آکاایران: مجموعه: اخبار فرهنگی و هنری
تاریخ انتشار : چهارشنبه, 17 مرداد 1397 12:54

 درباره آلبوم «فروغ» اثر علیرضا قربانی

آکاایران: درباره آلبوم «فروغ» اثر علیرضا قربانی

شنیدن صدای علیرضا قربانی از گذشته برایم جذاب بوده است، این علاقه مندی صرفا به دلیل کیفیت هنری این آوازه خوان نیست، قربانی جدا از تبحر در اجرای آواز از اخلاق هنری و اجتماعی والایی برخوردار است و همین امر نیز باعث شده تا نام او به عنوان یکی از هنرمندان محبوب موسیقی مطرح شود. او با آثاری که اجرا کرده جدای از آنکه علاقه اش به آثار ارکسترال را نشان داده، ثابت کرده است که توانایی اجرا در ساز بندی ایرانی و غربی را دارد و همین شاخصه باعث شده تا جدای از اجرای موسیقی ردیف دستگاهی، بسیاری از مجموعه‎های آهنگسازی شده برای موسیقی ایرانی در قالب ارکسترال را نیز به خوبی اجرا کند.

 

قربانی در طی فعالیت هنری اش با هنرمندان بزرگ بسیاری همکاری مثبت داشته که ماحصل آن تولید نزدیک به ٢٠ آلبوم موسیقی و اجرای آواز برای حدود ١٥ موسیقی فیلم است. در این میان برخی آثار همچون اشتیاق به آهنگسازی استاد فرهاد فخرالدینی که به عنوان نخستین اثر ارکستر ملی ایران مطرح شد، مورد توجه و تحسین بسیاری از کارشناسان موسیقی قرار گرفت و باعث معرفی او به جامعه موسیقی شد گرچه برخی دیگر از آثار وی نیز مورد انتقاد اهالی موسیقی قرار گرفت. با این حال فعالیت هنری این آوازخوان شهیر دارای فرازونشیب های چندانی نبوده و در عین حال که از کارنامه درخشان و مثبتی برخوردار است، در مقایسه با بسیاری دیگر گزیده کارتر عمل کرده است.

 

همکاری نزدیک او با سامان صمیمی، نوازنده و آهنگساز جوان موسیقی ایرانی در این سال ها منجر به تولید چند آلبوم موسیقی و اجرای کنسرت های متعدد در داخل و خارج از کشور شده است. صمیمی که از سال های قبل قربانی را در مقام نوازنده آلبوم ها همراهی کرده و بعدها در قالب گروه های موسیقی کنسرت های متعددی در داخل و خارج از کشور را اجرا کردند، این بار در شکل تازه ای از تجربه همکاری اش با علیرضا قربانی دومین آلبوم مشترک خود به نام «فروغ» را که بر پایه اشعاری از مولانا، فروغ فرخزاد، علیرضا کلیایی و مسعود کلانتری تولید کرده و در دسترس علاقه مندان قرارداده اند. فروغ شامل ١٠ قطعه موسیقی است، که جز یکی از آنها، باقی قطعات با همراهی خواننده اجرا شده اند. با این حال و بر خلاف تصور، سهم فروغ از این آلبوم تنها ٢ قطعه ابتدایی و انتهایی آن بوده که توضیح قربانی با دستخط خویش روی کاور آلبوم درباره دلیل نام گذاری نام آلبوم می تواند دلیلی قانع کننده برای مخاطب باشد.
آهنگساز سعی کرده تا با انتخاب اشعاری شناخته شده از «فروغ»، بیشترین بهره را از حضور وی در این آلبوم ببرد که همین امر باعث شده تا انتقاداتی بر نحوه انتخاب شعر به آهنگساز وجود داشته باشد، این انتقادات البته به همین مساله ختم نشده و عدم تجانس اشعار استفاده شده در آلبوم، ناهمگونی میان مفهوم شعر نخست-که سرشار از تعابیر زنانه است- و صدای خواننده مرد، رعایت نکردن نظم در سازبندی قطعات و حتی ترجمه اشتباه واژه ها در کاور آلبوم به زبان انگلیسی، از موارد قابل نقد است.با این حال و با وجود ایراداتی که ممکن است در نظر برخی قابل چشم پوشی نباشد، شیوه آهنگسازی و موسیقی آلبوم فروغ می تواند مخاطب علاقه مند به اشعار شعرای معاصر از جمله فروغ را به سمت خود جذب کند. این آلبوم در سال ١٣٩٦ به تهیه کنندگی موسسه فرهنگی هنری «آهنگ اشتیاق» تولید و در دسترس علاقه مندان قرار گرفته است.


محمدجواد صحافی

روزنامه اعتماد

 


.

منبع : beytoote.com

تبلیغات