سینمای ایران

ایلنا:در مراسمی که از سوی رایزنی فرهنگی ایران در فرانسه و سازمان آموزشی علمی و فرهنگی ملل متحد (یونسکو) روز 28 سپتامبر (ششم مهرماه) در محل این سازمان در پاریس برگزار می ‏شود، از آقای بازیگر سینمای ایران استاد عزت ‏الله انتظامی...

ایلنا:در مراسمی که از سوی رایزنی فرهنگی ایران در فرانسه و سازمان آموزشی علمی و فرهنگی ملل متحد (یونسکو) روز 28 سپتامبر (ششم مهرماه) در محل این سازمان در پاریس برگزار می ‏شود، از آقای بازیگر سینمای ایران استاد عزت ‏الله انتظامی تجلیل می ‏شود. به گزارش" ایلنا" به نقل از روابط عمومی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، پیش از مراسم بزرگداشت و تجلیل از عزت ‏الله انتظامی، در روز 27 سپتامبر (پنج مهرماه) در مراسمی نمایشگاه عکس، پوستر و وسایل شخصی استاد انتظامی توسط وی در محل خانه فرهنگ ایران در پاریس گشایش می ‏یابد.

در این نمایشگاه پوسترهای فیلم ‏هایی که انتظامی در آنها نقش ‏آفرینی کرده است، به همراه آرشیو عکس ‏های شخصی وی و همچنین لوح تقدیر، فیلم گاو به نمایش در می ‏آید و سپس در 28 سپتامبر مراسم تجلیل وی برگزار می ‏شود. نویسندگان و سینماگران فرانسوی و ایرانی ‏های مقیم فرانسه در مراسم تقدیر حضور خواهند یافت.
در این مراسم قرار است فیلم ستاره ‏ها به کارگردانی فریدون جیرانی و تهیه کنندگی حمید اعتباریان آخرین بازی انتظامی به نمایش در آید. همچنین در ابتدای این مراسم فیلم مستندی از زندگی انتظامی پخش می ‏شود.
در آخرین روز از این برنامه که مصادف با 29 سپتامبر است، فیلم ‏های گاو، ناصرالدین شاه آکتور سینما و گاو خونی در سه سانس متوالی در سالن نمایش فیلم یونسکو به نمایش در می ‏آیند.
هر ساله در کشور فرانسه و در شهر پاریس، رایزنی ‏های فرهنگی کشورهای مختلف در آخرین هفته ماه سپتامبر برنامه ‏ای را با عنوان هفته فرهنگ ‏های خارجی برگزار می ‏کنند. در این هفته هر کشور یکی از مهم ‏ترین مشاهیر شخصیت ‏های فرهنگی- هنری خود را محور برنامه قرار می ‏دهد که در برنامه امسال هفته فرهنگ ‏های خارجی، رایزنی ایران در فرانسه، از عزت ‏الله انتظامی هنرمند برجسته سینمای ایران دعوت کرده است تا طی مراسم و برنامه ‏های مختلف و متنوع از وی تجلیل به عمل آورد.
در برپایی این مراسم، مهدی سلیمی، رییس موزه سینما، سفارت فرانسه در تهران، حمید اعتباریان و فریدون جیرانی، جلالی نماینده ایران در یونسکو و اسفندیاری و تشکری نیا از بنیاد سینمایی فارابی رایزن فرهنگی ایران در فرانسه را همراهی کرده ‏اند.
همچنین در این مراسم گروه موسیقی به سرپرستی علیرضا قربانی به اجرای برنامه می ‏پردازد.

منبع :

تبلیغات