در این مقاله از سایت آکاایران مطلبی در مورد مصاحبه اختصاصی و جذاب با سعید پورسعید ارائه شده است ، همچنین برای مشاهده مقالات بیشتر در دسته اخبار افراد مشهور از سایت بیوگرافی آکاایران مقالات بیشتری را مشاهده نمایید

آکاایران: مصاحبه اختصاصی و جذاب با سعید پورسعید

برای نخستین بار و پس از سالها سکوت ؛  فاقد سانسور ، بی پرده و صریح با " سعید " ؛ او از ناگفته هایش می گوید :

این ندیده شدن خود خواسته بوده است ! / هرگز به دنبال شهرت نبوده ام !

music2002- علیرضا بهمیاری

حدود 15 سال پیش قطعه ای بندری در فضایی کاملا شاد ، در سراسر ایران دست به دست گشت و باعث شد به عنوان هیت ترین قطعه موسیقی سال شناخته شود . " تو مثل گلی " عنوان این اثر بود که با صدای خواننده ای به نام " سعید " پخش شده بود . قطعه ای که بعدها توسط چندین خواننده دیگر نیز اجرا شد و نکته جالب آن جا بود که همه خود را صاحب اصلی تو مثل گلی می دانستد و البته مژده برای دوستداران موسیقی اینکه بالاخره و پس از سالها برای اولین بار معمای این ترانه در این مصاحبه حل شده است .

آن روزها کمتر کسی این خواننده را می شناخت و کسی تصویری از وی را هم ندیده بود ولی آن قطعه کار خودش را کرد و نام "سعید"را بر سر زبان ها انداخت . البته کسی نمی دانست وی کجاست و کیست ولی کارش در همه جا شنیده می شد . البته باید به این نکته نیز اشاره کنیم که برخی از کسانی که موسیقی را به صورت جدی تر و حرفه ای تر دنبال می کردند با نام و کارهای سعید آشنا بودند و می دانستند که چند کاست پیش از این با صدای وی در ایران به صورت زیر زمینی پخش شده بود .

سعید چند سال بعد به جرگه خوانندگان مجاز پیوست و تا به امروز 5 آلبوم پاپ را با صدای خود روانه بازار موسیقی کشور کرده است . خواننده ای که از جانب مردم پذیرفته شد و کماکان صدایش را مخاطبان می شنوند ، گرچه شاید خودش را به لحاظ چهره آن چنان نشناسند .

اینکه خواننده ای کاملا معروف باشی ولی نه کلیپی از شما موجود باشد ، نه در صدا و سیما حاضر شده باشی و نه حتی در نشریات و وب سایتها حضور داشته باشی و در مجموع چهره ای گمنام داشته باشی ولی آثارت را مردم به خوبی شنیده باشند جزو مسائل عجیب درباره این خواننده است. وی حتی سالهایی که به صورت غیرمجاز فعالیت می کرد و به راحتی می توانست با ارائه کلیپ بر شهرت خود بیافزاید این کار را نکرد و مشخص شد که وی به دنبال مطرح کردن این گونه خود نیست . شاید این مورد برای خوانندگان تازه وارد جوان ، بسیارعجیب و سخت باشد ولی ما با خواننده ای مواجه ایم که بر خلاف اکثرا همکارانش دوست ندارد خود را با توسل به ابزاری مانند موزیک ویدئو مشهور سازد .

به خاطر همین مسائل و همچنین برخی ابهامات درباره سابقه کاری خواننده تصمیم گرفتیم مصاحبه ای اختصاصی با سعید پورسعید خواننده تو مثل گلی ترتیب بدهیم . چون بر این باوریم که تا به امروز مصاحبه ای که بتواند خواننده را به درستی به مخاطبان بشناساند با وی صورت نگرفته است و خبرنگارانی هم  که تا به امروز با این خواننده مصاحبه کرده اند به دلیل اطلاعات اندکشان نتوانسته اند کار خود را به خوبی انجام بدهند و شاید هم وی مایل نبوده است برخی مسائل را مطرح نماید . به هر روی باید حرف های  ناگفته زمانی بازگو شود و اکنون زمان مناسبی جهت بیان همین ناگفته هاست .

لازم به ذکر است این مصاحبه به صورت مکتوب و از طریق ایمیل انجام شده است و نیک می دانیم اگر مصاحبه به صورت حضوری صورت می گرفت مفصل تر و جذاب تر بود ولی در نهایت به خاطر برخی محدودیت ها این گفت و گو بدین شکل موجود انجام گرفت . امیدواریم در زمانی دیگر بتوانیم یک مصاحبه روردرو و حضوری با این خواننده با سابقه داشته باشیم چون خود آقای پورسعید نیز راغب بودند به صورت حضوری این امر صورت پذیرد .

دراین مصاحبه نیز به صورت کاملا شفاف و صریح برخورد کرده ایم و خواننده حرفهایی را که تاکنون در هیچ مصاحبه ای عنوان نکرده ، بیان نموده است و برای نخستین بار است که چنین اظهاراتی از جانب سعید پورسعید عنوان می شود. در اینجا لازم است صمیمانه از آقای پورسعید جهت پاسخ گویی صبورانه به این پرسش ها و اینکه ما را جهت بیان کردن ناگفتنی های خود برگزیدند ، سپاسگزاری نمایم .

این گفت و گو می تواند قابل توجه برخی خوانندگان به اصطلاح معروف روز هم باشد که  حتی حاضر به انجام مصاحبه صریح و شفاف حضوری هم نیستند و فقط به دنبال مطرح شدن سوالات فرمایشی هستند که ملمو از تعریف و تمجیدهای دروغین است و در سطحی دیگر حتی حاضر نمی شوند به ایمیل هواداران خود نیز پاسخ بگویند .

امیدواریم بتوانیم با برخی دیگر از چهره های شاخص موسیقی پاپ مجاز که جامعه بیمار رسانه ای کشور برخورد مناسبی با آنها ندارد و همه چیز را به مسائل مالی و رفیق بازیهای مرسوم ترجیح داده است ، مصاحبه داشته باشیم ، مصاحبه ای به سبک خودمان ، صریح و شفاف که برای مخاطبان جذاب و پذیرفتنی باشد ؛ این شرط همیشگی ما با هر هنرمندی در هر سطحی است .

اگر چهره ای از اهالی موسیقی که دارای سابقه ای مقبول باشد ( بیش از یک دهه فعالیت حرفه ای ) و مایل باشد که با وی بدین شکل مصاحبه ای داشته باشیم می تواند از طریق ایمیل با مدیر این وبلاگ ارتباط برقرار سازد . در صورتی که وی مناسب امر گفت و گو تشخیص داده شود این مورد انجام خواهد شد .

 ******************************************************************************

«سعید پورسعید» متولد 1345 در اصفهان است ، در موسیقی شاگرد بزرگانی چون استاد تاج اصفهانی بوده است .کار حرفه ای خود را از سال 1369 آغاز کرده است . وی در این سال به صورت زیرزمینی کاستی را در تهران ضبط نمود که آن مجموعه در مدت کوتاهی توانست در خیلی از شهرها پخش شود و بدین صورت سعید به جمع خوانندگان موسیقی پیوست . آن سالها خبری از موسیقی پاپ نبود و تازه از نوروز72 بود که این موسیقی با محدودیت هایی در سازمان صدا و سیما راه اندازی شد و پس از گذشت چند سال از نوروز77 به صورت جدی تر این نوع از موسیقی در ایران شروع دوباره ای را تجربه نمود .

یادآور می شود طی 21 سال اخیر 4 آلبوم غیرمجاز و 5 مجموعه مجاز با صدای این خواننده منتشر شده است . وی در حال حاضر جزو باسابقه ترین و معروف ترین خوانندگان پاپ ایران به شمار می رود .

سعید جزو خوانندگانی است که صدایش یادآور هیچ صدای دیگری نیست و با توجه به توانمندی هایش اجرای مناسبی در آثار خود را به نمایش می گذارد . به شخصه پوستر و آلبوم های این خواننده را بعضا در مناطق دور افتاده ای دیده ام که باعث تعجب شده است . طی این سالها نیز صدایش را در مکان ها و مناطق مختلفی شنیده ام . پس با خواننده ای مواجه ایم که صدایش شنیده شده است و وقتی شما فقط با ارائه آلبومتان و فاقد کمک هیچ ابزار دیگری مانند شبکه های ماهواره ای ، کلیپ ، صدا و سیما ، تیتراژها ، نشریات ، وب سایتها و ...  بتوانید مقبول باشید قطعا دارای قابلیت های ممتازی هستید که توانسته اید به این توفیق نائل شوید.

سعید پورسعید فارغ التحصیل رشته علوم آزمایشگاهی است و صاحب فرزندی پسر به نام فرزاد است . وی اکنون ساکن تهران می باشد و شغلش انحصارا در زمینه موسیقی است .

 ****************************************************************************
 آلبوم اول را برای دلمان ساختیم نه به قصد فروش !
شما در سال 1369 اولین آلبوم خود را ضبط کردید . تا آنجایی که من اطلاع دارم فقط یاور اقتداری یک سال قبل از شما کاستی این چنین تهیه کرده بود و همچنین در برخی شهرها نیز پخش شده بود و شما در واقع دومین خواننده ای بودید که اقدام به ضبط آلبوم کردید . آیا شما کاست یاور را شنیده بودید ؟ در شرایطی که عملا موسیقی پاپ در کشور ممنوع بود و ممکن بود با شما برخورد نیز صورت بگیرد . در واقع شما دست به یک ریسک زدید . در مورد اینکه چه عواملی باعث شد آلبوم مربوطه را اجرا نمایید ، همکاران شما چه کسانی بودند ، آن مجموعه در کجا و در چه شرایطی ضبط شد و آیا قبل از آن نیز اثری را اجرا کرده بودید یا خیرو نحوه پخش آن آلبوم در شهرهای مختلف کشور چگونه بود ، توضیح فرمایید ؟
بعد از آزاد شدن موسیقی پاپ در کشور یاور اقتداری را شناختم و تا قبل از آن نام و صدای ایشان را نشنیده بودم .و اما در مورد چگونگی ساخت و پخش آلبوم اول باید بگم همانطور که اشاره کردید در آن زمان چیزی با عنوان موسیقی پاپ در کشور وجود نداشت و هدف ما هم از تولید این آلبوم پخش آن نبود با توجه به علاقه ای که به موسیقی داشتم و فعالیتی که انجام میدادم با چند تن از دوستان تصمیم گرفتیم مجموعه ای را ضبط کنیم و در اختیار دوستانمان قرار دهیم که با همکاری آقایان امیر جاویدان (نوازنده ای در ایران) ، جعفری  ، محمد نوری این کار انجام شد .به خاطر غیرقانونی بودن موسیقی پاپ استودیویی هم وجود نداشت که کارمان را در آنجا ضبط کنیم در نتیجه با امکانات بسیار ابتدایی این آلبوم توسط آقای رحیم شب خیز ضبط شد . به صورت خیلی اتفاقی این آلبوم به دست فروشنده هایی رسید که در آن زمان موسیقی لس آنجلس را تکثیر میکردند و میفروختند .خوشبختانه استقبال مردم زیاد بود کم کم دست به دست گشت و در اکثر شهرستان ها به فروش رسید .البته باید بگم که هیچ گونه نفع مادی برای من نداشت و در واقع ما اصلا دنبال منافع مالی نبودیم و فقط و فقط برای دلمان این کار را ساخته بودیم .تا پیش از پخش این آلبوم هم فعالیتم در زمینه موسیقی به صورت غیرحرفه ای بود . یعنی در محافل دوستانه ترانه های دیگران را اجرا می کردم .
برای آلبوم اول در سال 69 ، یک میلیون تومان هزینه کردم!
بازخورد آلبوم اول به چه صورت بود و آیا این آلبوم با نام شما پخش شد و یا فاقد ذکر نام  این کار انجام شد ؟
همانطور که گفتم این کار هیچ گونه سود مادی برای من نداشت برای جمع آوری این مجموعه در آن سال حدود یک میلیون تومان هزینه کردم اما یک درصد هم عایدم نشد . بله ، با نام سعید کارها پخش شد .
چهارگانه "یلدا"
شما از همان سال تا حدود یک دهه چندین آلبوم دیگر به صورت غیررسمی اجرا نمودید . اولا نام این مجموعه ها را ذکر نمایید ( چون بعضا در فضای مجازی نامهای متنوعی برای این آلبوم ها درج شده است ) و همچنین سال عرضه شدن آنها را بیان کنید و مشخص کنید که کدامیک در ایران و کدام کارها در خارج از کشور ضبط شدند ؟
حقیقت امر این است که خود من هم نامی برای این آلبوم ها انتخاب نمیکردم . این خود مردم بودند که با توجه به آهنگی که بیشتر گل میکرد و به دلشان مینشست ، نام آلبوم را انتخاب میکردند . و همان اسم روی آلبوم می ماند . اکثرا چهار آلبوم غیرمجاز من را با عنوان های یلدای 1 ، یلدای 2 ، یلدای 3 و یلدای 4 میشناسند .به غیر از چند آهنگ مانند دنیای با تو بودن و دختر ایرونی بقیه کارها در ایران ضبط شدند . سال عرضه آلبوم ها به ترتیب  : 1369 ، 1371 ، 1375 ، 1377

هزینه بالا ، عامل اصلی ضبط آلبوم در ایران

با توجه به اینکه شما در آن سالها ساکن خارج از کشور بودید چرا تصمیم گرفتید آلبوم های خود را در ایران ضبط و پخش کنید . با وجود اینکه موسیقی پاپ در آن سالها تقریبا ممنوع بود و این کار به نوعی ریسک به شمار می رفت و شما این کار را می توانستید با امکانات بیشتر در خارج از کشور انجام بدهید ؟
به خاطر هزینه بالای ضبط در خارج از کشور کارها را در ایران ضبط و پخش کردیم . 
تنظیم کننده آلبوم یلدای 3 "شادمهر" بود
به جز مجید رضا زاده یارهمیشگی شما ، چه تنظیم کننده های دیگری در آن سری آلبومها با شما همکاری داشتند ؟
تنظیم کنندگان دیگری که با آنها همکاری داشتم آقایان عباس تجویدی ، امیر جاویدان(البته نه آن خواننده قدیمی ، تشابه اسمی است ) و شادمهر عقیلی که کل یلدای 3 را با شادمهر کار کردم که جزء اولین کارهای شادمهر محسوب می شود .
اسامی شاعران و ترانه سرایان آلبوم های یلدا
شاعران و ترانه سرایان سری آلبوم های 4 گانه یلدا چه کسانی بودند ؟
 آقای چتر نور ، بامداد جویباری ، اردلان سرفراز ، معینی کرمانشاهی ، مهناز وکیلی ، کیومرث حبیب زاده و سعید پورسعید
 ضبط خارج از استدیو
آیا آلبوم های یلدای 2-3 و 4 هم به مانند یلدای 1 خارج از استدیو ضبط شدند یا اینکه توانستید کارها را در استدیو ضبط نمایید ؟
تا قبل از آلبوم های مجاز ، تمام کارها خارج از استودیو ضبط شده بودند .
شرکت های لس آنجلسی فاقد اجازه من آلبوم ها را پخش می کردند !
گویا سه آلبوم شما توسط شرکتهای لس آنجلسی عرضه شده است . آلبوم اول شما ، آلبوم دختر گل که توسط mzmمنتشر شد و آلبوم همبازی که از طریق کلتکس پخش گردید . درباره این نوع از همکاریها نیز توضیح بدهید ؟
در مورد پخش این آلبوم ها توسط شرکت های موسیقی باید بگم که من هیچ دخالتی در این زمینه نداشتم و هیچ درآمدی از سوی این شرکت ها برای من در پی نداشت . آنها از طریق نمایندگانشان در دوبی اقدام کردند و چون فروش این آلبوم ها در آن سال بسیار بالا بود برای منافع خودشان آلبوم ها را پخش کردند .
هشت سال خارج از کشور بودم ... 
شما چه سالی به خارج از کشورعزیمت کردید ، در کدام کشورها حضور داشتید و چه سالی به ایران برگشتید ؟ چون گفته می شود شما در دبی ، ترکیه و آلمان حضور داشته اید .
در سال 1367 برای ادامه تحصیل به آلمان رفتم که در نهایت منجر به فعالیت موسیقی من شد نه ادامه تحصیل . در طول سالهایی که در خارج از کشور بودم تقریبا در تمام کشور های اروپایی زندگی کردم اما عمدتا در آلمان ساکن بودم . البته در این سالها به خاطر وابستگی های خانوادگی به ایران رفت و آمد میکردم . مدت 6 ماه هم در امریکا بودم . دوره ای هم در دوبی ساکن بودم اما چون شرایط آنجا با خلق و خوی من سازگار نبود در سال 1996 به ایران بازگشتم .
شش ماه در آمریکا بودم ولی ...
با توجه به موفقیت قطعه " تو مثل گلی " چرا به لس آنجلس نرفتید . چون شما با این کار مشهور شدید و به راحتی می توانستید با تهیه کلیپ این قطعه به خواننده پول سازی بدل شوید ؟ آیا شما در خارج از کشور هیچگاه کلیپی تهیه کردید ؟
6 ماه در آمریکا بودم ولی چون شرایط کاری با موقعیت من هماهنگ نبود و به خاطر مسایل خانوادگی باید به ایران رفت و آمد میکردم نتوانستم در آمریکا بمانم و یا کلیپی تهیه کنم .
برای اینکه درآمدی داشته باشم مجاز شدم / یک سال و نیم منتظر مجوز بودم
چه عواملی باعث شد که شما به جرگه خوانندگان مجاز بپویندید ؟ چه مدت در انتظار بودید که مجوز خود را دریافت نمایید ؟
بگذارید صریح بگویم که شاید یکی از عوامل این بود که حداقل از این راه بتوانم در آمدی کسب کنم به خاطر همین سعی کردم به صورت قانونی و در کشور این کار را ادامه دهم . در ایران امتحان آواز دادم و قبول شدم سپس بعد از یکسال و نیم مجوز دریافت کردم . ( در آن زمان امتحان آواز الزامی بود .) 
تو مثل گلی را ابتدا خواننده ای سی سال پیش در بهبهان اجرا کرده بود

 اما می رسیم به مشهور ترین قطعه اجرا شده توسط شما یعنی " تو مثل گلی " که البته با حواشی فراوانی نیز همراه بود و چندین خواننده مدعی هستند این قطعه توسط آنها برای نخستین بار اجرا شده است. شما این قطعه را چه سالی و در کجا اجرا کردید ؟

علی موسی زاده خواننده بندرعباسی می گوید که این قطعه همان کار ( حسن و جمال ) با صدا و ملودی وی می باشد که در سال 1363 در بندرعباس اجرا شده بود و مجید رضا زاده با تغییراتی در ترانه و تنظیم مجدد این کار را با نام خودش به شما واگذار کرده است . حتی مهرشاد خواننده ساکن دبی نیز مدعی است که وی این قطعه را در 15 سالگی اجرا کرده که البته چندان حرف وی صحت ندارد و به نظر می رسد گفته موسی زاده اعتبار بیشتری دارد . البته علی دانیال نیز پس از اینکه این کار با صدای شما گل کرد این قطعه را خواند و مضحک تر اینجاست که همچنان مدعی است وی برای اولین بار این کار را اجرا کرده است . لطفا خود شما در این زمینه روشنگری نمایید ؟

در سال 1375 در مدت کوتاهی که در امارات بودم این ترانه را اجرا کردم . درست است ، این ترانه حدود سی سال پیش توسط خواننده ای با نام "منصور " - متاسفانه فامیلی ایشان را به یاد ندارم - در بهبهان اجرا شده بود که مجید رضازاده کل ملودی را تغییر داد که با شعری که همسرشان روی این ملودی گذاشته بود به من سپرد و اجرا کردم . علی دانیال این کار را بعد از 7 سال که در ایران گل کرده بود در لس آنجلس اجرا کرد .
اردلان و افشین سرفراز راست نمی گویند !!
 افشین سرفرار برادر اردلان سرفراز ( هردو ترانه سرا هستند ) در مصاحبه ای بیان کرده که دو قطعه ( بارون ) و ( یه عاشقم ) سروده اردلان سرفراز است و شما فاقد کسب اجازه از این ترانه سرا این دو قطعه را اجرا کرده اید . با توجه به سکونت اردلان در اروپا توضیح دهید که این دو ترانه به چه صورت به دست شما رسید و آیا خود اردلان در جریان اجرا قرار داشتند ؟
زمانی که آقای اردلان سرفراز در آلمان پناهنده بودند و من به صورت حرفه ای کارم را آغاز کرده بودم ، این دو قطعه را از ایشان گرفتم و مبلغش را هم پرداخت کردم . اما چون آن زمان فکر نمی کردم روزی بخواهم مجوز برای فعالیتم بگیرم میان ما کاغذ و نوشته ای رد و بدل نشد . زمانی هم که تصمیم گرفتم این کار را با مجوز اجرا کنم آقای افشین سرفراز ادعا کردند که مبلغ ترانه ها پرداخت نشده و با وجود اینکه این قضیه صحت نداشت برای اجرا مجددا مبلغی را بابت ترانه ها پرداخت کردیم .
فقط عارف کارم را با اطلاع من اجرا کرد
طی سالهای اخیر چند کار شما توسط خواننده های لس آنجلسی بازخوانی شده است . آثاری چون : دنیای ناشناس : توسط سامان / حیف که نمیشه : امید / پرنده خسته دل : عماد / دلم برات تنگ شده با اجرای شهیاد . آیا این خوانندگان از شما جهت اجرای مجدد اجازه گرفته اند و یا خیر ؟
من حتی در جریان بازخوانی این ترانه ها هم نبودم و مثل دیگران بعد از پخش آن از کانال های مختلف شنیدم . در این میان فقط آقای عارف ترانه ستاره ها را با اطلاع من بازخوانی کردند . حتی ترانه بارون را آقای سرفراز پس از اجرای من به خواننده ای با نام تورج واگذار کردند و باز هم من از این قضیه بی خبر بودم .
سکوت من خودخواسته بوده !

شما پس از مجاز شدن در سال 81 چند مصاحبه مطبوعاتی انجام دادید ولی پس از آن با وجود فعال بودن نه شاهد مصاحبه ای از شما در نشریات بودیم ، نه وب سایتهای اینترنتی با شما گفتگو کردند ، نه شما را در صدا و سیما دیدیم ، نه تیتراژ فیلم و سریال و برنامه ای اجرا کردید و کلا برخلاف خیلی دیگر از خوانندگان دیگر با وجود مشهور بودن شما در هیچ کدام از این بخشها حضور نداشتید . ( فقط در سریال خوش رکاب و در یکی از قسمتها بخشی از ترانه بازگشت شما پخش می شود ) سوالی که مطرح می شود این است که آیا این مورد خودخواسته بوده و یا پیشنهادی مطرح نشده است ؟

پیشنهاد هایی بوده ولی سکوت من خودخواسته بوده است . این سبک زندگی را بیشتر می پسندم و از طرفی به نشریات و مطالبی که در آنها درج می شود اعتقاد چندانی ندارم .

هرگز به دنبال شهرت نبوده ام !

در ادامه سوال قبلی این سوال مطرح می شود که شما جزو معدود خوانندگانی هستید که با وجود مطرح بودن نامتان چهره ی شما چندان شناخته شده نیست . آیا خود شما دوست دارید که چندان چهره تان شناخته نشود و یا موارد دیگری وجود دارد . چون طی این سالها کلیپی نیز تهیه نکرده ید ؟

من ترجیح می دهم مردم صدای من را دوست دارا باشند و هرگز به دنبال شهرت نبوده ام . همین که بدانم مردم در خلوت خودشان ترانه های من را گوش می کنند و این ترانه ها برایشان خاطره ساز است برای من کافیست . به خاطر همین هم هیچ وقت نخواستم کلیپی تهیه کنم و چهره شناخته شده ای باشم .
دست من تا حدودی بسته است 

برخی معتقدند کارهای قدیمی تر شما جذاب تر بوده است و آثار نوین شما چندان حال و هوای آثار قبلی را ندارد . آیا شما با این گفته موافقید و یا خیر ؟

نمی شود گفت کاملا موافقم . اما گزینشی که ارشاد برای کارها قرار داده تا حدود زیادی دست و بال هنرمند را می بندد ، شاید به خاطر همین باشد که حال و هوای کارها نسبت به قبل تغییر کرده است .
رامشه موزیک دستمزدم را پرداخت نکرد  
شما طی این سالهای کنسرتهای معدودی داشته اید که سی دی تصویری یکی از این اجرا بعضا پخش هم شده است . اولا دلیل کم کاربودن دراجرای کنسرت توسط شما چیست و آیا در اجرای ارگانی حضور دارید یا خیر ؟
در این سالها کلا 19 کنسرت داشتم ؛ 6 تا در تهران ، 6 تا در کرمان و 6 تا در شیراز  . یک برنامه ارگانی هم برای وزارت بازرگانی اجرا کردم که قرار نبود فیلمی از آن پخش شود اما فاقد اجازه فیلمی از ان تهیه کردند که اکنون در دسترس است . کنسرت هایی هم که توسط شرکت نوای رامشه اجرا شد متاسفانه دستمزدی که مقرر بود پرداخت نشد و همکاری من هم با این شرکت قطع شد .  
 عرق ملی 

ارزیابی کلی شما از وضعیت کنونی موسیقی پاپ ایران چیست ؟ 

 در این حد می گویم که هر هنری که پشتش عرق ملی نباشد ارزشی ندارد.

 فعلا نمی خوانم تا ...

آیا قصد ندارید تیم همکاران خود را تغییر دهید و با موزسین ها و ترانه سرایان دیگر همکاری کنید ؟

تا مساعد شدن شرایط ، فعلا قصد خواندن ندارم . 

ستاره ها متعلق به من است

قطعه ستارها کاری است که هم شما اجرا کرده اید و هم عارف . این قطعه متعلق به کدامیک از شما دو نفر می باشد . البته این قطعه اول با صدای شما شنیده شد .

این کار متعلق به من است ، البته همانطور که قبلا اشاره کردم آقای عارف در نهایت بزرگواری با اجازه از من این کار را اجرا کردند .

 آلبوم نوین فعلا نه

آیا آلبوم جدیدی در دست تهیه دارید ؟ اگر این چنین است همکاران شما چه کسانی هستند ؟

در حال حاضر کار جدیدی در دست ندارم . 

اطلاعی ندارم

برگردیم به سال 1369 . در این سال فیلمی سینمایی با عنوان شبهای زاینده رود ( مخملباف ) اکران شد . در این فیلم از صدای سه خواننده به صورت انتخابی استفاده شده بود . نام یکی از خواننده ها سعید است . آیا شما در جریان این کار قرار داشتید و با شما هماهنگی لازم انجام گرفته بود ؟

من در آن زمانم آلمان بودم . و هیچ اطلاعی در این زمینه نداشتم . 

من فقط یک قطعه را بازخوانی کردم

 خود شما نیز بعضا چند اثر دیگر خواننده ها را بازخوانی کرده اید ، لطفا در این زمینه توضیح دهید که دقیقا چند اثر شما بازخوانی است و هدف شما از اجرای چنین آثاری چه بوده است ؟

من فقط یک اثر از زنده یاد هایده اجرا کردم ( بیا عزیزم) که از ساخته های استاد انوشیروان روحانی بود . علت بازخوانی این آهنگ هم این بود که در آلبومی که جمع کرده بودیم آهنگ 6و8 نداشتیم به همین دلیل برای تکمیل شدن آلبوم نیاز به یک آهنگ شاد داشتیم که در لحظه های آخر ازاین ترانه استفاده کردیم . 
"مازیار"؛ الگوی همیشگی من

آیا در زمینه خوانندگی الگویی داشته اید . در ضمن صدای کدامیک از خوانندگان پاپ را می پسندید ؟

الگوی من و همینطور هنرمند محبوب من در عرصه پاپ زنده یاد مازیار بوده و هستند . 

دوست دارم فرصت را به هنرمندان جوان تر بدهم

انتقادی که نسبت به آلبومهای اخیر شما می شود این است این آثار پایین تر از توانایی صدای شما می باشند . در ترانه و موسیقی کارها به تکرار رسیده اند و مضامین اکثرا عاشقانه باعث می شود آثار شبیه هم شوند و این در حالی است که شما با چهره های دیگری که در موسیقی ایران حضور دارند و آثار موفقی هم ارائه می کنند همکاری نمی کنید . آیا شما این انتقاد را قبول دارید و عدم همکاری با چهره های موفق موسیقی و ترانه چیست ؟

کلام شما صحیح است . من در کارهای اخیرم از هنرمندان جوان و بی تجربه استفاده کرده ام . اما سوال من اینست که حقیقتا هنرمند موفق چه کسی است ؟ آیا شهرت ملاک برتری کسی است که در عرصه هنر کار میکند ؟ من دوست دارم به نوبه خودم این فرصت را در اختیار هنرمندان جوان بگذارم که هنر خود را محک بزنند . 

ده ترانه برگزیده سعید به انتخاب خودش

شما دقیقا تا به امروز چند قطعه را اجرا کرده اید . همچنین اگر بخواهید 10 اثر خود را به عنوان شاخص ترین ، انتخاب نمایید به کدام کارها اشاره می کنید ؟ 

حدود 90 ترانه اجرا کرده ام . 
تو مثل گلی ، بغض گریه ، بهونه ، یه شعله شکسته ، قسمت ، دلم برات تنگ شده ، دنیای با تو بودن ، تاج ، وداع ، چشمای تو 

 در ترکیه نمی خواندم

مسعود امینی ترانه سرای قدیمی در گفتگویی اعلام کرد که سالهای پیش با شما در ترکیه دیداری داشته است . آیا شما آن زمان در ترکیه به خوانندگی مشغول بودید ؟

نه ، در آن زمان سفر کوتاهی به ترکیه داشتم 

تک مضراب ها 

نظر کوتاه شما در مورد اسامی زیر چیست ؟ 

استاد تاج اصفهانی = اسطوره

علیرضا افتخاری =!!!

مازیار = بهترین

علیرضا عصار = متفاوت

ناصر عبداللهی = محبوب

مجید رضا زاده = انسان والا

احسان خواجه امیری= من و بابا  

ارسال ترانه ...

مخاطبان اگر قصد ارتباط  با شما را دارا باشند از چه طریق باید اقدام کنند . و همچنین اگر ترانه سرایانی مایل باشند با شما همکاری کنند آیا شما از ترانه آنها ممکن است استفاده کنید ؟ 

از طریق ایمیل من : 
poursaeid.saeid@yahoo.com
بله ، حتما . ازاینجا از تمام دوستانی که در عرصه شعر و ترانه کار می کنند دعوت می کنم که آثار خود را برای من ایمیل نمایند تا در آینده بتوانم از کارهای شان استفاده کنم . 

اسپانسر مقصر بود! 

عکس روی جلد آلبوم "میلاد عشق " به گونه ای است که مخاطب گمان می کند که یکی از قطعات آلبوم مضمون مذهبی داشته باشد ولی عملا چنین چیزی نیست . علت این کار چیست ؟

متاسفانه تحت تاثیر سلیقه اسپانسر تصویر را انتخاب کردیم .

مصاحبه اختصاصی و جذاب با سعید پورسعید
مصاحبه اختصاصی و جذاب با سعید پورسعید

آکاایران: مصاحبه اختصاصی و جذاب با سعید پورسعید

این مصاحبه در سال 1391 توسط وبلاگ music2002.persianblog.ir با ایشان انجام شده است

.

منبع : noonoab.ir

مصاحبه اختصاصی و جذاب با سعید پورسعید گردآوری توسط بخش اخبار بازیگران،اخبار چهره ها،دنیای ستاره ها،اخبار هنرمندان سایت آکاایران
تبلیغات