تواند پول آن را بدهد . اگر در نذر شرط کرده باشد که سفره ابوالفضل را مثلا در منزل بگیرد یا در مسجد یا در حسینیه یا به عزاداران غذا بدهد ، باید به همین شکل عمل شود.
اگر در آن مکان نیازی به غذا نبود یا دیگران نیز غذا تهیه کرده بودند، می توان غذا یا نذر را در جای دیگری که مجلس عزای حضرت اباعبدالله(ع) برقرار است، به مصرف رساند .
اگر صیغه نذر طبق شرایط نباشد، آن نذر اعتبار ندارد، ولی می تواند به دلخواه خود با توجه به عهد و نیتی که کرده، گوسفندی قربانی کند یا کار خیر دیگری انجام دهد یا غذایی به عزاداران بدهد .

نکته مهم:
باید در نذرها سعی کنیم که محدودة وسیع در نظر گرفته شود و با ذکر قید و شرط، خود را در محدودیت قرار ندهیم یا عملاً نذر را بی فایده یا با فایدة اندک نکنیم، یا مال را در معرض تلف و ضایع شدن قرار ندهیم، مثلاً به جای نذر کردن چیز خاص، در مکان و زمان خاص و ...، نذر کنیم که آن را در مجالس امام حسین(ع) خرج کنیم. با این نذر، محدودة عمل به نذر وسیع می شود و در هر جا و زمانی که مناسب تر است، مصرف می شود و مشکلاتی که در سؤال فرض شده، پبش نمی آید.
از نظر ثواب نیز نه تنها تفاوت نخواهد کرد، بلکه چه بسا به جهت مصرف شده در جای بهتر و لازم تر، ثواب آن بیشتر باشد.

توضیح المسائل مراجع، ج 2، ص 541، مسئلة 2641. 

گردآوری: بخش دین و اندیشه آکاایران


شما احتمالا با جستجوی کلمات زیر وارد مقاله شده اید چنانچه مطلب مرتبط با جستجوی شما نبوده همان کلمه را در جستجوی سایت وارد کنید

حدیث درباره پرداخت نذری , احکام روزه نذری , نذری عاشورا

احکام نذری دادن در روز تاسوعا و عاشورا

احکام نذری دادن در روز تاسوعا و عاشورا

احکام شرعی نذری, احکام نذری, سوالت سرعی نذری, صیغه نذریاحکام نذری دادن در روز تاسوعا و عاشورا احکام نذری دادن در روز تاسوعا و عاشورااگر کسی نذر کند که در روز تاسوعا و عاشورا در ح
تبلیغات