در این بخش از سایت آکاایران مطالبی درمورد اصول دین اسلام را برای شما آماده کرده ایم ، امیدواریم که مورد توجه شما قرار گیرد.

به نقل از آکاایران: ارکان اسلام به مجموعه ای از پایه ها و اعمال اسلامی گفته می شود که شرط پذیرش اسلام برای یک مسلمان است.

اصول دین,اصول دین چیست,اصول دین را نام ببرید

اصول دین به اعتقاد شیعه

اصول دین

آکاایران: اصول دین پایه های اعتقادی دین است که به اعتقاد شیعیان نخست باید به آن ها ایمان آورد و سپس به فروعی که از آن بر خواسته است پای بند بود. اصول دین مربوط به اعتقاد است و فروع دین مربوط به عمل. اصول دین از نظر اهل سنت، توحید، نبوت و معاد, و از نظر شیعه عدل وامامت نیز اضافه می گردد پایه های اعتقادی ادیان را شامل می شود؛ و در زبان ها، زمان ها و اقوام مختلف صور متفاوتی به خود گرفته است. اُصول ِ دین  (در مقابل  فروع دین) ، اعتقادات پایه ای دین اسلام که باور به آنها شرط مسلمان بودن است. اصول دین، تحقیقی است نه تقلیدی بدین معنا که شخص باید خود با تحقیق و تفکر به آنها برسد نه با تقلید و دنباله روی از دیگران. براساس مذهب شیعه، آموزه های اصول دین اسلام پنج تا است که شامل توحید، نبوت، معاد، عدل و امامت می شود که بنابر نظر شیعه، کسی که به دو اصل اخیر باور ندارد، شیعه محسوب نمی گردد.

ارکان شیعیان

شیعیان ارکان را به دو دسته اصلی و فرعی تقسیم می کنند. اصول بر مبنای اصول عقیدتی ست و فروع بر مبنای اعمال واجب. اعتقاد به اصول شرط پذیرش دین و مذهب اند اما انجام فروع شرط لازم برای مسلمان بودن نیست.

اصول دین شیعه به ترتیب از قرار زیرند:

1- توحید : به معنای یگانگی خداوند متعال است.

2- عدل : به معنای آن است که افعال خداوند متعال از سر دادگری و شایستگی است و به هیچ کس ستم نمی کند و هر چیزی را در جای خویش نگه می دارد و با هر موجودی، چنانکه شایسته است رفتار می کند.

3- نبوت : به معنای پیامبری محمد بن عبدالله و دیگر پیامبران الهی است.

4- امامت : بدین معنا که پس از پیامبر اسلام دوازده امام معصوم منصب خلافت و امامت را بر عهده دارند و آنان منصوب خداوند متعال اند.

5- معاد : به معنای آن است که روزی همه مکلفان برای بازخواست و حساب در پیشگاه الهی گرد هم می آیند و هر کس به پاداش و کیفر خویش می رسد. (قیامت)

گردآوری: بخش دین واندیشه آکاایران


شما احتمالا با جستجوی کلمات زیر وارد مقاله شده اید چنانچه مطلب مرتبط با جستجوی شما نبوده همان کلمه را در جستجوی سایت وارد کنید

اصول دین اسلام از دید اهل سنت , اصول دین از دیدگاه اهل سنت , توضیح هر یک از فروع دین , پنج اصول دین اسلام , اصول دين به ترتيب , از اصول دین شیعه , تعریف اصول دین , تعریف اصول دین , اصل دین داری

تبلیغات