آکاایران: مجموعه: اخبار فرهنگی و هنری
تاریخ انتشار : چهارشنبه, 17 مرداد 1397 15:31

 احتمال اجرای «رویای یک شب نیمه تابستان» در کمپانی رویال شکسپیر

آکاایران: احتمال اجرای «رویای یک شب نیمه تابستان» در کمپانی رویال شکسپیر

نمایش «رویای یک شب نیمه تابستان» به کارگردانی مصطفی کوشکی پس از ۱۶۳ اجرا در تهران و موفقیت در جشنواره بین المللی تئاتر فجر؛ راهی بیست ودومین فستیوال تئاتر شکسپیر لهستان شد. این بازیگر و کارگردان که پس از پشت سر گذاشتن دو اجرا در جشنواره «گدانسک» حالا به کشور آلمان سفر کرده است در گفت وگو با «اعتماد» از استقبال مسوولان برگزاری جشنواره، تماشاگران و مدیران چند کمپانی دیگر از این نمایش خبر می دهد. طبق اظهارات کوشکی، به واسطه اجرای «رویای یک شب نیمه تابستان» در جشنواره شکسپیر لهستان ارتباط هایی برای روی صحنه رفتن این نمایش در سالن تئاتر کمپانی معتبر و شناخته شده رویال شکسپیر انگلستان به وجود آمده است.
مدیر سالن تئاتر مستقل تهران که قرار بود این نمایش را سال گذشته در جشنواره «گدانسک» روی صحنه ببرد درباره دلایل به تعویق افتادن یکساله و انجام هماهنگی های حضور گروه در سال جدید می گوید: «جشنواره به دلیل گستردگی و اهمیتی که دارد نیازمند بودجه زیادی است اما ظاهرا سال گذشته در زمینه جذب حامی مالی با مشکلاتی مواجه شد و در نهایت برگزار نشد. مهرماه سال گذشته بود که به ما اطلاع دادند برای برگزاری آماده می شوند و نمایش «رویای یک شب نیمه تابستان» جزو اولین گروه های نمایشی بود که به این رویداد دعوت شد.»
به این ترتیب بود که جشنواره هزینه اقامت گروه ٢٣ نفره ایرانی را متقبل شد و برای عوامل، دستمزد نیز در نظر گرفت. کوشکی درباره جزییات اجرا در جشنواره و استقبال مخاطبان از نمایش توضیح می دهد: «وقتی به لهستان رسیدیم نه تنها همه چیز از جمله دکور و نور نمایش آماده بود بلکه متوجه شدیم روی حضور گروه ما و این نمایش حساب ویژه ای باز کرده اند. به همین دلیل مسوولان برگزاری همه چیز را با دقت دنبال می کردند تا هیچ مشکلی پیش نیاید و با کیفیت خوبی روی صحنه برویم. براساس برآوردها جشنواره برای حضور گروه ما در لهستان چیزی حدود ٣٠٠ میلیون تومان کرد که بخش زیادی از این رقم توسط وزارت فرهنگ لهستان و بخشی هم از طرف شهرداری تامین شد.»
اینگونه بود که اجرای نمایش «رویای یک شب نیمه تابستان» در جشنواره «گدانسک» با تشویق طولانی مدت تماشاگران همراه شد و طبق اظهارات کوشکی بیشترین تعداد حضور مخاطب در جلسه پرسش و پاسخ نیز به این نمایش اختصاص یافت. این کارگردان درباره شناخت و انتظار لهستانی ها از یک گروه نمایشی ایرانی توضیح می دهد: «در لهستان نسبت به هنرمندان تئاتر ایران شناخت، نظر و توجه مثبتی وجود دارد. حتی به نوعی می توان گفت آنها با دعوت از یک گروه نمایش ایرانی قصد داشتند کیفیت خوب جدول جشنواره را به رخ بکشند. اما از سویی با مدیران کمپانی هایی هم مواجه شدیم که اصلا شناختی از جریان تئاتر در ایران نداشتند، به همین دلیل تقریبا می توان گفت بعد از تماشای نمایش شگفت زده بودند.» کوشکی در همین رابطه می افزاید: «وقتی به آنها گفتیم روزی ١٢٠ نمایش در تهران روی صحنه می رود یا «رویای یک شب نیمه تابستان» ١٦٣ اجرای پر مخاطب را در تهران تجربه کرده است، متعجب می شدند.»
نکته دیگر اینکه کوشکی و گروهش در لهستان تصویری مخالف انتظار معمول مخاطبان خارجی به نمایش گذاشتند. به این معنی که قرار نبود با تصویر کردن مسائل و رنج های اجتماعی داخلی ایران جلب توجه کنند. او در این باره می گوید: «کارهایی که از ایران دیده بودند در قالبی کوچک تر و محدود به فضای اجتماعی می شد. به نظر خیلی دوست داشتند از نمایش «رویای یک شب نیمه تابستان» هم بحث های سیاسی و اجتماعی مراد کنند ولی حرف ما این بود که شناخت شما از ایران به تصویر رسانه هایی مثل سی ان ان و بی بی سی محدود می شود واگر قصد دارید شناخت بهتری از کشور ما داشته باشید ابتدا باید تلویزیون های تان را خاموش کنید و درباره فرهنگ ایران کتاب بخوانید.»
او همچنین با اشاره به ضعف تئاتر ایران در زمینه معرفی ظرفیت خود در عرصه بین الملل اظهار کرد: «به نظرم گرچه ما در سال با تعداد زیادی نمایش بی کیفیت مواجه هستیم ولی معتقدم بین همه این کارهای با کیفیت بین المللی هم کم نیست، فقط باید راهکاری برای معرفی بهتر تئاتر ایران به جهان پیدا کنیم.»
کوشکی در پایان از انجام گپ وگفت هایی با موسسه خصوصی «گوته و حافظ» در آلمان و دریافت پیشنهاد اجرا در این کشور اشاره کرد. او همچنین از ارایه فیلم نمایش «رویای یک شب نیمه تابستان» به یک خبرنگار مرتبط با کمپانی رویا شکسپیر و احتمال اجرا در این مرکز معتبر خبر داد.

 

روزنامه اعتماد

 

 

.

منبع : beytoote.com

تبلیغات