در این مقاله از سایت آکاایران مطلبی در مورد گریه از بیم خدا ارائه شده است ، همچنین برای مشاهده مقالات بیشتر در دسته احادیث و روایات از سایت دین و زندگی آکاایران مقالات بیشتری را مشاهده نمایید

گریه از بیم خدا

آکاایران: گریه از بیم خدا

آکاایران: تاریخ: سه شنبه 1395/10/28
شارح : محمد محمدی ری شهری
مدت:

الأمالى للصدوق : حدّثنا علیّ بن أحمد ، قال : حدّثنا محمّد بن أبى عبد اللَّه الکوفی ، عن سهل بن زیاد الآدمیّ ، عن عبد العظیم بن عبد اللَّه الحسنی ، عن علیّ بن محمّد بن علیّ بن موسى بن جعفر بن محمّد بن علیّ بن الحسین بن علیّ بن أبى طالب علیهم السلام ، قال :

به گزارش آکاایران: لَمّا کَلَّمَ اللَّهُ عزّ وجلّ موسى بنَ عِمرانَ علیه السلام ... قالَ : إلهى ! فَما جَزاءُ مَن دَمِعتَ عَیناهُ مِن خَشیَتِکَ ؟

قالَ : یا موسى ! أقِى وَجهَهُ مِن حَرِّ النّارِ ، واُومِنُهُ یَومَ الفَزَعِ الأَکبَرِ . [۱]

ترجمه

حضرت عبد العظیم علیه السلام : امام هادى علیه السلام فرمود : «هنگامى که خداوند با موسى بن عمران علیه السلام سخن مى گفت ، موسى گفت : خدایا ! پاداش کسى که از خوف تو گریه کند، چیست ؟ فرمود : اى موسى ! چهره او را از آتش، نگهدارى خواهم کرد و او را از وحشت روز قیامت، ایمن خواهم ساخت» .

شرح

براى تبیین و تفسیر مقصود از «بیم داشتن از خدا و گریستن از خوف او»، توجّه به این نکات ، ضرورى است :

۱ . خداوند متعال، زیبایى و جمال مطلق است . بنا بر این، موجودى ترسناک نیست؛ بلکه به عکس، زیبا و دوست داشتنى است . آنچه ترسناک است، مقام عدل خداوند و مجازات او در برابر کارهاى زشت و نارواست . از این رو، قرآن، بهشت جاوید را از آنِ کسانى مى داند که از مقام پروردگار خود بترسند.[۲]بر این اساس، ترس از خدا در واقع، ترس از گناهان و کارهاى زشت است .[۳]از این رو، امام على علیه السلام تأکید مى فرماید:

لا یَرْجُوَنَّ أحَدٌ مِنکُم إلّا رَبَّهُ ، و لا یَخافَنَّ إلّا ذَنْبَهُ.[۴]

هیچ یک از شما نباید جز به پروردگار خویش امید بندد و جز از گناه خویش بترسد .

۲ . گریه از ترس مجازات الهى، نشانه نهایت پشیمانى از گناهان و توبه حقیقى است و سبب مى شود که گنهکار مجدّداً مرتکب گناه نشود . از امیر مؤمنان علیه السلام نقل شده که فرمود:

البُکاءُ مِن خَشیَةِ اللَّهِ مِفتاحُ الرَّحمةِ.[۵]

گریستن از ترس خدا، کلید رحمت است .

و بدین سان بر اساس حدیثى که در متن آمده ، گریستن از خوف خداى سبحان، موجب امنیت و آرامش در روز قیامت - که به خاطر شدّت ترسناک بودنش، «ترسناک ترین روز» نامیده شده - ، مى گردد.

در حدیثى دیگر از پیامبر خدا صلى اللَّه علیه و آله نقل شده که فرمود:

مَن خَرَجَ مِن عَینَیهِ مِثلُ الذُّبابِ مِن الدَّمْعِ مِن خَشیَةِ اللَّهِ آمَنَهُ اللَّهُ بهِ یَومَ الفَزَعِ الأکبَرِ.[۶]

هر کس از ترس خدا به اندازه مگسى اشک از چشمش خارج شود، خداوند، او را در آن روزِ ترس بزرگ ایمن مى گرداند .

۳ . از آن جا که حسنات ابرار، سیّئات مقرّبان اند، توبه از گناهان، براى همگان ضرورى است .[۷]چیزى که هست، ابرار از بیم مجازات دوزخ گریه مى کنند و مقرّبان از بیم مجازات جدایى از محبوب مطلق،[۸]و از این رو بیم از خدا، ویژه عالمان حقیقى و دانشمندان راستین است.[۹]

در حدیثى از پیامبر خدا صلى اللَّه علیه و آله آمده که به ابو ذر فرمود:

یا أبا ذَرٍّ ! مَن اُوتِىَ مِنَ العِلمِ ما لا یُبکیهِ لَحَقیقٌ أن یَکونَ قَد اُوتِىَ عِلماً لا یَنفَعُهُ، لِأَنَّ اللَّهَ نَعَتَ العُلَماءَ فَقالَ عزّ وجلّ :(إِنَّ الَّذِینَ أُوتُواْ الْعِلْمَ مِن قَبْلِهِ إِذَا یُتْلَى عَلَیْهِمْ یَخِرُّونَ لِلْأَذْقَانِ سُجَّدًا * وَ یَقُولُونَ سُبْحَنَ رَبِّنَا إِن کَانَ وَعْدُ رَبِّنَا لَمَفْعُولًا * وَ یَخِرُّونَ لِلْأَذْقَانِ یَبْکُونَ وَ یَزِیدُهُمْ خُشُوعًا). [۱۰]

اى ابو ذر! به هر کس دانشى داده شود ، ولى [ از بیم خدا ] نگرید ، دانشى بى سود داده شده است ؛ زیرا خداى عزّ وجلّ دانشمندان را توصیف نموده و فرموده است : (بى گمان ، کسانى که پیش از [نزول ]آن ، دانش یافته اند ، چون این کتاب بر آنان خوانده شود ، سجده کنان به رو در مى افتند و مى گویند : «منزّه است پروردگار ما که بى گمان ، وعده پروردگار ما انجام شدنى است» و به رو در مى افتند و مى گریند و بر فروتنى آنها افزوده مى شود) .

و بر این اساس، هر چه معرفت انسان نسبت به خداوند سبحان بیشتر شود، بر خوف و خشیت او افزوده مى گردد.[۱۱]


[۱]الأمالى ، صدوق : ص ۲۷۶ ح ۳۰۷ ، بحار الأنوار : ج ۹۰ ص ۳۲۸ . نیز ، ر . ک : همین کتاب : ح ۹۲ .

[۲]( وَ لِمَنْ خَافَ مَقَامَ رَبِّهِ جَنَّتَانِ ؛ براى کسى که از مقام پروردگار خود بترسد، دو بهشت است) (الرحمن : آیه ۶۱) و (ذَ لِکَ لِمَنْ خَافَ مَقَامِى وَ خَافَ وَعِیدِ ؛ این [یارى الهى ] براى کسى است که از مقام من بترسد و از تهدید من بیم داشته باشد) (ابراهیم : آیه ۱۴) .

[۳]ر.ک: میزان الحکمة : ج ۳ ص ۵۲۳ «تفسیر ترس».

[۴]نهج البلاغة : حکمت ۸۲ .

[۵]غرر الحکم : ح ۲۰۵۱ .

[۶]بحار الأنوار : ج ۹۳ ص ۳۳۶ ح ۳۰ .

[۷](وَ تُوبُواْ إِلَى اللَّهِ جَمِیعًا أَیُّهَ الْمُؤْمِنُونَ لَعَلَّکُمْ تُفْلِحُونَ) (نور: آیه ۳۱).

[۸]وَهَبنِى یا إلهِى صَبَرتُ عَلى عَذابِکَ فَکَیفَ أصبِرُ عَلى فِراقِکَ (دعاى کمیل).

[۹](إِنَّمَا یَخْشَى اللَّهَ مِنْ عِبَادِهِ الْعُلَمَؤُاْ) (فاطر: آیه ۲۸) .

[۱۰]مکارم الأخلاق : ج ۲ ص ۳۶۷ ح ۲۶۶۱ عن أبى ذرّ .

[۱۱]ر.ک: دانش نامه عقاید اسلامى: ج ۲ ص ۳۳۱ (معرفت شناسى / بخش چهارم / فصل سوم : آثار دانش / بیم از خدا) .

.

منبع : hadith.ir

گریه از بیم خدا گردآوری توسط بخش احادیث و روایات، احکام دین سایت آکاایران
تبلیغات