درود بر پیامبر خدا صلی الله علیه و آله

در این مقاله از سایت آکاایران مطلبی در مورد درود بر پیامبر خدا صلی الله علیه و آله ارائه شده است ، همچنین برای مشاهده مقالات بیشتر در دسته احادیث و روایات از سایت دین و زندگی آکاایران مقالات بیشتری را مشاهده نمایید

آکاایران: درود بر پیامبر خدا صلی الله علیه و آله

آکاایران: تاریخ: سه شنبه 1395/10/28
شارح : محمد محمدی ری شهری
مدت:

علل الشرائع : حدّثنا أحمد بن محمّد الشیبانى ، قال : حدّثنا محمّد بن أحمد الأسدى الکوفى، عن سهل بن زیاد الآدمى ، عن عبد العظیم بن عبد اللَّه الحسنى ، قال :

به گزارش آکاایران: سَمِعتُ عَلِیَّ بنَ مُحَمَّدٍ العَسکَرِیَّ علیه السلام یَقولُ : إنَّمَا اتَّخَذَ اللَّهُ عزّ وجلّ إبراهیمَ خَلیلاً لِکَثرَةِ صَلاتِهِ عَلى مُحَمَّدٍ وأهلِ بَیتِهِ صَلَواتُ اللَّهِ عَلَیهِم. [۱]

ترجمه

حضرت عبد العظیم علیه السلام : از امام هادى علیه السلام شنیدم که مى فرمود : «خداوندعزّ وجلّ ، ابراهیم را از این جهت براى خود دوست گرفت که او به محمّد و اهل بیت ایشان - که درودهاى خداوند بر ایشان باد - بسیار صلوات مى فرستاد» .

شرح

لقب «خلیل»، یکى از لقب هاى ابراهیم علیه السلام است که خداوند سبحان، خود، آن را به او عنایت کرده است . در قرآن کریم مى خوانیم:

(وَاتَّخَذَ اللَّهُ إِبْرَ هِیمَ خَلِیلاً.[۲]و خدا ابراهیم را به دوستى خود، انتخاب کرد) .

از این رو، در میان انبیا، ابراهیم علیه السلام به «خلیل الرحمن (دوست خداى مهربان)» معروف گردیده است.

تردیدى نیست که این اقدام خداوند منّان، فاقد حکمت نیست؛ امّا حکمت آن چیست؟ در احادیث اهل بیت علیهم السلام، پاسخ هاى متعدّدى به این پرسش داده شده است:

اوّل . ابراهیم علیه السلام دیگران را اطعام مى کرد و هنگامى که مردم در خواب بودند، نماز مى خواند . از پیامبر خدا صلى اللَّه علیه و آله نقل شده که فرمود:

مَا اتَّخَذَ اللَّهُ إبراهیمَ خَلیلاً إلّا لإطعامهِ الطَّعامَ ، وصَلاتِهِ باللَّیلِ والنّاسُ نِیامٌ.[۳]

خداوند، ابراهیم را خلیل (دوستِ) خود نگرفت، مگر براى آن که اطعام مى کرد و شب هنگام که مردم خواب بودند، نماز مى گزارد.

دوم . ابراهیم علیه السلام داراى این ویژگى بود که به هیچ نیازمندى، پاسخ منفى نمى داد و از هیچ کس چیزى نمى خواست . از امام باقر علیه السلام نقل شده که فرمود:

اِتَّخَذَ اللَّهُ عزّ وجلّ إبراهیمَ خَلیلاً لأ نّهُ لَم یَرُدَّ أحَداً ، ولَم یَسألْ أحَداً غیرَ اللَّهِ عزّ وجلّ.[۴]

خداوندعزّ وجلّ ، ابراهیم را خلیل [خود] قرار داد؛ چون دست رد به سینه هیچ حاجتخواهى نزد و از هیچ کس هم جز خداوندعزّ وجلّ چیزى نخواست.

سوم . ابراهیم علیه السلام بسیار سجده مى کرد . نقل شده که امام صادق علیه السلام در پاسخ شخصى که از ایشان پرسید: «چرا خداوندعزّ وجلّ ابراهیم را به عنوان خلیل انتخاب کرد؟»، فرمود :

لِکَثَرةِ سُجودِهِ عَلَى الأَرضِ.[۵]

زیرا او بسیار بر زمین سجده مى کرد .

چهارم . ابراهیم علیه السلام بسیار بر محمّد و خاندان او، درود مى فرستاد.

راوى این حدیث، حضرت عبد العظیم علیه السلام از امام هادى علیه السلام است ، آنطور که گذشت .

گفتنى است که همه این احادیث را مرحوم شیخ صدوق رحمه اللَّه علیه در علل الشرائع آورده است، و تعارضى میان آنها موجود نیست؛ زیرا انتخاب ابراهیم علیه السلام به عنوان «خلیل و دوست خداى سبحان» دلایل مختلفى داشته که در هر حدیثى، به یک و یا چند دلیل آن، اشاره شده است.


[۱]علل الشرائع : ص ۳۴ ح ۳ ، بحار الأنوار : ج ۹۱ ص ۵۴ ح ۲۳ .

[۲]نساء : آیه ۱۲۵ .

[۳]علل الشرائع : ص ۳۵ ح ۴ .

[۴]علل الشرائع : ص ۳۴ ح ۲ .

[۵]علل الشرائع، ص ۳۴ ح ۱ .

.

منبع : hadith.ir

درود بر پیامبر خدا صلی الله علیه و آله گردآوری توسط بخش احادیث و روایات، احکام دین سایت آکاایران

اخبار اکاایران

اخرین مطالب آکاایران

تبلیغات