غربت پیروان اهل بیت (ع)

آکاایران: غربت پیروان اهل بیت (ع)

آکاایران: تاریخ: شنبه 1395/10/25
شارح : محمد محمدی ری شهری
مدت:

علل الشرائع : حدّثنا محمّد بن موسى بن المتوکل رحمه اللَّه علیه ، قال : حدّثنا علىّ بن الحسین السعد آبادى ، عن أحمد بن أبى عبد اللَّه ، عن عبد العظیم بن عبد اللَّه الحسنى ، عن سلیمان بن سفیان ، عن صباح الحذّاء ، عن یعقوب بن شعیب ، قال :

به گزارش آکاایران: قالَ لى أبو عَبدِ اللَّهِ علیه السلام : مَن أشَدُّ النّاسِ عَلَیکُم ؟ فَقُلتُ : کُلُّ النّاسِ !

فَأعادَها عَلَىَّ . فَقُلتُ : کُلُّ النّاسِ! فَقالَ : أتَدرى لِمَ ذاکَ ؟ قُلتُ : لا أدرى !

قالَ : إنَّ إبلیسَ دَعاهمُ فَأَجابوه وأَمَرَهُم فَاَطاعوه ، ودَعاکُم فَلَم تُجیبوا وأَمَرَکُم فَلَم تُطیعوا ، فَأَغرى بِکُمُ النّاسَ . [۱]

ترجمه

حضرت عبد العظیم علیه السلام - به سند خود - : یعقوب بن شعیب گفت: امام صادق علیه السلام به من فرمود : «دشمن ترین مردم نسبت به شما چه کسانى هستند؟».

گفتم : همه مردم !

امام علیه السلام این سخن را تکرار کرد .

گفتم : همه مردم !

فرمود : «مى دانى چرا با شما دشمنى مى کنند؟» .

گفتم: نمى دانم.

فرمود : «علّتش این است که شیطان، آنها را دعوت کرد و آنها اجابتش کردند و به آنها دستور داد و آنها اطاعتش کردند ؛ ولى شما را دعوت کرد و شما اجابتش نکردید و به شما دستور داد و شما اطاعتش نکردید . به همین دلیل، آنها را بر ضدّ شما برانگیخت» .

شرح

براى توضیح این حکمت، نکات زیر قابل توجّه است :

۱ . این روایت به روشنى نشان مى دهد که حتّى در دوران امامت امام صادق علیه السلام که دوران شکوفایى مکتب تشیّع بوده ، توده مسلمانان ، با پیروان اهل بیت علیهم السلام برخورد خوبى نداشته اند و در واقع، آنها در جامعه اسلامى غریب بوده اند ، و این رویداد ، به معناى غربت اسلام ناب در جامعه اسلامى است .

۲ . غربت اسلام ناب در جامعه اسلامى ، پدیده اى است که طبق احادیث شیعه و اهل سنّت، پیامبر خدا صلى اللَّه علیه و آله آن را پیش بینى کرده و از هواداران آن ، تمجید نموده است . متن حدیث، چنین است :

إنَّ الإِسلامَ بَدَأَ غَرِیباً وسَیَعودُ غَریباً کما بَدأَ ، فَطوبى لِلغُرَباءِ . [۲]

اسلام، غریبانه آغاز شد و به زودى همچون ابتداى خود ، غریب خواهد شد . پس خوشا به حال غریبان !

۳ . یکى از اقدامات شیطان براى پیشگیرى از گسترش اسلام ناب ، ایجاد اختلاف در جامعه اسلامى و تحریک دیگران بر ضدّ پیروان اهل بیت علیهم السلام است .

۴ . معیار شناخت حق و باطل ، دلایل و نشانه هایى است که حق را اثبات مى کنند، نه کثرت و قلّت هواداران .[۳]بنا بر این ، وقتى کسى حق را تشخیص داد ، نباید از کم بودن هواداران آن وحشت نماید ، چنان که از امیر مؤمنان علیه السلام روایت شده که فرمود :

أیُّها النّاسُ ! لا تَسْتَوحِشوا فى طریقِ الهُدى لِقلّةِ أهلِهِ ، فإنَّ النّاسَ اجْتَمَعوا على مائدةٍ شِبَعُها قصیرٌ، و جُوعُها طویلٌ . [۴]

اى مردم! در راه راست ، به دلیل شمار اندک رهروان آن ، احساس تنهایى نکنید ؛ زیرا مردم بر سفره اى گرد آمده اند که سیرى آن ، کوتاه مدّت و گرسنگى اش طولانى است . امام علیه السلام در این سخن نورانى به پیروان حق توصیه مى فرماید که مبادا اندک بودن افراد حق مدار و غربت آنها در دنیا، سبب شود که به باطل گرایش پیدا کنند ؛ زیرا سفره لذّات دنیوىِ هواداران باطل ، به زودى جمع خواهد شد و براى همیشه گرفتار پیامدهاى این لذّات زودگذر خواهند بود ، چنان که غربت هواداران حق به پایان خواهد رسید و از برکات صبر و تحمّل خود در راه حق براى همیشه بهره مند خواهند شد .


[۱]علل الشرائع : ج ۲ ص ۵۹۸ .

[۲]کنز العمّال : ح ۱۱۹۲ .

[۳]ر . ک : میزان الحکمة : ج ۳ ص ۱۵۶ «معیار شناخت حق» .

[۴]بحار الأنوار : ج ۶۷ ص ۱۵۸ ح ۱ .

.

منبع : hadith.ir

تبلیغات